2024-01-18

Szczepienia w ciąży - czy można je wykonać?

Czy szczepienie przeciwko grupie i przeciwko krztuścowi jest bezpieczna w trakcie ciąży 13 tydzień ciąży?

W tej sprawie należy skonsultować się z ginekologiem prowadzącym ciążę.
Dzień dobry,

Szczepienie przeciwko grypie jest zalecane i uważane za bezpieczne w każdym etapie ciąży, włącznie z 13 tygodniem. Szczepienie to nie tylko chroni przyszłą mamę przed grypą, która w czasie ciąży może przebiegać ciężej, ale także zapewnia ochronę noworodkowi w pierwszych miesiącach życia, kiedy dziecko jest jeszcze zbyt małe, aby otrzymać szczepienie.

Co do szczepienia przeciwko krztuścowi, zaleca się je zwykle w trzecim trymestrze ciąży, najczęściej między 27. a 36. tygodniem. Ma to na celu przekazanie przeciwciał dziecku, zapewniając mu ochronę w pierwszych tygodniach życia, przed jego pierwszymi szczepieniami.

Zarówno szczepienie przeciwko grypie, jak i przeciwko krztuścowi są powszechnie uważane za bezpieczne i skuteczne w zapewnianiu ochrony zarówno matce, jak i dziecku. Zawsze jednak decyzję o szczepieniu w czasie ciąży należy podjąć po konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę, który najlepiej zna historię zdrowotną i może dostosować zalecenia do indywidualnej sytuacji.

Proszę pamiętać, że szczepienia są ważnym elementem profilaktyki zdrowotnej i mogą znacząco przyczynić się do ochrony zdrowia Pani i Pana dziecka. Proszę omówić wszelkie wątpliwości i plany szczepień z lekarzem prowadzącym ciążę.
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Ciąża w Katowicach Ciąża w Dąbrowie Górniczej Ciąża w Warszawie Ciąża w Bielsku-Białej Ciąża w Krakowie Ciąża w Gliwicach Ciąża w Częstochowie Ciąża w Gdańsku

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
5964
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
15641
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+139
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi
e-Recepta Przeziębienie e-Recepta Znajdź lek L4 L4