1. Artykuły
 2. Biegunka podróżnych. Przyczyny, objawy, leczenie

Biegunka podróżnych. Przyczyny, objawy, leczenie

Jest to jedno z najczęstszych schorzeń związanych z podróżami. Szacuje się, że aż 20-50% osób odwiedzających kraje o niższym poziomie sanitarnym może doświadczyć biegunki podróżnych. Główne przyczyny to: zanieczyszczona woda, skażona żywność, niewłaściwa higiena, nowe i egzotyczne potrawy, a także stres przed podróżą. Jakie są charakterystyczne objawy biegunki podróżnych i jak sobie z nią poradzić - o tym w artykule. 

Biegunka podróżnych. Przyczyny, objawy, leczenie Biegunka podróżnych. Przyczyny, objawy, leczenie
Spis treści
Co to jest biegunka podróżnych? Biegunka podróżnych. Charakterystyczne objawy. Biegunka podróżnych. Jak sobie z nią poradzić? Jak uchronić się przed biegunką podróżnych? Kilka zasad

Co to jest biegunka podróżnych?

 

Biegunka podróżnych to rodzaj ostrej biegunki, która może wystąpić u osób podróżujących do regionów o innym klimacie i odmiennych warunkach higienicznych niż w ich miejscu pochodzenia.

 

Jest to jedno z najczęstszych schorzeń podróżnych i zazwyczaj ma łagodny przebieg, choć może być uciążliwe i prowadzić do odwodnienia.

 

Główne przyczyny biegunki podróżnych obejmują:

 

 • bakterie są najczęstszą przyczyną biegunki podróżnych. Mogą być przenoszone przez skażoną żywność, wodę lub kontakt z brudnymi powierzchniami,
 • wirusy, takie jak rotawirusy czy norowirusy, mogą być odpowiedzialne za wystąpienie biegunki podróżnych,
 • pasożyty takie jak lamblie czy pierwotniaki, mogą powodować biegunkę podróżnych,
 • woda i jedzenie skażone bakteriami, wirusami lub pasożytami stanowią ryzyko dla podróżnych.
arrow Biegunka nawracająca. Co może być przyczyną przewlekłej biegunki?
arrow Zespół Jelita Drażliwego. Patenty dietetyka na biegunki i zaparcia

Biegunka podróżnych. Charakterystyczne objawy.

 

Objawy mogą wystąpić w ciągu kilku godzin lub dni po przybyciu do nowego miejsca. Jak rozpoznać biegunkę podróżnych? Charakterystyczne objawy to:

 

 • luźne stolce - głównym objawem biegunki jest obecność luźnych, wodnistych lub częstych stolców,
 • bóle brzucha,
 • nudności i wymioty,
 • gorączka

 

Rozpoznanie biegunki podróżnych często opiera się również na okolicznościach podróży. Jeśli pacjent wrócił z podróży do regionu o niższym poziomie sanitarnym lub innych odmiennych warunkach higienicznych i tam doświadczyła objawów biegunki, jest to istotny kontekst diagnostyczny.

 

Warto jednak pamiętać, że objawy biegunki podróżnych mogą być podobne do objawów innych chorób przewodu pokarmowego lub infekcji, dlatego ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem, jeśli objawy są ciężkie, nasilają się lub utrzymują się przez dłuższy czas.

 

Biegunka podróżnych. Jak sobie z nią poradzić?

 

Biegunka podróżnych, choć uciążliwa, zazwyczaj jest łagodna. W jaki sposób złagodzić jej objawy? Istnieje kilka domowych sposobów, które mogą pomóc:

 

 1. Nawadnianie.

 

Najważniejszą kwestią w przypadku biegunki jest uniknięcie odwodnienia. Pij dużo płynów. Najlepiej  wodę, herbatki ziołowe, roztwory elektrolitowe (np. pedialit) i bulion warzywny. Unikaj napojów alkoholowych i kofeiny, ponieważ mogą prowadzić do odwodnienia.

 

 1. Dieta.

 

Przez pierwsze kilka godzin po wystąpieniu biegunki ogranicz spożycie stałej żywności. Później można wprowadzać lekkostrawne produkty, takie jak suchary, ryż, banany, puree ziemniaczane i gotowane marchewki. Te produkty są łatwiejsze do strawienia i mogą pomóc w złagodzeniu biegunki.

 

 1. Imbir.

 

Herbatka z imbiru może pomóc w łagodzeniu bólu brzucha i nudności związanych z biegunką. Imbir można dodać do wrzącej wody i gotować przez kilka minut, a następnie napar przecedzić i pić.

 

 1. Probiotyki.

 

Probiotyki mogą pomóc przywrócić równowagę flory bakteryjnej w przewodzie pokarmowym. Wybieraj produkty zawierające żywe kultury bakterii, takie jak jogurty naturalne lub suplementy probiotyczne.

 

 1. Loperamid.

 

Loperamid to lek dostępny bez recepty, który może pomóc w kontrolowaniu biegunki. Przed użyciem tego leku skonsultuj się z lekarzem, zwłaszcza jeśli masz inne schorzenia lub bierzesz inne leki.

 

 1. Odpoczynek.

 

Biegunka podróżnych może być wynikiem zmęczenia lub stresu związanego z podróżą. Odpoczynek może pomóc w regeneracji organizmu.

 

 1. Unikanie tłustych i pikantnych potraw.

 

W trakcie biegunki unikaj tłustych, pikantnych i ciężkostrawnych potraw, które mogą pogorszyć objawy.

 

 1. Kontynuuj nawadnianie.

 

Nawadniaj się regularnie przez kilka dni po ustąpieniu biegunki, aby upewnić się, że organizm wrócił do właściwego stanu nawodnienia.

 

Jeśli biegunka jest bardzo silna, towarzyszą jej inne poważne objawy (takie jak wysoka gorączka, utrata wagi, obecność krwi w kale) lub utrzymuje się przez dłuższy czas, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem. Biegunka może być objawem poważniejszego problemu zdrowotnego.

 

Jak uchronić się przed biegunką podróżnych? Kilka zasad

 

Aby uchronić się przed biegunką podróżnych i zminimalizować ryzyko zachorowania podczas podróży do regionów o innym klimacie lub odmiennych warunkach higienicznych, warto przestrzegać kilku środków ostrożności. Oto kilka porad:

 

Pij bezpieczną wodę.

 

Unikaj picia nieprzegotowanej lub nieoczyszczonej wody. Bezpieczne źródła wody to butelkowana woda mineralna, napoje butelkowane i napoje z pudełka. Możesz także samodzielnie przegotować wodę lub używać tabletek do dezynfekcji wody.

 

Unikaj kostek lodu w napojach.

 

Jeśli nie masz pewności, czy woda jest bezpieczna, unikaj dodawania lodu do napojów, ponieważ może być przygotowany z nieprzegotowanej wody.

 

Unikaj surowych produktów spożywczych.

 

Staraj się unikać spożywania surowych owoców i warzyw, które mogą być myte brudną wodą. Jedz jedynie potrawy po obróbce termicznej.

 

Unikaj jedzenia na ulicy.

 

Nie spożywaj jedzenia przygotowywanego na ulicy lub w miejscach, które nie spełniają standardów higieny. Wybieraj restauracje lub stragany, które wydają się być czyste i popularne wśród miejscowych.

 

Myj ręce.

 

Regularnie myj ręce mydłem i wodą, szczególnie przed jedzeniem i po skorzystaniu z toalety. Jeśli nie ma dostępu do bieżącej wody, używaj płynów do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu.

 

Stosuj środki ochrony osobistej.

 

W zależności od regionu podróży, rozważ stosowanie środków przeciwko owadom, które mogą przenosić choroby oraz noszenie maseczek ochronnych w miejscach, gdzie istnieje ryzyko zakażenia.

 

Odpowiednie szczepienia.

 

Jeśli podróżujesz do regionów, w których występują choroby przenoszone przez żywność lub wodę, skonsultuj się z lekarzem i upewnij się, że masz odpowiednie szczepienia.

 

Uważaj na jadłospis.

 

Unikaj tłustych, pikantnych lub egzotycznych potraw, które mogą drażnić żołądek i przewód pokarmowy. Stopniowo wprowadzaj nowe potrawy do swojej diety.

 

Pamiętaj, że choć można podjąć środki ostrożności, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na biegunkę podróżnych, nie istnieje gwarancja całkowitego uniknięcia tego problemu. Warto być przygotowanym na ewentualność wystąpienia biegunki i wiedzieć, jak postępować w przypadku jej wystąpienia, aby jak najszybciej wrócić do zdrowia.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Jak się przygotować do pobrania krwi?
Mam 160 cm wzrostu, 34 kg (schudłam przez biegunki, które właśnie diagnozujemy). Miałam teraz miesiączkę 10 dni. W czwartek mam mieć pobraną krew: morfologia, TSH, ft3, ft4, wapń, b12, żelazo, ferrytyna. Jak się przygotować do tego pobrania krwi, żeby bardziej po nim nie osłabić organizmu,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy zgłosić się na czczo bez żadnego przygotowania.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Proszę skonsultować z lekarzem prowadzącym termin pobrania krwi-uwzględniając miesiączkę.
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Utrata przytomnośći najpewnieniej nie była związana z pobraniem krwi 2 dni wcześniej.
Co może oznaczać żelazo ponad normę przy niskiej ferrytynie (przy dolnej granicy) u dorosłego mężczyzny?
Co powinno się zrobić gdy osoba w zaostrzeniu WZJG mając krwawe biegunki, pozbywa się przecież żelaza, ale ma go dużo ponad normę? 
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Wskazana poszerzona diagnostyka laboratoryjna - proszę udać się na wizytę do lekarza rodzinnego.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wszystkie wyniki badań laboratoryjnych - a nie tylko wybrane parametry należy skonsultować z lekarzem.
Tabletki antykoncepcyjne, a biegunka.
Czy gdy przyjęłam tabletkę antykoncepcyjną, a 10/15 min po jej przyjęciu wystąpiło jednorazowe jakby biegunkowe wypróżnienie to czy należy przyjąć niezwłocznie kolejną tabletkę z blistra ? Zaznaczam, że dzień wcześniej doszło do współżycia i obawiam się, że ta sytuacja może...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Nie należy przyjmować dodatkowej tabletki.
Warto zrobić badania na alergie pokarmowe?
Zwracam się do Państwa z problemem związanym z jelitami. Od około 2 lat mam objawy, które coraz bardziej przybierają na sile - występujące na zmianę zaparcia i biegunki, choć w ostatnich miesiącach jest to raczej ciąg biegunek, których potrafi być nawet kilkanaście dziennie,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u gastroenterologa.
Aleksandra Urban-Preisner
lekarz medycyny podróży, lekarz rodzinny, internista
Umów wizytę
Dzień dobry:) Opisane objawy mogą być przyczyną wielu różnych jednostek chorobowych, przede wszystkim należy wykluczyć choroby zapalne jelit, zapraszam na konsultację online, potrzebuję więcej szczegółów w temacie Pani trybu życia i ewentualnych innych objawów współistniejących. Gastroenterologia, żywienie oraz alergologia leżą w kręgu moich największych zainteresowań jeśli chodzi o medycynę :)
Co powinienem zrobić w takiej sytuacji?
W Październiku 2023r. przebywałem w szpitalu z powodów bólów brzucha - po przeprowadzeniu diagnostyki okazało się, że choruje na przewlekle powierzchniowe zapalenie żołądka oraz limfocytowe zapalenie jelita grubego. Czy da się to wyleczyć? Po przeprowadzonej diagnostyce w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy jest coś, w czym mogę pomoc naprowadzić lekarza, w jakim kierunku powinniśmy zmierzać?
Od 3 tygodni mam problem: częsta biegunka, pieczący stolec, byłem u lekarza i zostało przeprowadzone badania krwi i moczu, jednym z najgorszych objawów jest lekkie kręcenie w głowie bezpośrednio przed/po oddaniu stolca. Podczas poprzedniej wizyty została mi przepisany antybiotyk na 7...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Kontrolna wizyta u lekarza prowadzącego leczenie.
Problemy z zaparciami - gdzie szukać pomocy?
Mam 26 lat i przeszłam operację wycięcia macicy z jajowodami 3 lata temu. 2 jajniki zostały. Mam skłonność do zrostów pooperacyjnych, od ponad roku mecze się z zaparciami z biegunkami trwają nawet przez miesiąc i z bólami brzucha przeważnie z lewej strony i od strony nerki częste...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Stacjonarna wizyta u chirurga ogólnego.
Jak poradzić sobie z strasznie mocnym bólem brzucha?
Mam straszne bardzo mocne bóle brzucha, w okolicy pępka, dziś doszły wymioty. Raz mam biegunkę, raz wzdęcia. Ból pojawił się rok temu, oczywiście niecały czas. Raz w miesiącu po 3 do 5 dni. W zeszłym tyg dostałam znów te bóle, gdzie wchodzą na plecy. Utrzymują się do...
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
zalecana wizyta stacjonarna u lekarza rodzinnego
Czym mogą być spowodowane moje objawy?
Od dłuższego czasu mam łupież na głowie i brwiach, źle się czuję. Ogólnie kręci mi się w głowie, mam wysypki na ciele najczęściej na żebrach, czasem na plecach do tego mam ból pod prawym żebrem. Byłam na badaniu i mam dwie cysty na wątrobie (5mm) do tego mam objawy pms dodam, że...
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Objawy, które Pani opisuje, są dość zróżnicowane i mogą wskazywać na kilka różnych problemów zdrowotnych, które mogą występować równocześnie lub oddzielnie. Łupież na głowie i brwiach, kręcenie się w głowie, wysypki na ciele, ból pod prawym żebrem, objawy PMS, zmienne nastroje, wzdęcia oraz zaburzenia rytmu wypróżnień (biegunki lub zaparcia) – to wszystko są dolegliwości, które wymagają dokładnej diagnostyki. Cysty na wątrobie, które zostały zdiagnozowane, są stosunkowo małe, jednak ważne jest, aby monitorować ich stan, zgodnie z zaleceniami lekarza. Często cysty te nie powodują objawów i są wykrywane przypadkowo podczas badań obrazowych, jednak w niektórych przypadkach mogą prowadzić do dyskomfortu. Objawy Pani dolegliwości mogą być wynikiem zaburzeń hormonalnych, problemów z układem pokarmowym, a także mogą mieć podłoże dermatologiczne lub neurologiczne. Zmienne nastroje, wzdęcia oraz zmiany w rytmie wypróżnień mogą sugerować zespół jelita drażliwego (IBS), który często występuje wspólnie z zaburzeniami hormonalnymi, zwłaszcza w okolicach cyklu menstruacyjnego. Warto, aby Pani sytuacja została dokładnie przeanalizowana przez specjalistów z różnych dziedzin. Proszę rozważyć konsultacje z endokrynologiem, gastroenterologiem, dermatologiem oraz neurologiem. Każdy z tych specjalistów może przeprowadzić specyficzne dla swojej dziedziny badania, które mogą pomóc zidentyfikować przyczynę Pani dolegliwości. Proszę również pamiętać o regularnych badaniach kontrolnych, które mogą obejmować badania krwi, badania hormonalne, badania obrazowe (np. USG, MRI), a także inne specjalistyczne testy, zalecane przez lekarzy w zależności od podejrzewanych przyczyn. Zrozumienie źródła problemów jest kluczowe dla skutecznego leczenia i poprawy jakości życia. Proszę pamiętać, że zdrowie psychiczne również ma ogromny wpływ na stan fizyczny, dlatego warto rozważyć wsparcie psychologiczne, szczególnie jeśli objawy mają negatywny wpływ na Pani codzienne funkcjonowanie.
Zastanawiam się, czy iść prywatnie na gastroskopię w szybszym terminie, czy raczej to teraz nie ma znaczenia?
Od ok. 2 miesięcy mam problem z nasilającym się kolkowym bólem brzucha w lewej stronie nadbrzusza. Po odbyciu badań krwi i usg wszystko wskazuje na to, że problem leży w żołądku, jednak nie wiadomo co to jest. Ten dyskomfort staje się coraz bardziej intensywny z każdym tygodniem, wcześniej...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Stacjonarna wizyta u gastroenterologa.
Czy mogę to w jakiś sposób złagodzić?
Witam, jestem w trakcie odstawiania leków z wenlafaksyną. Leki brałam od prawie 4 lat, za zgodą lekarza zeszłam ze 150, przed 75 aż do 37,5 mg teraz. Chciałabym już całkowicie odstawić, ale nie mogę poradzić sobie ze skutkami ubocznymi. Prądy w głowie, biegunka, bezsenność i szumy nie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konieczna wizyta z lekarzem specjalistą, który zalecił stosowanie tego leku.
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
Konsultacja u lekarza prowadzącego.
Powinnam zgłosić się z tym do lekarza?
Od jakichś dwóch tygodni po każdym posiłku odczuwam mdłości, po jakimś czasie od posiłku zaczynam czuć się lepiej, jednak zaczynam być głodna i mimo głodu ciężko mi nawet spojrzeć na jedzenie, czasem nawet po szklance wody jest mi niedobrze. Od kilku dni dodatkowo pojawiła się lekka...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Jakie jeszcze mogę zrobić badania i jaka choroba może za tym stać?
Mam 20 lat, odżywiam się dobrze, żadnych leków nie biorę, oprócz antykoncepcji hormonalnej. Od 2-3 lat zmagam się z problemami układu pokarmowego. Biegunki, zaparcia, wzdęcia — cokolwiek zjem, mój brzuch powiększa się tak mocno, że nie mieści mi się nawet w luźnych...
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana wizyta u gastroenterologa.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja gastroenterologiczna.
Czy objawy salmonelli u dwulatka mogą trwać miesiąc czasu ?
Miesiąc temu syn (2 lata) trafił do szpitala z wymiotami, biegunką i gorączką 40 stopni. W szpitalu włączono antybiotyk z powodu dodatniego wyniku na salmonelle. Wyszliśmy już bez objawów z kontynuacją leczenia. Po jakimś czasie, syn obudził się w nocy i zwymiotował najpierw kaszląc....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W przypadku braku poprawy - kontrolna wizyta u pediatry.
Częste biegunki i popuszczanie kału - co może powodować takie objawy?
O jakiej chorobie świadczą: częste biegunki (mniej więcej 2 razy w tygodniu), popuszczanie kału nie tylko z powodu częstych biegunek, ale mimo mojej woli. Mam 70 lat i do tej pory takie sytuacje zdarzały się sporadycznie, a od pół roku są częste. Co mogło spowodować nasilenie...
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana wizyta u proktologa oraz wykonanie kolonoskopii.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę