Infekcje górnych dróg oddechowych i wymaz z gardła - czy obecność gronkowca złocistego jest normalna?

Od około dwóch miesięcy zmagam się z objawami infekcji górnych dróg oddechowych: chrypka, lekki ból gardła, obrzęk śluzówki nosa (niedrożny nos), ogólne osłabienie, od czasu do czasu lekki kaszel, pojawiające się od czasu do czasu bóle głowy. Po pierwszej wizycie lekarz internista stwierdził prawdopodobne zakażenie wirusowe. Po kolejnej, zostałem skierowany do laryngologa, który skierował mnie na wymaz z gardła. Wynik: gronkowiec złocisty, szczep MSSA, wzrost: nieliczne. Nie przyjmowałem w tym czasie antybiotyku. Dzisiaj internista powiedział, że występowanie tej bakterii jest normalne we florze gardła i nie ma ona zapewne charakteru patogennego. Nie otrzymałem antybiotyku. Co powinienem zrobić? Czy mogę zlekceważyć ten wynik?
Opisywane objawy nie muszą być dowodem istnienia infekcji od tego należało by zacząć wywiad/leczenie, proszę się zgłosić do lekarza rodzinnego.
Opisany szczep bakterii powszechnie występuje we florze bakteryjnej nosa i gardła. Jeśli nie daje objawów chorobowych, to nie poddaje się go leczeniu - zwłaszcza, że w wyniku posiewu wzrost był nieliczny. Jednak jeśli utrzymują się objawy infekcji tak długi czas, można włączyć antybiotykoterapię - tym bardziej, że szczep jest wrażliwy na leczenie.
Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
2746
Pytań zadanych
przez pacjentów
6943
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

79
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi