1. Artykuły
  2. Czy zabiegi medycyny estetycznej są bezpieczne?

Czy zabiegi medycyny estetycznej są bezpieczne?

Świadomość dbania o siebie oraz prewencji i zapobiegania procesom starzenia rośnie z roku na rok, dzięki temu medycyna estetyczna wciąż bardzo intensywnie się rozwija. Szczególnie w ciągu ostatnich lat wzrasta zapotrzebowanie na zabiegi mniej inwazyjne, ale skuteczne w cofaniu oznak starzenia. Poza skutecznością zabiegów kolejnym bardzo istotnym czynnikiem, na który coraz częściej zwracamy uwagę, to bezpieczeństwo zabiegów. Jakie czynniki warto wziąć pod uwagę, zanim zdecydujemy się na zabieg?

Czy zabiegi medycyny estetycznej są bezpieczne? Czy zabiegi medycyny estetycznej są bezpieczne?
Spis treści
Jakiego sprzętu używają kliniki medycyny estetycznej? Najnowsze technologie w medycynie estetycznej  Prawidłowa konsultacja to krok do bezpiecznych i skutecznych zabiegów Podsumowanie

Jakiego sprzętu używają kliniki medycyny estetycznej?

 

Pierwszym kluczowym elementem, na który należy zwrócić uwagę jest jakość używanych urządzeń oraz preparatów. Renomowane kliniki medycyny estetycznej inwestują w nowoczesny sprzęt od renomowanych światowych producentów, który spełnia najwyższe standardy bezpieczeństwa, posiada certyfikaty, a technologie zastosowane w urządzeniu są bezpieczne. Warto też upewnić się, że gabinet, z którego usług chcesz skorzystać ma przede wszystkim oryginalny sprzęt, a po drugie różnorodny sprzęt, odpowiednio dobrany tak aby móc rozwiązać różne problemy estetyczne pacjentów. Nie jest dobrym rozwiązaniem wykorzystywanie jednego czy dwóch urządzeń na wszystkie problemy, bo nie ma takich urządzeń, które działają na prawie wszystko.

 

Ponadto, stosowane preparaty, takie jak ampułki, stymulatory, boostery powinny być od znanych renomowanych marek wysokiej jakości, pochodzić od sprawdzonych producentów i być zatwierdzone przez właściwe organy regulacyjne.

 

arrow Zdrowie intymne kobiet po menopauzie – ginekolog i jego rola w profilaktyce oraz leczeniu
arrow Biorytm – czym jest i jak o niego zadbać?
arrow Nowoczesne hybrydowe leczenie żylaków
arrow Witaminy na stawy – jakich witamin brakuje, gdy bolą stawy?
arrow Olej z wiesiołka w ciąży - jak i ile stosować?
arrow Wybór polisy na życie i zdrowie - na co zwrócić uwagę?

Najnowsze technologie w medycynie estetycznej 

 

Medycyna estetyczna oraz regeneracyjna korzystają z bardzo różnorodnych technologii, które mają sprawdzone i potwierdzone badaniami zastosowanie w przywracaniu młodszego wyglądu, niwelowanie procesów starzenia oraz usuwania problemów estetycznych. Do nowoczesnych technologii, które wciąż bardzo dynamicznie się rozwijają należy laseroterapia. Jest to bardzo szeroka dziedzina, o bardzo szerokich możliwościach zastosowania, od odmładzania, stymulacji kolagenu, po głęboką przebudowę skóry, leczenie problemów naczyniowych czy usuwanie przebarwień. Należy wiedzieć, że nie ma jednego wszechstronnego lasera na wszystkie problemy, dlatego bezpieczeństwo i skuteczność zabiegów laserowych zależą od odpowiedniej oferty kliniki, która ma szeroki wachlarz aparatury na różne problemy. Technologie zastosowane w medycynie estetycznej, takie jak fala radiowa, laseroterapia, ultradźwięki, mikronakłuwanie, energia elektromagnetyczna są bardzo bezpieczne, pod warunkiem, że są dobrze dobrane do problemu oraz uwzględnione są wszelkie czynniki zdrowotne, które mogą być przeciwskazaniem do zabiegu.

 

Prawidłowa konsultacja to krok do bezpiecznych i skutecznych zabiegów

 

Doświadczenie i wiedza lekarzy oraz kosmetologów to kolejny istotny element wpływający na bezpieczeństwo zabiegu. Przed każdym zabiegiem lekarz czy kosmetolog powinni przeprowadzić dokładny wywiad z pacjentem, aby poznać jego oczekiwania, ocenić stan zdrowia pacjenta i wykluczyć ewentualne przeciwskazania do zabiegu, dokładnie wyjaśnić jak będzie wyglądać zabieg i jaki jest proces rekonwalescencji. Prawidłowo przeprowadzona konsultacja pozwala uniknąć ryzyka powikłań i dostosować zabieg do indywidualnych potrzeb klienta.

 

Ważnym aspektem bezpieczeństwa jest także szczera i otwarta komunikacja pacjentów. Zatajanie podczas wywiadu i konsultacji ważnych informacji dotyczących chorób, alergii czy przyjmowanych leków może znacząco wpłynąć na przebieg zabiegu i spowodować nieprzewidziane reakcje. Należy też powiedzieć o innych zabiegach, które w ostatnich miesiącach były wykonywane, bo może to być przeciwskazanie do innego zabiegu. Dlatego komunikacja między pacjentem a specjalistą jest kluczowa.

 

Podsumowanie

 

Podsumowując, zabiegi medycyny estetycznej są bezpieczne, pod warunkiem, że spełnione są określone kryteria. Warto wybrać renomowaną klinikę, która cieszy się dobrymi opiniami, która oferuje wysokiej klasy technologie zabiegowe, od światowych liderów technologii medycznych oraz zatrudnia doświadczony personel.

 

Warto też pamiętać, że Pacjent ma również ogromny wpływ na bezpieczeństwo zabiegów, bo dużo zależy od szczerej komunikacji pacjenta z lekarzem czy kosmetologiem.

 

Spełniając te podstawowe kryteria można cieszyć się doskonałymi efektami zabiegowymi jednoczesnym zachowaniu pełnego bezpieczeństwa.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy to faktycznie od botoksu?
8 czerwca miałam pierwszy raz w życiu botoksu na zmarszczki poprzeczne czoła i lwią zmarszczkę. 2 dni po zabiegu zaczęła boleć mnie głową, zawroty głowy i dziwny ucisk w czole. 22 czerwca zbadał mnie neurolog, ale tylko fizycznie bez TK czy rezonansu stwierdził, że wszystko ok, że to zapewne od...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u neurologa.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana wizyta kontrolna u lekarza wykonującego zabieg, a także kontrola neurologiczna.
Adam Garstka
stomatolog, fizjoterapeuta, fizjoterapeuta neurologiczny, fizjoterapeuta ortopedyczny, chirurg stomatologiczny
Umów wizytę
Dzień dobry, proszę udać się do lekarza wykonującego zabieg iniekcji toksyny botulinowej. Czas działania toksyny wynosi średnio 4-6 miesięcy.
Adam Garstka
stomatolog, fizjoterapeuta, fizjoterapeuta neurologiczny, fizjoterapeuta ortopedyczny, chirurg stomatologiczny
Umów wizytę
Dzień dobry, proszę udać się do lekarza wykonującego zabieg iniekcji toksyny botulinowej. Czas działania toksyny wynosi średnio 4-6 miesięcy.
Adam Garstka
stomatolog, fizjoterapeuta, fizjoterapeuta neurologiczny, fizjoterapeuta ortopedyczny, chirurg stomatologiczny
Umów wizytę
Dzień dobry, proszę udać się do lekarza wykonującego zabieg iniekcji toksyny botulinowej. Czas działania toksyny wynosi średnio 4-6 miesięcy.
Czy miałam prawo przed zabiegiem wiedzieć o możliwych skutkach ubocznych?
3 lata temu miałam usuwana cystę z dolnej wargi. Zabieg miał być wykonany od wewnętrznej strony ust. Lekarz nie powiadomił mnie o żadnych ryzykach zabiegu. Zabieg został wykonany poprzez ciecie na pół całych ust od strony zewnętrznej i wewnętrznej. Warga była szyta w środku i na...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana kontrolna wizyta u lekarza, który wykonał zabieg.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Wskazana konsultacja u chirurga plastycznego.
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecam wizytę u lekarza prowadzącego lub konsultacje z chirurgiem plastycznym
Czy to może być przepuklina pozabiegowa?
Jestem po zabiegu plastyki brzucha i liposukcji na bliźnie pozabiegowej mam twardego guzka, który boli przy ucisku. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana wizyta kontrolna u lekarza prowadzącego.
Czy migracja może tak boleć? Co to może być? 
Poddałam się zabiegowi powiększania ust pięciokrotnie z przerwami. Dodam, że ostatni raz na zabiegu byłam 2 lata temu. Od 3 dni odczuwam duży dyskomfort i rozpieranie w górnej wardze. Odczuwam ból, który się momentami nasila. Mam również tak zwany lekki „kaczy...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana kontrolna wizyta u lekarza wykonującego zabieg.
proszę zgłosić się na wizytę do lekarza który ostatni raz wykonywał zabieg powiększania ust
Czy da się jakoś usunąć opuchliznę?
Kilka lat temu na imprezie zderzyłem się z drugą osobą, czego wynikiem był duży guz na prawej kości skroniowej zasłaniający pół oka. Wszystko się zagoiło, natomiast do niedawna po nacisku na to miejsce było czuć dyskomfort. Dziś kiedy dodatkowo schudłem 14 kg i można zauważyć, że skroń...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Stacjonarna wizyta u chirurga plastycznego.
Czy igła mogła się złamać w naczyniu krwionośnym? Co jeśli kawałek igły jest nadal w mojej żyle?
Tydzień temu byłam u kosmetyczki I podawała mi botoks. W trakcie zabiegu zaczęła się dziwnie zachowywać - zrobiła się bardzo nerwowa i trzęsły jej się ręce, po chwili stwierdziła, że igła jest tępa I musi wymienić. Zabieg się nie udał, botoks nie działa, a ja przez około 2 dni...
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Zabiegów z przerwaniem ciągłości tkanek nie wykonuje kosmetyczka poza tym nie ma uprawnień.
Czy te dolegliwości miną? 
10 dni temu miałam wykonywany botoks w czoło i lwią zmarszczkę, pierwszy raz w życiu u lekarza. W trzecim dniu miałam mocne bóle głowy - utrzymywały się przez 3 dni. Obecnie mam nieruchome czoło, efekt ciągnięcia, czasami pieczenie, i ból głowy taki ucisk czoła i góra głowy,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana kontrolna wizyta u lekarza, który przeprowadził zabieg.
Depilacja laserowa, a żylaki.
Kiedy można wykonać depilację laserową nóg po laserowym usunięciu żylaków kończyn dolnych?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy w tej sprawie skonsultować się z lekarzem, który wykonywał zabieg usunięcia żylaków.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana konultacja z lekarzem wykonującym zabieg.
Czy istnieje szansa/możliwość na poprawienie asymetrii twarzy lub/i kontroli nad nią, mimo upływu tylu lat
Ok. 12 lat temu spędziłem kilka dni w szpitalu, ponieważ połowa twarzy odmówiła posłuszeństwa, okazało się, że nabawiłem się zapalenia nerwu twarzy. Rehabilitacja trwała kilka miesięcy, jednak okazała się nieskuteczna i brak pełnej kontroli nad połową twarzy pozostał ze mną do dzisiaj, a...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Niezbędna stacjonarna wizyta u neurologa.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana konsultacja stacjonarna u neurologa i omówienie mozliwości przeprowadzenia korekty, np. przy użyciu toksyny botulinowej.
Czy mogę wykonać zabieg?
Mam na dziś zapisaną wizytę na powiększanie ust. 3 tyg temu brałam steryd wziewny na kaszel, a jednorazowo z 6 dni temu 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy skonsultować się w tej sprawie z lekarzem, który będzie wykonywał zabieg.
Należy skonsultować się w tej sprawie z lekarzem, który będzie wykonywał zabieg powiększania ust
Czy jest coś, co mogę z tym zrobić, by to naprawić?
Gdy miałem 20 lat, przerzedłem przez zabieg laserowego usuwania zarostu. Było to 6 sesji. Ostatnia była kilka miesięcy temu. Zdecydowanie tego żałuje i chciałbym to w jakiś sposób cofnąć. Co prawda mam jeszcze jakieś włosy na twarzy, ale są bardzo rzadkie i nie widać z daleka.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u dermatologa.
Czy mogę używać domowego mikroprądowego masażu twarzy czy jest to zabronione?
Stwierdzono u mnie chorobę Hashimoto, nie biorę jeszcze hormonów, biorę witaminy i będę się ponownie badać później. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z endokrynologiem prowadzącym.
Wkładka wewnątrzmaciczna, a zabiegi medycyny estetycznej.
Czy przy wkładce wewnątrzmacicznej mogę korzystać z zabiegu na brzuch z użyciem pola magnetycznego 7 tesli?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Korzystanie z zabiegów medycyny estetycznej, takich jak stymulacja mięśni za pomocą pola magnetycznego o sile 7 tesli, generalnie nie jest przeciwwskazane u osób mających założoną wkładkę wewnątrzmaciczną, szczególnie jeśli jest to wkładka wykonana z plastiku niezawierająca metalu. Wkładki wewnątrzmaciczne zawierające miedź lub inne elementy metalowe mogą teoretycznie podlegać wpływom pola magnetycznego, jednakże pola magnetyczne stosowane w medycynie estetycznej do stymulacji mięśni brzucha są projektowane tak, aby działać lokalnie i nie powinny wpływać na wkładki wewnątrzmaciczne. Mimo to, przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z tego typu zabiegów, ważne jest, aby skonsultować się zarówno z ginekologiem, który założył wkładkę, jak i z wykonującym zabieg specjalistą medycyny estetycznej. Lekarz ginekolog może ocenić, czy w Pani przypadku istnieją jakiekolwiek indywidualne przeciwwskazania do korzystania z pola magnetycznego, biorąc pod uwagę typ i charakterystykę założonej wkładki. Z kolei specjalista medycyny estetycznej powinien być w stanie udzielić szczegółowych informacji na temat samego zabiegu, w tym ewentualnego ryzyka i korzyści związanych z jego przeprowadzeniem. Bezpieczeństwo jest najważniejsze, dlatego przed podjęciem jakichkolwiek działań związanych z zabiegami estetycznymi, ważne jest, aby mieć pełne informacje na temat potencjalnego ryzyka i korzyści. Czy ma Pani jeszcze jakieś pytania lub wątpliwości dotyczące wkładki wewnątrzmacicznej lub planowanych zabiegów? Z poważaniem, dr n. med. Łukasz Blukacz
Czy mam niepokoić się o wynik badań?
Mam 26 lat. 5 lat temu miałam operację wstawiania implantu kość czaszki. W dzieciństwie miałam ewakuację krwiaka śródmózgowego.  Po operacji przez 1,5 roku powstał pieprzyk. na początku myślałam, że to pryszcz, ale później ściemniał i urósł oraz był...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Kontrolna wizyta u lekarza, który wykonywał zabieg.
Co to może być i co powinnam z tym zrobić?
Miesiąc temu poddałam się zabiegowi kriolipolizy. Zabieg obejmował brzuch. Skorzystałam z 4 głowic. Miesiąc po zabiegu z boku w miejscu mniejszej głowicy odczuwam bolesne zgrubienia „koraliki”. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę