Uczulenie, astma i nadciśnienie a szczepienie przeciw COVID-19

Mam 74 lata, jestem alergikiem (uczulony na sezam), mam astmę oskrzelową, problemy z ciśnieniem, mam G3 nerek, mam tętniaka na górnej tętnicy szyjnej oraz inne związane z wiekiem dolegliwości (stawy i kręgosłup dolny). Czy mogę i powinienem wziąć szczepionkę na koronawirusa, a jeśli już to którą lepiej?
Z uwagi na wielochorobowość szczepienie przeciwko COVID 19 jest jak najbardziej wskazane w takim przypadku. Przed szczepieniem wymienione choroby powinny być w wyrównania. Alergia na sezam nie stanowi przeciwskazania. Proszę pamiętać, iż ostateczna decyzja o zaszczepieniu zostanie podjęta przez lekarza, który będzie kwalifikował bezpośrednio przed szczepieniem.
Powinien się Pan zaszczepić, ostateczna decyzję podejmie lekarz kwalifikujący.
Opisane schorzenia nie są przeciwwskazaniem do szczepienia. Nie ma możliwści wyboru rodzaju szczepionki. Pacjenci są (będą) szczepieni tą szczepionką, która aktualnie jest (będzie) dostępna.
O tym zadecyduje lekarz kwalifikujący do szczepień

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
3563
Pytań zadanych
przez pacjentów
8533
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

100
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi