2023-11-29

Jakie leki mogę przyjąć, żeby odetkać nos i pozbyć się kataru?

Witam. Jestem w 33 tygodniu ciąży, ciąża przebiega prawidłowo, nie biorę żadnych leków i nie mam żadnych powikłań. Od tygodnia mam katar, wodnista wydzielina, ale od trzech dni nastąpiło pogorszenie, kataru jest dużo, nie mogę złapać powietrza przez ciągle zatkany nos, przy próbie wydmuchania nosa wydzielina wydostaje się tylko z jednej dziurki, natomiast druga jest całkowicie zatkana i oko po tej stronie ropieje, przy wydmuchiwaniu nosa z tego oka leci biała wydzielina, nawet przy schylaniu się pojawia się wydzielina z oka, nie mam gorączki ani żadnego bólu. 

Dzień dobry,

W ciąży ważne jest, aby przy wyborze leków zachować szczególną ostrożność, ponieważ nie wszystkie są bezpieczne do stosowania w tym okresie. W przypadku zatkanego nosa i problemów z katar, istnieje kilka metod, które mogą być stosowane przez kobiety w ciąży, aby złagodzić objawy, jednakże zawsze należy konsultować ich stosowanie z lekarzem prowadzącym ciążę.

Do bezpiecznych sposobów na ulżenie w zatkanym nosie i katarze w ciąży należą:
- Inhalacje parą z dodatkiem soli lub ziołowych dodatków (np. rumianek), które mogą pomóc w udrożnieniu dróg oddechowych.
- Stosowanie soli fizjologicznej lub wody morskiej w sprayu do nawilżania błony śluzowej nosa, co może ułatwić oddychanie.
- Podniesienie głowy podczas snu, co może ułatwić oddychanie przez nos.

W przypadku, gdy objawy są nasilone, a Pani opisuje również ropienie oka, co może sugerować infekcję bakteryjną, konieczna jest jak najszybsza konsultacja z lekarzem. Lekarz może zdecydować o potrzebie zastosowania określonych leków, które są bezpieczne w ciąży, a w niektórych przypadkach może zalecić antybiotyk, jeśli infekcja bakteryjna zostanie potwierdzona.

Proszę unikać stosowania leków dostępnych bez recepty, szczególnie tych przeciwhistaminowych i obkurczających naczynia, bez uprzedniej konsultacji z lekarzem, ponieważ niektóre z nich mogą nie być bezpieczne w ciąży.

Pamiętać proszę, że dbanie o odporność i odpowiednie nawilżenie organizmu, poprzez picie dużej ilości płynów, jest ważne, szczególnie w przypadku infekcji i kataru.

Pozdrawiam serdecznie i życzę szybkiego powrotu do zdrowia,
dr n. med. Łukasz Blukacz
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Ciąża w Katowicach Ciąża w Dąbrowie Górniczej Ciąża w Warszawie Ciąża w Bielsku-Białej Ciąża w Krakowie Ciąża w Gliwicach Ciąża w Częstochowie Ciąża w Gdańsku

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
5964
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
15641
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+139
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi
e-Recepta Przeziębienie e-Recepta Znajdź lek L4 L4