Jak większość metod diagnostycznych cytologia jest badaniem wystandaryzowanym co oznacza, że jest miarodajna w pewnym, określonym przedziale czasowym. Badanie wykonane poza wyznaczonym terminem może mieć mniejszą czułość w wykrywaniu zmian nowotworowych lub może być całkowicie niemiarodajne i wymagać powtórnego pobrania.
Wybierając badanie cytologiczne warto zapytać się o dostępność cytologii na podłożu płynnym z racji wyższej czułości tego badania w profilaktyce raka szyjki macicy.
Byłam dziś na badaniu cytologii i niestety doktor nie wykryła (nie mogła znaleźć) mojej szyjki macicy. Trochę się martwię. Czy zdarzają się takie sytuacje? Czy powinnam się martwić, że coś złego mi się dzieje?
O ile nie ma Pani wad anatomicznych w postaci braku szyjki macicy i nie jest Pani po zabiegu usunięcia szyjki macicy to szyjka powinna być dostępna w badania i pobranie wymazu cytologicznego powinno być możliwe. Sporadycznie uwidocznienie szyjki bywa trudne z innych przyczyn, ale przy zastosowaniu odpowiedniego wziernika powinno nadal być możliwe.
Proszę skonsultować się z innym ginekologiem celem uzyskania drugiej opinii.
Wraz z żoną chcemy starać się o dziecko. W ostatniej cytologii u żony wyszedł stan zapalny. Lekarz przepisał globulki dopochwowe i nie wykonywaliśmy już więcej badań. Czy stan zapalny mógł być wyleczony? Czy ciąża w trakcie stanu zapalnego może być zagrożona?
Cytologia nie jest badaniem właściwym do oceny stanu zapalnego, gdyż jest zaprojektowana do oceny i wczesnego wykrywania stanów przednowotworowych. Jeśli po zastosowanym leczeniu objawy ustąpiły nie ma bezwzględnych wskazań do kontrolnego badania. Stany zapalne pochwy w ciąży są problematyczne, gdyż istnieje ograniczony zasób leków, które można bezpiecznie zastosować w ciąży. W razie wątpliwości proszę umówić wizytę ginekologiczną i rozważyć wykonanie kontrolnego badania posiewu z pochwy.
Dobry wieczór, Mam 49 lat. Regularnie co 12 miesięcy przechodzę rutynowe badania ginekologiczne, włącznie z cytologią, zawsze otrzymywałam I lub II grupę (2 razy stwierdzona candida - oczywiście leczenie było wdrożone). W ubiegłym roku (sierpień 2019) przeszłam w warunkach szpitalnych...
Dzień dobry,
Powyższy stan nie wynika z uprzednio zastosowanego leczenia.
Cytologia jest podstawowym badaniem przesiewowym, którego zadaniem jest wczesne wykrywanie zmian o potencjale do nowotworzenia. Powyżej opisany przez Panią wynik wymaga dalszego postępowania diagnostycznego w postaci kontrolnego badania cytologicznego, tu warto rozważyć cytologię na podłożu płynnym. Ewentualnie warto wykonać badanie w kierunku wirusa HPV, gdyż ryzyko, mimo iż w Pani relacji jest małe, nie jest niemożliwe. Dalsza weryfikacja powinna opierać się na badaniu kolposkopowym z ewentualnym pobraniem wycinka do badania histopatologicznego.