Nawracające czopy ropne na migdałach

Mam problem z migdałami. Jest kwiecień, a ja już czwarty raz w tym roku przyjmuje antybiotyk, bo co chwilę na migdałach pojawia się ropa. W grudniu miałam zapalenie tchawicy i wymaz wykazał gronkowiec złocisty, jednak po antybiotyku laryngolog stwierdził, że się go pozbyliśmy. Od tamtej pory co chwilę mam problem z migdałami. Aktualnie lekarz stwierdził, że są na nich po prostu czopy ropne, 5 dni temu zrobił płukanie migdałów (chyba tak to się nazywa, jakimś "odkurzaczem") po czym tych białych plam jest jeszcze więcej. Zasugerował, że może przeszłam COVID-19 i mam osłabiona odporność i dlatego co chwilę pojawia się ropa. Umówiłam się już do innego lekarza, bo odczułam, że ten jest nastawiony wyłącznie na pieniądze, a nie na pomoc. Dodam, że ani razu nie miałam gorączki, nic mi nie jest ogólnie, po prostu pojawia się ropa na migdałach i trochę boli gardło przy przełykaniu. Co powinnam dalej z tym zrobić? Proszę o pomoc zanim wykonczę organizm antybiotykami, które niewiele dają.

Należy ponownie wykonać wymaz na posiew bakteriologiczny i mykologiczny z antybiogramem i zastosować odpowiednio długie leczenie celowane.
Należałoby powtórzyć badanie posiewu i przeliczyć się zgodnie z antybiogramem.
Należy wykonać badanie bakteriologiczne podczas kolejnego epizody i leczyć zapalenie zgodnie z wynikiem antybiogramu. W nawracających anginach bakteryjnych można rozważyć tonsillektomię.
Niezbędne będzie skonsultowanie się z laryngologiem.
Koniecznie proszę powtórzyć badanie posiewu i przeleczyć się zgodnie z antybiogramem.

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
3563
Pytań zadanych
przez pacjentów
8533
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

100
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi