ARDS

Zdrowie A-Z

ARDS (Acute Respiratory Distress Syndrome) to złożony stan, charakteryzujący się nagłym i poważnym uszkodzeniem płuc, co prowadzi do znacznego niedotlenienia organizmu. Główne objawy ARDS obejmują trudności w oddychaniu, szybkie i płytkie oddychanie oraz sinicę skóry z powodu niedotlenienia. Chociaż ARDS może być wywołane przez różne czynniki, takie jak infekcje, urazy lub zatrucia, leczenie zwykle polega na podtrzymywaniu oddychania za pomocą respiratora oraz leczeniu przyczyny. ARDS jest stanem wymagającym natychmiastowej interwencji medycznej i może prowadzić do poważnych powikłań, dlatego też wczesna diagnoza i leczenie są kluczowe dla poprawy rokowania pacjenta.

Pytania i odpowiedzi lekarzy w temacie „ARDS”.

Najnowsze pytania pacjentów
Czy jest możliwość, że ryż wpadł głębiej do układu oddechowego jeśli tak to, co w takim razie robić?
Mam problem. Podczas jedzenia rozmawiałem i ryż wpadł do układu oddechowego. Następnie krztusiłem się i dostałem odruchów wymiotnych. Później bardzo dziwnie czułem podczas oddychania i miałem dziwny głos. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy antybiotyk na zapalenie dróg oddechowych jest bezpieczny dla kobiet w ciąży?
Zachorowałam na zapalenie dróg oddechowych, lekarz internista przepisał mi antybiotyk ramoclav, nie mogę skontaktować się z ginekologiem, nie odbiera. Czy ten lek jest na pewno bezpieczny dla maleństwa (22 tydz. ciąży)?
Dawid Luwański
Umów wizytę
nie należy brać tego antybiotyku w ciąży
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Nie należy stosować antybiotyku z kwasem klawulanowym w tym trymestrze ciąży
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy unikać stosowania w ciąży, o ile lekarz nie uzna zastosowania leku za istotne.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Zastosowanie jakiegokolwiek leku w ciąży powinno uwzględniać ewentualne ryzyko związane z zastosowaniem tego leku względem innych leków. Bez szerszej wiedzy o objawach, czynniku etiologicznym czy ewentualnych przeciwwskazaniach do stosowania przez Panią innych leków odpowiedź na Pani pytanie jest trudna.
Czy w drogach oddechowych zawsze znajduje się wydzielina, której nie da się pozbyć?
Czy w drogach oddechowych zawsze jest jakaś wydzielina/śluz/flegma? Nie jestem przeziębiona, a od dłuższego czasu wydalam z dróg oddechowych wydzielinę w różnych kolorach (czasem jest biała, przezroczysta lub żółta) na skutek utrudnionego oddychania. Czuję, jakby coś stało na...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Należałoby powtórzyć rtg klatki piersiowej i z wynikiem zgłosić się do lekarza. Po przeprowadzeniu badania lekarz zadecyduje o dalszym postępowaniu.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę wykonać posiewy z nosa i gardła z antybiogramem.
Infekcje górnych dróg oddechowych i wymaz z gardła - czy obecność gronkowca złocistego jest normalna?
Od około dwóch miesięcy zmagam się z objawami infekcji górnych dróg oddechowych: chrypka, lekki ból gardła, obrzęk śluzówki nosa (niedrożny nos), ogólne osłabienie, od czasu do czasu lekki kaszel, pojawiające się od czasu do czasu bóle głowy. Po...
Piotr Matysik
lekarz rodzinny, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Opisywane objawy nie muszą być dowodem istnienia infekcji od tego należało by zacząć wywiad/leczenie, proszę się zgłosić do lekarza rodzinnego.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Opisany szczep bakterii powszechnie występuje we florze bakteryjnej nosa i gardła. Jeśli nie daje objawów chorobowych, to nie poddaje się go leczeniu - zwłaszcza, że w wyniku posiewu wzrost był nieliczny. Jednak jeśli utrzymują się objawy infekcji tak długi czas, można włączyć antybiotykoterapię - tym bardziej, że szczep jest wrażliwy na leczenie.
Czy wykonać rezonans płuc po przejściu COVID?
Mam 74 lata i często chorowałem na grypę i zapalenia oskrzeli, a ostatnio dwukrotnie zapalenie płuc. Jako pacjent stale jestem pod kontrolą urologa (prostata), diabetologa, i angiologa (żylaki, zakrzepica). Czy po przebytym ostatnio COVID-19 (uciążliwy przebieg) zasadnym będzie wykonanie...
Dariusz Jasonek
lekarz
Umów wizytę
Po przebytym COVID 19 sugeruję wykonanie kontrolnego RTG klatki piersiowej. Zaleca się szczepienia osób, które przebyły COVID 19. Są przypadki, kiedy po chorobie poziom przeciwciał bardzo szybko spada i nie stanowi dostatecznej ochrony przed kolejnym zachorowaniem, dlatego warto się zaszczepić. Zaleca się zaszczepienie co najmniej 4 tygodnie od uzyskania dodatniego wyniku.
Piotr Matysik
lekarz rodzinny, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Proponuję konsultację pulmonologiczną, badania zdecydują o dalszym postępowaniu.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Powinien się Pan zaszczepić w swoim terminie - od jutra są zapisy dla Pana grupy wiekowej. Z badań diagnostycznych proszę wykonać HRCT płuc.
Piotr Szuba
lekarz w trakcie specjalizacji, pediatra, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Najlepiej zacząć od TK HRCT klatki piersiowej. Warto się również zaszczepić przeciw covid. Co do terminu to decyduje lekarz POZ
O czym świadczy podwyższony poziom leukocytów?
Moja żona dzisiaj odebrała wyniki badań. Poziom leukocytów wyniosl 16.000. Żona choruje na nadciśnienie, cukrzycę i sarkoidozę płuc. Zażywa bardzo dużo lekarstw. Ostatnio tzn. 3 tyg temu przechodziła zapalenie płuc. Bardzo proszę o interpretację tego wyniku. I co należy zrobić aby...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Z wynikami badań i dotychczasową dokumentacją medyczną proszę zgłosić się do lekarza. Interpretacja wyniku musi uwzględniać szczegółowy wywiad medyczny, historię choroby pacjenta (w tym również poprzednie bad.lab.), a także badanie przedmiotowe pacjenta. Przyczyny leukocytozy mogą być zarówno zapalne jak i niezapalne. Lekarz po uwzględnieniu w/w elementów i zbadaniu pacjentki wdroży odpowiednie zalecenia diagnostyczno-terapeutyczne.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
podwyższony poziom leukocytów świadczy o stanie zapalnym organizmu
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Celem dokładnej interpretacji wyników badań niezbędna jest znajomość wszystkich parametrów, a nie tylko wybiórczo wskazanych. Proszę skontaktować się z lekarzem, który podczas konsultacji szczegółowo zbierze wywiad, omówi przyczyny odchyleń od stanu prawidłowego, sposoby postępowania na przyszłość i ewentualnie przepisze niezbędne leki.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Podwyższony poziom leukocytów świadczy o silnym stanie zapalnym w organiźmie. Niezbędna jest znajomość wszystkich parametrów, a nie tylko wybiórczo wskazanych. Konieczna wizyta stacjonarna u lekarza rodzinnego.
Czy bakteryjne zapalenie płuc jest zaraźliwe?
Jestem po zapaleniu płuc - zostało wykryte 2 tygodnie temu przez ten okres byłam leczona antybiotykami, moja córka od 3 dni lekko pokaszluje, najbardziej w nocy, poza tym nie ma innych objawów. Lekarz osłuchał jej płuca, po czym stwierdził ze to lekkie przeziębienie. Czy jednak...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W przypadku braku poprawy kontrolna stacjonarna wizyta u pediatry prowadzącego leczenie.
Zapalenie płuc a zaczerwieniona skóra okolic krocza
Moja 82 letnia mama przyjmowała przez dłuższy czas antybiotyk na zapalenie płuc bardz dbam o higienę ,ale zauważyłam u mamy bardzo zaczerwienioną skórę w okolicy krocza.czy maść wystarczy aby czerwone plamy zniknęły czy warto zastosować jeszcze inny preparat?
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Często po zastosowaniu antybiotykoterapii pojawiają się infekcje grzybicze. W celu poszerzenia wywiadu oraz otrzymania recepty czy dodatkowych pytań zapraszam na konsultacje - lekarz specjalista medycyny rodzinnej Jakub Woźniak.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Proszę skontaktować się z lekarzem ginekologiem
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana konsultacja u ginekologa; w razie braku takiej możliwości proszę zgłosić problem u lekarza rodzinnego, oceni zmiany i zastosuje odpowiednie leczenie.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Długotrwała antybiotykoterapia predysponuje do wystąpienia innych infekcji, przede wszystkim grzybiczych. Proponuję umówienie konsultacji ginekologicznej celem dobrania odpowiedniego leczenia, a w przypadku braku jego skuteczności poszerzenia diagnostyki i dobranie leku opartego o szczegółowe badanie mikrobiologiczne.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja lekarska. Lekarz przepisze odpowiednie leki.
Pokaż więcej pytań więcej
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4