Atypowe zapalenie płuc

Zdrowie A-Z

Atypowe zapalenie płuc to rodzaj infekcji płuc, którą wywołują nietypowe patogeny, takie jak Mycoplasma pneumoniae, Chlamydophila pneumoniae czy Legionella pneumophila. Objawy atypowego zapalenia płuc często różnią się od klasycznych, obejmując łagodniejszy kaszel, gorączkę, bóle głowy i mięśni, a także zmęczenie, i mogą rozwijać się stopniowo. Diagnoza często wymaga specjalistycznych badań laboratoryjnych, ponieważ objawy mogą być mylące i przypominać inne choroby układu oddechowego. Leczenie zazwyczaj obejmuje antybiotyki, które są skuteczne przeciwko specyficznym patogenom wywołującym chorobę.

Pytania i odpowiedzi lekarzy w temacie „atypowe zapalenie płuc”.

Najnowsze pytania pacjentów
Czy wykonać rezonans płuc po przejściu COVID?
Mam 74 lata i często chorowałem na grypę i zapalenia oskrzeli, a ostatnio dwukrotnie zapalenie płuc. Jako pacjent stale jestem pod kontrolą urologa (prostata), diabetologa, i angiologa (żylaki, zakrzepica). Czy po przebytym ostatnio COVID-19 (uciążliwy przebieg) zasadnym będzie wykonanie...
Dariusz Jasonek
lekarz
Umów wizytę
Po przebytym COVID 19 sugeruję wykonanie kontrolnego RTG klatki piersiowej. Zaleca się szczepienia osób, które przebyły COVID 19. Są przypadki, kiedy po chorobie poziom przeciwciał bardzo szybko spada i nie stanowi dostatecznej ochrony przed kolejnym zachorowaniem, dlatego warto się zaszczepić. Zaleca się zaszczepienie co najmniej 4 tygodnie od uzyskania dodatniego wyniku.
Piotr Matysik
lekarz rodzinny, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Proponuję konsultację pulmonologiczną, badania zdecydują o dalszym postępowaniu.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Powinien się Pan zaszczepić w swoim terminie - od jutra są zapisy dla Pana grupy wiekowej. Z badań diagnostycznych proszę wykonać HRCT płuc.
Piotr Szuba
lekarz w trakcie specjalizacji, pediatra, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Najlepiej zacząć od TK HRCT klatki piersiowej. Warto się również zaszczepić przeciw covid. Co do terminu to decyduje lekarz POZ
O czym świadczy podwyższony poziom leukocytów?
Moja żona dzisiaj odebrała wyniki badań. Poziom leukocytów wyniosl 16.000. Żona choruje na nadciśnienie, cukrzycę i sarkoidozę płuc. Zażywa bardzo dużo lekarstw. Ostatnio tzn. 3 tyg temu przechodziła zapalenie płuc. Bardzo proszę o interpretację tego wyniku. I co należy zrobić aby...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Z wynikami badań i dotychczasową dokumentacją medyczną proszę zgłosić się do lekarza. Interpretacja wyniku musi uwzględniać szczegółowy wywiad medyczny, historię choroby pacjenta (w tym również poprzednie bad.lab.), a także badanie przedmiotowe pacjenta. Przyczyny leukocytozy mogą być zarówno zapalne jak i niezapalne. Lekarz po uwzględnieniu w/w elementów i zbadaniu pacjentki wdroży odpowiednie zalecenia diagnostyczno-terapeutyczne.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
podwyższony poziom leukocytów świadczy o stanie zapalnym organizmu
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Celem dokładnej interpretacji wyników badań niezbędna jest znajomość wszystkich parametrów, a nie tylko wybiórczo wskazanych. Proszę skontaktować się z lekarzem, który podczas konsultacji szczegółowo zbierze wywiad, omówi przyczyny odchyleń od stanu prawidłowego, sposoby postępowania na przyszłość i ewentualnie przepisze niezbędne leki.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Podwyższony poziom leukocytów świadczy o silnym stanie zapalnym w organiźmie. Niezbędna jest znajomość wszystkich parametrów, a nie tylko wybiórczo wskazanych. Konieczna wizyta stacjonarna u lekarza rodzinnego.
Czy bakteryjne zapalenie płuc jest zaraźliwe?
Jestem po zapaleniu płuc - zostało wykryte 2 tygodnie temu przez ten okres byłam leczona antybiotykami, moja córka od 3 dni lekko pokaszluje, najbardziej w nocy, poza tym nie ma innych objawów. Lekarz osłuchał jej płuca, po czym stwierdził ze to lekkie przeziębienie. Czy jednak...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W przypadku braku poprawy kontrolna stacjonarna wizyta u pediatry prowadzącego leczenie.
Zapalenie płuc a zaczerwieniona skóra okolic krocza
Moja 82 letnia mama przyjmowała przez dłuższy czas antybiotyk na zapalenie płuc bardz dbam o higienę ,ale zauważyłam u mamy bardzo zaczerwienioną skórę w okolicy krocza.czy maść wystarczy aby czerwone plamy zniknęły czy warto zastosować jeszcze inny preparat?
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Często po zastosowaniu antybiotykoterapii pojawiają się infekcje grzybicze. W celu poszerzenia wywiadu oraz otrzymania recepty czy dodatkowych pytań zapraszam na konsultacje - lekarz specjalista medycyny rodzinnej Jakub Woźniak.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Proszę skontaktować się z lekarzem ginekologiem
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana konsultacja u ginekologa; w razie braku takiej możliwości proszę zgłosić problem u lekarza rodzinnego, oceni zmiany i zastosuje odpowiednie leczenie.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Długotrwała antybiotykoterapia predysponuje do wystąpienia innych infekcji, przede wszystkim grzybiczych. Proponuję umówienie konsultacji ginekologicznej celem dobrania odpowiedniego leczenia, a w przypadku braku jego skuteczności poszerzenia diagnostyki i dobranie leku opartego o szczegółowe badanie mikrobiologiczne.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja lekarska. Lekarz przepisze odpowiednie leki.
Pokaż więcej pytań więcej
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4