1. Artykuły
  2. Ból jajnika, o czym może świadczyć?

Ból jajnika, o czym może świadczyć?

Ból jajników odczuwany jest jako nieprzyjemne kłucie w podbrzuszu i może mieć różne podłoże. W zależności od objawów towarzyszących świadczy on o różnego rodzaju dolegliwościach, ale nie wszystkie muszą być powodem do niepokoju.

Ból jajnika, o czym może świadczyć? Ból jajnika, o czym może świadczyć?
Spis treści
Jajniki - rola Ból jajnika w stanach fizjologicznych Ból jajnika podczas owulacji Ból jajnika przed miesiączką Ból jajnika w ciąży Ból jajnika po stosunku Ból jajnika w stanach chorobowych Torbiel jajnika Skręt torbieli jajnika Endometrioza Rak jajnika Zapalenie przydatków Zespół policystycznych jajników (PCOS) Leczenie bólu jajnika

Jajniki - rola

 

Należą do wewnętrznych narządów płciowych u kobiet, a ich rola polega na produkcji komórek jajowych (do czasu menopauzy) oraz wydzielaniu żeńskich hormonów płciowych, tj. progesteron, estrogeny, relaksyna i androgeny. Jajniki znajdują się w podbrzuszu, wewnątrz jamy otrzewnej, usytuowane przy bocznych ścianach miednicy.

 

arrow Hormonalna terapia zastępcza. Nie ma się czego bać
arrow Zespół policystycznych jajników (PCOS). Co trzeba wiedzieć o chorobie?
arrow Brak owulacji. Ginekolog wyjaśnia jak rozpoznać cykl bezowulacyjny
arrow Ciąża pozamaciczna - objawy, przyczyny, zagrożenia i powikłania
arrow Opryszczka narządów płciowych. Kiedy jest niebezpieczna?
arrow Mięśniaki macicy. Zwykle nie dają żadnych objawów

Ból jajnika w stanach fizjologicznych

 

Ból nie zawsze musi oznaczać chorobę. Jest kilka sytuacji, w których występuje on w przebiegu stanów fizjologicznych, tj. owulacja, stan przed miesiączką, w ciąży, po stosunku.

 

Ból jajnika podczas owulacji

 

Pękniecie pęcherzyka Grafa i wylanie płynu pęcherzykowego wraz z krwią do jamy otrzewnowej powodują jej podrażnienie, co wywołuje wrażenia bólowe określane jako ból jajnika. Jeśli więc w połowie cyklu menstruacyjnego pojawia się umiarkowany ból w podbrzuszu, nie powinien to być powód do zmartwień. Na złagodzenie silnego bólu polecane są dostępne w aptece środki przeciwbólowe.

 

Ból jajnika przed miesiączką

 

Ból jajnika przed miesiączką jest czymś całkowicie normalnym i może mieć związek z zespołem napięcia przedmiesiączkowego (PMS).

 

Ból jajnika w ciąży

 

Niewielki ból podczas ciąży (zwłaszcza w I trymestrze) może być spowodowany zmianami w gospodarce hormonalnej i lokalizuje się wtedy zazwyczaj tylko po jednej stronie podbrzusza. Mimo wszystko o wszelkich dolegliwościach warto poinformować ginekologa prowadzącego ciążę.

 

Inne powody bólu podbrzusza w czasie ciąży (patologiczne):

 

  • odklejenie się łożyska (nasilające się bolesne, tępe skurcze),
  • ciąża jajowodowa (ból po jednej stronie, z krwawieniem z dróg rodnych > tydzień, pocenie się, wysokie tętno),
  • poronienie (ból kłujący, silne krwawienie z dróg rodnych).

 

Ból jajnika po stosunku

 

Niektóre pozycje seksualne przyczyniają się do uciskania macicy, jajowodów czy jajników. W takiej sytuacji może pojawić się ból w postaci kłucia w podbrzuszu.

 

W sytuacji patologicznej jaką jest endometrioza, ból po stosunku może trwać od kilku do kilkunastu godzin.

 

Ból jajnika w stanach chorobowych

 

Dolegliwości bólowe mogą być powodowane przez procesy patologiczne w obrębie narządów rodnych, takie jak:

 

Torbiel jajnika

 

Prócz bólu zlokalizowanego w podbrzuszu pacjentka odczuwać może uczucie parcia na pęcherz, bóle głowy, nerwowość, nudności i wymioty. W schorzeniu tym występują ponadto zwykle zaburzenia cyklu oraz krwawienia międzymiesiączkowe. Objawy jednak zazwyczaj nie są szczególnie uciążliwe, stąd torbiel jajnika jest trudną do zdiagnozowania dolegliwością.

 

Skręt torbieli jajnika

 

Przyczyną skrętu torbieli jest zablokowanie naczyń krwionośnych i tym samym uniemożliwienie dopływu krwi do jajnika. Stan ten skutkuje nagłym bólem podbrzusza, nudnościami, wymiotami, a bywa nawet, że omdleniem.

 

Endometrioza

 

Choroba ta polega na migracji błony śluzowej macicy do innych narządów. Ból podbrzusza promieniuje na obręb całej całej miednicy, a ponadto występują obfite krwawienia miesiączkowe.

 

Rak jajnika

 

Rak jajnika to trzeci pod względem częstości występowania nowotwór narządów rozrodczych kobiet na świecie i jest główną przyczyną śmierci związaną z chorobami narządów rodnych. Ważna jest więc regularna diagnostyka, a za najlepszy sposób kontroli jajników uznaje się USG przezpochwowe.

 

Schorzenie to początkowo przebiega bezobjawowo, gdy guz rozrasta się jednak poza jajniki, pojawiają się niezwykle silne bóle podbrzusza z towarzyszącą niestrawnością, zaparciami, wzdęciami, a także wymiotami.

 

Zapalenie przydatków

 

Pod nazwą przydatki kryją się jajniki, jajowody i więzadła macicy. Zapalenie jednak obejmuje zwykle jajniki oraz jajowody. Za przyczynę uznaje się zakażenie bakteryjne spowodowane bakteriami, które przedostały się z pochwy.

 

Bólowi podbrzusza z silnymi skurczami towarzyszy bolesność okolicy przydatków, zwłaszcza podczas stosunku, gorączka, złe samopoczucie i dreszcze. Mogą pojawiać się także nudności, wymioty oraz biegunka.

 

Zespół policystycznych jajników (PCOS)

 

Schorzenie to należy do najczęściej występujących dolegliwości o podłożu hormonalnym u kobiet w wieku rozrodczym. Najczęstszą przyczyną jest podwyższenie poziomu androgenów we krwi. Powiększenie jajników sprzyja uciskaniu przez nie okolicznych tkanek, co objawia się w postaci bólu podbrzusza promienującego na całą miednicę.

 

Leczenie bólu jajnika

 

Wszelkie dolegliwości bólowe, a zwłaszcza te występujące z objawami towarzyszącymi, tj. krwawienie i trwające dłużej niż kilka dni należy skonsultować z lekarzem ginekologiem. Możesz to zrobić korzystając z konsultacji online, bez konieczności wizyty w przychodni. Recepta online - w razie potrzeby lekarz wystawi receptę.

 

Leczenie bólu jajnika uzależnione jest od jego przyczyny i powinno być konsultowane ze specjalistą. Doraźnie jednak pomocne mogą okazać się ciepłe kąpiele, okłady na brzuch czy stosowanie środków rozkurczowych i przeciwbólowych.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy nasilony ból jajników może pojawiać się przed miesiączką?
Od wczoraj odczuwam nasilony ból jajników. Tabletka przeciwbólowa pomogła na kilka godzin w nocy, ale wzięta o 5 rano nie pomogła. Leczę się na nadczynność tarczycy. Przez 4 miesiące nie miesiączkowałam, ale endokrynolog przywrócił okres. Czy to może być...
Maciej Tężycki
lekarz rodzinny, internista, lekarz
Umów wizytę
Skonsultować się u ginekologa
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja ginekologiczna.
Plamienie i ból jajnika przy stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych
Od kilku miesięcy biorę tabletki antykoncepcyjne. Miesiączka po nich występowała regularnie lecz zauważyłam, że już drugi raz krótko po zakończonej miesiączce pojawia się plamienie, a przy tym nie raz ból jakby jajnika. Nie wiem czy to normalne, bo pierwszy raz w życiu zaczęłam brać...
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, W pierwszych miesiącach stosowania antykoncepcji hormonalnej mogą się pojawiać pewne nieregularności. Gdyby dolegliwości się powtarzały proszę rozważyć po konsultacji z ginekologiem zmianę preparatu na inny.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę skontaktować się z ginekologiem celem rozważenia zmiany preparatu na inny.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry Jeżeli dolegliwości będą się nasilać bądź nie ustąpią to należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym celem zmiany preparatu na inny.
Czy torbiele jajników mogą być powodem nawracającego bólu brzucha?
Ostatnio cały miesiąc miałam ból w dolnej części brzucha oraz ból piersi. Krwawienie pojawiło się 11.08 i trwało do 27.08 (później przez tydzień czasu nie odczuwałam bólu). U ginekologa byłam we wrześniu, zrobił USG i stwierdził, że mam torbiele na...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana jest wizyta stacjonarna u lekarza (lek. rodz., internista)-wymaga Pani zbadania, zlecenia badań diagnostycznych laboratoryjnych i obrazowych-diagnostykę ukierunkuje lekarz po szczegółowym zebraniu wywiadu, zapoznaniu się z dokumentacją ginekologiczną i przeprowadzeniu badania fizykalnego.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
W pierwszej kolejności konieczna jest dalsza diagnostyka. Powtórna konsultacja ginekologiczna jest zasadna, ale wskazane byłoby również poszerzenie diagnostyki o badania laboratoryjne i obrazowe, przede wszystkim badanie usg jamy brzusznej po uprzedniej konsultacji z lekarzem.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
tobiele mogą wywołac bóle
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy zgłosić się na konsultacje ginekologiczną - zapraszam z dotychczasową dokumentacja na konsultacje, w razie potrzeby wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę