uzyskaj specjalistyczną pomoc online
Zaburzeń pamięci nigdy nie wolno ignorować, gdyż utrudniają nie tylko życie codzienne, ale również mogą być przyczyną wielu poważnych chorób takich jak Alzheimer czy stwardnienie rozsiane.
Nieleczone zaburzenia pamięci będą również postępować w miarę upływu czasu, dlatego tak istotne jest znalezienie przyczyny problemu oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia. Pomóc w tym może m.in. neurolog, który skieruje na odpowiednie badania i wyda diagnozę.
Ważne będą także konsultacja z psychiatrą, jeśli osoba chora dodatkowo zmaga się z depresją lub innymi problemami psychicznymi.
Jaką prewencję stosować, by spowolnić proces postępowania zaburzeń pamięci? Niezbędne jest przede wszystkim prowadzenie zdrowego trybu życia, w tym unikanie używek takich jak alkohol oraz tytoń. Lekarze coraz częściej zwracają uwagę też na to, aby w miarę możliwości prowadzić bogate towarzysko życie i nie rezygnować ze swoich pasji.
Skonsultuj problem z psychologiem lub lekarzem online:
Znajdź odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.
Tak, dieta ma ogromny wpływ na zdrowie całego organizmu, w tym oczywiście także mózgu. Trzeba unikać przede wszystkim niedoborów witamin z grupy B, w tym braku witaminy B12.
Zaburzenia pamięci postępują wraz z wiekiem i dotyczą zwłaszcza osób po 65. roku życia.
Skuteczne leczenie wymaga przede wszystkim trafnie postawionej diagnozy, która musi być poprzedzona skrupulatnymi badaniami całego organizmu. Leczenie bardzo często obejmuje wdrożenie farmakoterapii.
Do objawów choroby Alzheimera należą przede wszystkim zaburzenia pamięci, a także postępujące z czasem otępienie. Wielu pacjentów ma też urojenia, omamy, a także cierpi na zaburzenia emocjonalne takie jak depresja.
Lekarze wskazują, że zaburzenia pamięci są odwracalne w około 10 proc. przypadków zazwyczaj wtedy, gdy przyczyną jest np. guz mózgu poddający się leczeniu.