Infekcje górnych dróg oddechowych i wymaz z gardła - czy obecność gronkowca złocistego jest normalna?

Od około dwóch miesięcy zmagam się z objawami infekcji górnych dróg oddechowych: chrypka, lekki ból gardła, obrzęk śluzówki nosa (niedrożny nos), ogólne osłabienie, od czasu do czasu lekki kaszel, pojawiające się od czasu do czasu bóle głowy. Po pierwszej wizycie lekarz internista stwierdził prawdopodobne zakażenie wirusowe. Po kolejnej, zostałem skierowany do laryngologa, który skierował mnie na wymaz z gardła. Wynik: gronkowiec złocisty, szczep MSSA, wzrost: nieliczne. Nie przyjmowałem w tym czasie antybiotyku. Dzisiaj internista powiedział, że występowanie tej bakterii jest normalne we florze gardła i nie ma ona zapewne charakteru patogennego. Nie otrzymałem antybiotyku. Co powinienem zrobić? Czy mogę zlekceważyć ten wynik?
Opisywane objawy nie muszą być dowodem istnienia infekcji od tego należało by zacząć wywiad/leczenie, proszę się zgłosić do lekarza rodzinnego.
Opisany szczep bakterii powszechnie występuje we florze bakteryjnej nosa i gardła. Jeśli nie daje objawów chorobowych, to nie poddaje się go leczeniu - zwłaszcza, że w wyniku posiewu wzrost był nieliczny. Jednak jeśli utrzymują się objawy infekcji tak długi czas, można włączyć antybiotykoterapię - tym bardziej, że szczep jest wrażliwy na leczenie.
Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online.
Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Nasi specjaliści Jak to działa?
1675
Pytań zadanych
przez pacjentów
4841
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

65
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi