Czy wypita woda przed OGTT może mieć wpływ na wynik badania?

Dzień dobry. Robiłam dzisiaj badanie obciążenia glukozą OGTT. Jestem w ciąży (24 tc) i przed badaniem wypiłam pół szklanki wody (kiedyś tak mi doradzono w laboratorium, bo mam słabo widoczne żyły). Dzisiaj Pani w laboratorium powiedziała, że przed OGTT nie powinno się nic pić. Mam już wyniki. Wynik na czczo 78, po godzinie od przyjęcia glukozy 126, po 2 godzinach 89. Czy wypita woda mogła mieć wpływ na te wyniki? Czy mogła go np. zaniżyć?

Przed wykonaniem OGTT należy być na czczo co oznacza również powstrzymanie się od picia. Wynik może w związku z tym być niemiarodajny i może wymagać powtórnego badania. Proszę skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę i omówić uzyskane wyniki w oparciu o całość Pani dotychczasowej dokumentacji medycznej, w szczególności uwzględniając czynniki ryzyka cukrzycy ciążowej.
Badanie powinno być wykonane na czczo - nie powinno się przyjmować nawet wody. Z wynikiem badania proszę zgłosić się do lekarza prowadzącego zlecającego badanie, który w oparciu o Pani dotychczasową historię omówi wynik i ustali dalsze postępowanie.
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Ciąża w Bielsku-Białej Ciąża w Krakowie Ciąża w Katowicach Ciąża w Dąbrowie Górniczej Ciąża w Warszawie Ciąża w Gliwicach Ginekolog w Warszawie Ciąża w Gdańsku

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
3917
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
10061
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+105
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi