1. Artykuły
  2. Legionelloza. Jak w warunkach domowych chronić się przed bakterią Legionella?

Legionelloza. Jak w warunkach domowych chronić się przed bakterią Legionella?

Legionella pneumophila choć jest mała i niemożliwa do zauważenia gołym okiem, jej obecność może mieć poważne konsekwencje. W związku z zagrożeniem warto wiedzieć w jaki sposób zadbać o instalację wodociągową w swoim domu, by zminimalizować ryzyko namnażania bakterii.

Legionelloza. Jak w warunkach domowych chronić się przed bakterią Legionella? Legionelloza. Jak w warunkach domowych chronić się przed bakterią Legionella?
Spis treści
Legionella. Jest i będzie Legionella. Problem pojawia się w miejscu, gdzie woda jest podgrzewana Legionella. Woda jest produktem krótkoterminowym

W niewidzialnym świecie mikrobów, istnieje groźna bakteria, której rozwój może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi. Legionella, mała i niezwykle niebezpieczna, wciąż zagraża życiu ponad 150 mieszkańców Podkarpacia. Do tej pory w szpitalach zmarło 16 osób, jak podaje rzeszowski sanepid, każdy ze zmarłych pacjentów cierpiał na choroby współistniejące.

 

W środę (30.08.) w porannej audycji Radia 357, gościem Marcina Łukawskiego był dr inż. Tadeusz Rzepecki, Przewodniczący Rady Izby Wodociągi Polskie, Dyrektor Tarnowskich Wodociągów. Prowadzący audycję zapytał gościa o realny wpływ wodociągów na zabezpieczenie wody przed zakażeniem bakterią Legionella pneumophila:

 

W zakresie Legionelli wodociągi nie mają żadnej przestrzeni do działania. Legionella jest bakterią, która podlega badaniu, a obowiązek badania jest nałożony na każdego, kto dysponuje wewnętrznym systemem wodociągowym, czyli wewnątrz nieruchomości. Mowa tu przede wszystkim o obiektach szczególnie wrażliwych, czyli o obiektach, gdzie znajdują się osoby o obniżonej odpornosci, czyli w układach, które funkcjonują jako obiegi wody ciepłej. Z pewnością są to domy pomocy społecznej czy szpitale - wyjaśnił rozmówca dr inż. Tadeusz Rzepecki.

 

I dodał:

 

Ani polskie przepisy, ani dyrektywy Unii Europejskiej nie nakładają obowiązku badania jakości wody w zakresie zawartości Legionelli. A dlaczego? Dlatego, że Legionella w temperaturach, które znajdują się w sieci wodociągowej w ogóle nie ma szans na rozwój.

 

Legionella. Jest i będzie

 

Bakteria Legionella pneumophila nie jest bakterią obcą naszemu środowisku. Jej niekontrolowanemu namnażaniu sprzyjają konkretne warunki:

 

  • wilgotne środowisko, takie jak instalacje wodne, klimatyzacje, fontanny i zbiorniki wodne;
  • temperatury między 20°C a 55°C;
  • zanieczyszczenia organiczne, jak osady czy biofilm;

 

Jak wyjaśnił dr inż. Tadeusz Rzepecki:

 

Legionella jest i będzie. To bakteria, która jest stale obecna w naszym środowisku, jest w każdym zbiorniku wodnym, jest także w wodzie dostarczanej do naszych domów, ale jest jej mało i dlatego, jest niegroźna z punktu widzenia skutków jej istnienia.

 

arrow Bakterie Legionella. Jakie objawy daje legionelloza?

Legionella. Problem pojawia się w miejscu, gdzie woda jest podgrzewana

 

Jak podkreśla Przewodniczący IGWP realny problem niekontrolowanego namnażania się bakterii, pojawia się w miejscu, gdzie woda jest podgrzewana. Gość audycji skupił się na skutecznym rozwiązaniu w wewnętrznych systemach wodociągowych, czyli wewnątrz nieruchomości:

 

Działania dezynfekujące są niezmiernie proste. To dezynfekcja termiczna - polega na półgodzinnym podgrzaniu wody do 70°C. Dezynfekcja termiczna powinna być wykonywana w środku nocy i pod kontrolą, ze względu na wysoką temperaturę wody. Dezynfekcja chemiczna prowadzona przez wodociągi wspomaga tylko dezynfekcję termiczną.

 

Rzecz tyczy się również małych gospodarstw domowych, szczególnie tych, w których dochodzi do recyrkulacji wody.

 

Legionella. Woda jest produktem krótkoterminowym

 

Jak podkreśla Tadeusz Rzepecki, należy pamiętać, że woda jest produktem krótkoterminowym, jeżeli chodzi o świeżość. Zatem jeśli jesteśmy nieobecni w domu tydzień bądź dwa warto:

 

Odpuścić wodę w ilości 2 do 3 litrów, dopiero kiedy woda stanie się zimna i wtedy możemy z niej skorzystać. Odpuszczoną wodę można wykorzystać do podlewania chociażby kwiatów czy ogrodów - radzi dr inż. Tadeusz Rzepecki.

 

Źródło: Radio 357

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy to może być problem z jelitami albo żołądkiem?
Od 2 miesięcy jestem bardzo zmęczona, boli mnie brzuch i podbrzusze, gdy zjem - nasila się ból, tracę na wadze, odbija mi się, mam żółte stolce i cuchnące oraz zaparcia, wyniki krwi wszystkie jak i crp i USG brzucha i u ginekologa nic nie wykazało. 
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Zalecana konsultacja gastrologiczna - proszę zabrać ze sobą wyniki wszystkich dotychczas wykonanych badań, aby lekarz po zbadaniu Pani mógł ukierunkować dalszą diagnostykę i leczenie.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja u gastroenterologa.
Leczenie NFZ.
Czy mogę się leczyć w NFZ u dwóch lekarzy tej samej specjalności i jak długo?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy zapytać się tych specjalistów.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Do omówienia z lekarzem rodzinnym wystawiającym skierowanie (ocenia wskazania, kwestię czy to skierowanie na jednorazowe konsultacje/ czy leczenie stałe/kontynuacja opieki itp.).
Czym mój ból może być powiązany z guzkiem na nerce?
Mam 23 lata od ponad roku borykam się z bólem prawej strony. Miałam robione zabiegi kręgosłupa termolezje, ale mój stan zdrowia powoli się pogarszał — pojechałam do lekarza i lekarz zobaczył na rezonansie jakiś guzek przy nerce, robiłam trzy razy USG.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska. Należy zabrać ze sobą wyniki badań obrazowych.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Z wynikami dotychczas wykonanych badań proszę zgłosić się do lekarza (internista/rodzinny) w celu ukierunkowania dalszej diagnostyki. Wskazana również konsultacja ginekologiczna.
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska
Od czego może być spowodowana moja przeczulica dotykowa?
Od ponad 2 lat wszystko mnie swędzi, kłuje i odczuwam pewnego rodzaju przeczulicę dotykową całego ciała (łaskotanie przy nawet niewielkim dotyku). Wykonałem szereg badań alergologicznych i dermatologicznych (wszystko ujemne), stan psychiczny również ok. Zrobiłem także badanie EMG...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Przyczyny przeczulicy mogą być różnorodne. Z wynikami dotychczas wykonanych badań proszę zgłosić się na stacjonarną wizytę (internista/lek.rodz.), sukcesywnie należy wykluczać poszczególne przyczyny tego stanu.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Wskazana wizyta stacjonarna u internisty lub lekarza rodzinnego.
Czy powinnam udać się na SOR, żeby sprawdzić ewentualność jakiegoś zakażenia?
Ugryzł mnie dziki kot do krwi w palec, ranę przemyłam, nie odkaziłam, nie miałam czym. 
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
W takiej sytuacji jak najbardziej zalecane zgłoszenie się na SOR.
Od czego to może być?
Od tygodnia miałam mokry kaszel, w nocy duszący. Lekarz rodzinny zdiagnozował ostre zapalenie oskrzeli i zmiany na płucach. Dzisiaj od rana nic mnie nie bolało. Nagle zaczęło boleć mnie jedno żebro na dole po prawej stronie. Jak siedzę nie boli, ale przy poruszaniu i kaszlu już tak. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska celem wdrożenia diagnostyki i ewentualnego leczenia.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Niezbędna kontrolna stacjonarna wizyta u lekarza-po zbadaniu Pani lekarz podejmie decyzję co do dalszego postępowania (np. rtg klatki piersiowej)
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Wskazana kontrolna wizyta lekarska.
Czy konieczna jest wizyta u lekarza?
Bylem przeziębiony - miałem mokry kaszel i katar i bylem osłabiony. Po 1,5 tygodnia jestem zdrowy, nie kaszle już a flegmy mam coraz mniej. Pojawiło się zatkane ucho lewe i lekki szum w uchu, nie boli, tylko jest przytkane. Co mogę zrobić — jakieś inhalacje? 
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Proszę zgłosić się na wizytę kontrolną do lekarza rodzinnego.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Jeśli jest Pan zdrowy - to nie ma potrzeby wizyty lekarskiej, jeśli jednak występują objawy, o których Pan pisze - należy zgłosić się na stacjonarną wizytę lekarską.
Czy od kaszlu mogłem uszkodzić żebra?
Jestem w trakcie przechodzenia infekcji. Mam bardzo mocny kaszel z wykrztuszaniem znacznej ilości wydzieliny. Podczas kąpieli miałem napad kaszlu taki, że prawie zwymiotowałem i w pewnym momencie poczułem ból w lewym żebrze. Teraz nie mogę głęboko oddychać, śmiać się, kichać, kaszleć,...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Niezbędna wizyta u lekarza w warunkach stacjonarnych, wymaga Pan zbadania fizykalnego i wykonania rtg klatki piersiowej.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana pilna stacjonarna wizyta lekarska.
Jak liczy się dni dawkowania leków?
Mam iniekcje leku co 3 tygodnie i nie wiem, czy dzień, w którym biorę zastrzyk wliczać w te 21 dni czy liczyć od następnego dnia od zastrzyku. Przykład zastrzyk 3.07 - następny ma być 23 czy 24.07?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy skonsultować się WYŁĄCZNIE z lekarzem, który zlecił leczenie.
Czy należy się martwić powyższymi wynikami krwi, czy może to być chwilowa sytuacja związana ze stresem?
Co oznacza niski poziom limfocytów i wysoki poziom neutrofili (procentowo), ilościowo w normie. Czy na wynik mógł mieć wpływ stres? Taka sytuacja zdarzyła się pierwszy raz. W przeciągu ostatnich dwóch miesięcy miałam morfologię robioną jeszcze dwa razy i zarówno...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Nie ocenia się pojedynczych parametrów morfologii; dokonuje się oceny jej wszystkich parametrów z danego badania (i porównawczo w stosunku do badań poprzednich), biorąc pod uwagę dodatkowo pełny wywiad zebrany z pacjentem, badanie fizykalne pacjenta, a także wyniki innych wykonanych badań. Tak więc oceny powinien dokonać lekarz, który zlecał badania z określonego powodu i ma wgląd w pełny obraz historii pacjenta.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy zgłosić się do lekarza celem interpretacji wszystkich wyników badań, a nie tylko wybranych parametrów.
Jak długo probówka z krwią znajdująca się w temperaturze pokojowej nadaje się do badań?
Jest to kwestia kilku godzin, jeśli tak, to ilu w przybliżeniu?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Laboratoria wykonujące badania krwi posiadają odpowiednie procedury i ściśle do nich się stosują.
Jeśli rodzice nie będą mieli objawów żadnych przez tw dwa tygodnie, mogę spokojnie do nich pojechać czy jakiś czas odczekać?
Siostra przechodziła krztusiec. Ona i syn dostali antybiotyk, ale córka i młodszy syn nie. Przyjechali do rodziców na wakacje na 2 tygodnie. Nie mam z nimi kontaktu, ponieważ stwierdziłam ze 7-latek i 2-miesięczna córka, mogą się zarazić. Czy przez dotknięcie rzeczy tej samej...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Największa zaraźliwość występuje w pierwszych dwóch tygodniach choroby i utrzymuje się przez około 3–4 tygodnie (odpowiednio dobrana antybiotykoterapia skraca zaraźliwość do 5 dni). Zakażenie przenosi się drogą kropelkową podczas kaszlu i kichania, a także poprzez kontakt bezpośredni (w tym przypadku zaraźliwość jest znacznie mniejsza).
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Maksymalna zakaźność występuje w ciągu 2 tygodni i może utrzymywać się do 5 tygodni.
W czym leży problem? Jak mogę temu zaradzić?
Dobry wieczór, od prawie roku mam stałego partnera seksualnego i to jest mój 3 partner seksualny (zawsze to byli stali, nigdy "przygodni"). Nie stosowałam nigdy mechanicznej antykoncepcji, tylko hormonalną bądź naturalną. Ponad miesiąc temu byłam u ginekologa w związku z...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u ginekologa celem wdrożenia odpowiedniego leczenia dla Pani i partnera.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Niezbędna wizyta kontrolna u ginekologa.
Czy rozcieńczenie moczu mogło wpłynąć na wynik i białko w rzeczywistości jest?
Z powodu nadciśnienia ciążowego muszę badać czy w moczu znajduje się białko. Dziś otrzymany wynik jest negatywny, ale mocz ma obniżony ciężar z powodu tego, że dużo piłam. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy w tej sprawie skonsultować się z ginekologiem prowadzącym ciążę.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Najlepiej wynik skonsultować z lekarzem prowadzącym, który ma wgląd w poprzednie wyniki i będzie wiedział o czynnikach towarzyszących kolejnym badaniom (takich jak np.ilość przyjmowanych płynów).
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Obniżony ciężar moczu może świadczyć zarówno o dużej ilości spożywanych płynów.
Czy mam iść do lekarza rodzinnego poprosić o inny antybiotyk lub mocniejszą dawkę?
Parę dni temu okazało się, że mam boreliozę - biorę antybiotyk od ponad tygodnia, niestety żadnej poprawy. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy w tej sprawie skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który zlecił antybiotykoterapię.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Ocena leczenia należy do lekarza, który to leczenie wdrożył.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Warto skonsultować wątpliwość z lekarzem prowadzącym leczenie.
Dawid Korona
dietetyk, dietetyk kliniczny, psychodietetyk
Umów wizytę
Warto skonsultować z innym lekarzem w razie wątpliwości
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę