Z czego wynika nagła zmiana wyników cytologii?

Dobry wieczór, Mam 49 lat. Regularnie co 12 miesięcy przechodzę rutynowe badania ginekologiczne, włącznie z cytologią, zawsze otrzymywałam I lub II grupę (2 razy stwierdzona candida - oczywiście leczenie było wdrożone). W ubiegłym roku (sierpień 2019) przeszłam w warunkach szpitalnych usunięcie polipa szyjki macicy wraz z łyżeczkowaniem jamy macicy oraz kanału szyjki macicy, a także pobrano w trakcie zabiegu wycinki. Otrzymane wyniki HP były w porządku. Na wizycie kontrolnej po zabiegu w poradni ginekologicznej lekarz prowadzący stwierdził, że szyjka ładnie się wygoiła i zaprosił na kontrolę w listopadzie kolejnego roku. Wizyta odbyła się początkiem listopada, lekarz znów stwierdził, że wszystko wygląda dobrze, pobrał cytologię. Po 2 tygodniach zadzwoniła pani rejestratorka i przekazała informację, że cytologia tym razem wyszła niezbyt dobrze - III grupa, że pani dr wypisała receptę na Gynalgin (zaleciła brać nawet w trakcie miesiączki) i po przeleczeniu mam się zgłosić na ponowną cytologię. Kolejnego dnia odebrałam wynik (10.11.2020): Rozmaz odpowiedni do oceny - obecne są komórki kanału szyjki macicy / strefy przekształceń. Stwierdzono obecność nieprawidłowych komórek nabłonkowych. Inne zmiany. Zmiany komórkowe nienowotworowe: metaplazja płaskonabłonkowa. Atypowe komórki nabłonka wielowarstwowego płaskiego (ASC), których charakter trudno jednoznacznie określić (ASC-US). Zmiany reaktywne w endocervix, atypowa metaplazja. Wskazana kontrola cytologiczna za 6 miesięcy. Proszę o wytłumaczenie - co znaczą zmiany reaktywne w endocervix? Czy stosowanie Gynalginu zgodnie z zaleceniem pani ginekolog jest faktycznie wskazane w moim przypadku, skoro stanu zapalnego w trakcie badania nie stwierdziła, a ja nie odczuwam żadnych niepokojących objawów- pieczenia, upławów, świądu itp. Czy nagła zmiana w wynikach cytologii może być wynikiem powikłań po zeszłorocznym zabiegu? Cale życie mam jednego partnera - męża, byliśmy sobie wierni, wiec zakażenie HPV wykluczam.
Dzień dobry,
Powyższy stan nie wynika z uprzednio zastosowanego leczenia.
Cytologia jest podstawowym badaniem przesiewowym, którego zadaniem jest wczesne wykrywanie zmian o potencjale do nowotworzenia. Powyżej opisany przez Panią wynik wymaga dalszego postępowania diagnostycznego w postaci kontrolnego badania cytologicznego, tu warto rozważyć cytologię na podłożu płynnym. Ewentualnie warto wykonać badanie w kierunku wirusa HPV, gdyż ryzyko, mimo iż w Pani relacji jest małe, nie jest niemożliwe. Dalsza weryfikacja powinna opierać się na badaniu kolposkopowym z ewentualnym pobraniem wycinka do badania histopatologicznego.

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
3563
Pytań zadanych
przez pacjentów
8531
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

99
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi