Elektroniczna dokumentacja medyczna

Zdrowie A-Z

Elektroniczna dokumentacja medyczna (EDM) to system informatyczny służący do gromadzenia, przechowywania i udostępniania danych związanych z opieką zdrowotną pacjentów. Zamiast tradycyjnych, papierowych dokumentów, informacje medyczne są zapisywane w formie elektronicznej, co ułatwia ich szybkie wyszukiwanie, dostępność oraz udostępnianie między różnymi podmiotami opieki zdrowotnej. EDM zawiera informacje takie jak historię choroby, wyniki badań, diagnozy, leczenie, recepty oraz komunikację między personelem medycznym. Przejście na elektroniczną dokumentację medyczną ma na celu usprawnienie procesów administracyjnych, poprawę koordynacji opieki, zmniejszenie ryzyka błędów medycznych oraz zwiększenie bezpieczeństwa i jakości opieki zdrowotnej.

Pytania i odpowiedzi lekarzy w temacie „elektroniczna dokumentacja medyczna”.

Najnowsze pytania pacjentów
Czy pracodawca zagraniczny musi otrzymać oryginał zwolnienia, czy wystarczy skan?
Pracuję i przebywam na terenie Niemiec. Czy pracodawcy wystarczy przedstawić skan oryginału wystawionego zwolnienia z pieczątką i podpisem lekarza (który otrzymam na e-mail) czy nadal będzie konieczne dostarczenie oryginału do zaakceptowania zwolnienia?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wystarczający jest skan.
Zbigniew Walter
internista, specjalista chorób wewnętrznych
Umów wizytę
W większości przypadków wystarcza skan zwolnienia z pieczątką lekarza i wpisanym kodem choroby. Czasami niestety zdarza się, że niektórzy niemieccy pracodawcy chcą oryginały. Wynika to z braku prawnego uregulowania w Niemczech.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Pytanie to powinno być skierowane raczej do pracodawcy. Z reguły skan z pieczątką powinien wystarczyć.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Scan z pieczątką lekarska i podpisem , z numerem ICD 10 choroby powinien wystarczyć, chyba, że pracodawca wymaga inaczej.
Ewa Jastrzębska
lekarz
Umów wizytę
Skan powinien Pracodawcy wystarczyć. Należy pamiętać, że na zwolnieniu musi znajdować się pieczątka lekarska i kod choroby (najbezpieczniej koło kodu też powinien podbić się Lekarz, spotkałam się z sytuacją, gdy zwolnienie zostało nieuznane, bo obok ICD 10 nie było pieczątki i parafki). I koniecznie pamiętamy, że w Niemczech należy przestawić zwolnienie do czwartego dnia nieobecności w pracy (włącznie).
Pokaż więcej pytań więcej
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4