W ostatnich latach doszło do prawdziwej rewolucji w postrzeganiu możliwości farmakologicznych medycznej marihuany. Środek dostępny jest też i dla pol-skich pacjentów. Jak wygląda kwalifikacja medyczna do leczenia marihuaną oraz jakich efektów leczenia możemy się spodziewać, tłumaczy nasz rozmów-ca, lekarz Maciej Rosiński z Pomorskiego Centrum Marihuany Leczniczej.
Wokół terapii marihuaną leczniczą narosło wiele mitów. Ogromną szkodę tej terapii wyrządza potoczne rozumienie pojęcia marihuana, a jak się okazuje, jedno z drugim nie ma nic wspólnego:
Marihuana medyczna nie ma nic wspólnego z potocznie znaną trawką. To konopia lecznicza i to trzeba podkreślać, edukując społeczeństwo. Sformułowanie - medyczna marihuana - odnosi się wyłącznie do roślin leczniczych uprawianych według określonych i restrykcyjnych standardów, uzyskany produkt poddawany jest kontroli jakości. Może być stosowana w postaci suszu lub olejku, a także w formie leków opartych na marihuanie. Mogą to być tabletki lub krople do podawania pod język. Marihuana medyczna zawiera składniki aktywne z marihuany, takie jak kannabinoidy, które mogą mieć działanie lecznicze - wyjaśnia szczegółowo lekarz Maciej Rosiński, na co dzień kwalifikujący pacjentów do tej terapii.
Historia marihuany medycznej sięga starożytności, kiedy to była ona używana jako środek leczniczy w wielu krajach, w tym w Egipcie, Grecji i Chinach.
W XIX wieku marihuana była szeroko stosowana jako lekarstwo w Europie i Stanach Zjednoczonych. Jednak w latach 30-tych XX wieku marihuana została zakazana w wielu krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych, gdzie została uznana za nielegalną substancję narkotyczną - wyjaśnia zawiłe losy terapii nasz ekspert.
I dodaje:
W ostatnich dekadach marihuana medyczna ponownie zyskała popularność jako forma wspierania leczenia wielu chorób, w tym raka, stwardnienia rozsianego, choroby Crohna i padaczki. W wielu krajach marihuana medyczna jest dostępna na receptę lekarską i jest stosowana jako uzupełnienie innych form leczenia.
Jak wyjaśnia lekarz z Pomorskiego Centrum Marihuany Leczniczej, wielu pacjentów może skorzystać z terapeutycznego działania środka. Wachlarz chorób, które reagują na terapię marihuaną leczniczą jest naprawdę szeroki. Naukowo udowodniono jej korzystny wpływ na pacjentów z:
Największych efektów można spodziewać się przy leczeniu: migreny, bezsenności, wspomagania leczenia depresji, przewlekłych zespołów bólowych, atopowego zapalenia skóry, choroby Chrona/Wzjg, przewlekłego stresu czy redukcji objawów nieporządanych podczas chemioterapii.
Niemniej jednak, jak podkreśla doktor Maciej Rosiński:
Należy pamiętać, że marihuana medyczna nie jest panaceum na wszystkie dolegliwości i powinna być stosowana jako uzupełnienie innych form leczenia, a nie jako jedyne lekarstwo. Zalecana dawka i sposób stosowania powinny być ustalone przez lekarza.
Główne działanie marihuany medycznej ma charakter przeciwbólowy, przeciwzapalny, immunosupresyjny, antydepresyjny, przeciwlękowy, rozluźniający, nasenny oraz niwelujące negatywizm myślowy.
Efekt działania bardzo zależy od dawki oraz gatunku konopi, ponieważ jest to roślina dwubiegunowa, co oznacza, że w wysokich dawkach może mieć całkowicie odmienne działanie niż w dawkach minimalnych. Dlatego też bardzo ważne jest prowadzenie terapii przez lekarza i odpowiednie dopasowanie dawkowania - wyjaśnia nasz ekspert.
O możliwościach leczenia marihuaną w Polsce doktor Rosiński mówi tak:
Od niedawna marihuana medyczna dopuszczona jest w Polsce jako surowiec farmakologiczny. Dostępna jest w aptekach w całym kraju. Terapia polega na edukacji i prowadzeniu pacjentów w czasie przyjmowania marihuany medycznej w formie suszu. Jako lekarze łączymy działanie głównych kannabinoidów (THC/CBD/CBG) celem indywidualnego leczenia każdego pacjenta.
I tłumaczy:
Bardzo ważna jest jednak praca u podstaw każdej jednostki chorobowej i traktowanie konopi jako narzędzia, a nie rozwiązania problemów medycznych.
Marihuana medyczna dostępna jest w Polsce jako lek recepturowy. Oznacza to, że musi być wystawiona na nią recepta lekarska.
Każdy lekarz może prowadzić terapię oraz wypisywać recepty na marihuanę medyczną. Nie ma tutaj ograniczeń. Bardzo ważny jest jednak prawidłowy dobór terapii, dawkowania oraz gatunku używanych szczepów konopi - wyjaśnia lekarz.
Medyczna marihuana jest uważana za jedną z bardziej bezpiecznych form terapii na całym świecie. Jest ona produktem farmaceutycznym stosowanym w leczeniu konkretnych chorób, a nie do celów rekreacyjnych.
Przy odpowiednio dobranej dawce oraz gatunku pozbawiona jest ona prawie całkowicie działań niepożądanych. Pochodzi z specjalnie wyselekcjonowanych upraw, co pozwala uzyskać odpowiednią proporcję CBD do THC. Oba te związki działają synergicznie, wzmacniając swoje korzystne właściwości: przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwwymiotne, antyoksydacyjne, zmniejszają nadmierne napięcie mięśniowe, uspokajające i wiele innych - relacjonuje lekarz z PCML.
Szczepy konopi stosowane w terapii leczniczą marihuaną są dobrane tak, aby uzyskać jak najmniejszy efekt psychoaktywny i jak największy efekt terapeutyczny. Bardzo ważny jest tutaj odpowiedni stosunek CBD:THC który będzie kluczowy pod względem redukcji objawów nieporządanych i bezpiecznym prowadzeniu terapii.
Podobnie jak każdy lek marihuana medyczna może wywoływać skutki uboczne. Oto niektóre z najczęściej sygnalizowanych przez pacjentów:
Skutki uboczne marihuany medycznej mogą różnić się w zależności od dawki, sposobu stosowania i indywidualnych uwarunkowań. Należy skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia odpowiedniej dawki i sposobu stosowania marihuany medycznej. Bardzo ważne jest również używanie takich stabilizatorów terapii jak kannabidiol - dodaje Maciej Rosiński.
Wokół stosowania marihuany w procesie leczenia narosło wiele mitów i nieporozumień, które ograniczają zarówno pacjentów, jak i lekarzy. Do najpopularniejszych mitów doktor Rosiński zalicza te, mówiące, o tym że:
To nieprawda. Marihuana medyczna może mieć skutki uboczne, takie jak suchość w ustach, zmęczenie i zawroty głowy, a niektóre osoby mogą być bardziej podatne na te skutki uboczne niż inne. Marihuana medyczna nie jest też odpowiednia dla wszystkich chorób i schorzeń, więc ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem jej stosowania - wyjaśnia.
Marihuana medyczna może być skuteczna w leczeniu wielu chorób i schorzeń, ale nie jest lekiem na wszystko. Nie ma też dowodów naukowych na to, że marihuana medyczna jest skuteczna w leczeniu wszystkich chorób - komentuje lekarz.
To również nieprawda. Kannabinoidy są substancjami neuroprotekcyjnywmi. Odpowiednio dobrane gatunki konopi będą miały działanie poprawiające skupienie, koncentrację, pamięć. Często używane są jako wspomaganie leczenia w Adhd/Add - przekazuje lekarz.
I wreszcie najważniejszy:
Konopie nie powodują uzależnienia fizycznego. Objawy uzależnienia psychicznego mogą pojawić się u osób, które przyjmują bardzo duże ilości marihuany od bardzo długiego czasu. Zazwyczaj pojawiają się one po 2–3 dniach po odstawieniu marihuany i mają łagodny przebieg.
W obecnej sytuacji konopie nie są lekiem refundowanym:
Susz kosztuje między 55 a 65 zł za gram. Średnio pacjenci przyjmują między 5 a 15g miesięcznie w zależności od schorzenia.Dodatkowo warto brać pod uwagę jednorazowy koszt waporyzatora, który może wahać się między 250 a 1000 złotych - uszczegóławia Maciej Rosiński.
e-Recepta w 5 minut / 59zł
Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!