2024-01-04

Czy tabletki na trądzik mogą mieć wpływ na zaburzenie cyklu?

Po 19 dniach od zakończenia okresu dostałam kolejny. 21 grudnia odstawiłam leki na trądzik po rocznym braniu. Myślałam też o krwawieniu implantacyjnym, zrobiłam test ciążowy - wyszedł negatywny.

Dzień dobry,

Leki na trądzik, szczególnie te zawierające izotretynoinę (często stosowaną w leczeniu ciężkich postaci trądziku), mogą wpływać na cykl miesiączkowy. Izotretynoina może powodować różne skutki uboczne, w tym potencjalne zmiany w cyklu miesiączkowym, chociaż nie jest to najczęstszy skutek uboczny. Jeśli leki, które Pani stosowała, zawierały izotretynoinę lub inne składniki mogące wpływać na hormony, mogą one być powiązane z nieregularnościami w cyklu.

Odstawienie leków na trądzik po długotrwałym stosowaniu również może wpłynąć na organizm na różne sposoby, w tym potencjalnie na cykl miesiączkowy. Organizm może potrzebować czasu, aby dostosować się do zmian po zaprzestaniu przyjmowania leku.

Krwawienie, które wystąpiło po 19 dniach od poprzedniej miesiączki, może być spowodowane różnymi czynnikami. Choć krwawienie implantacyjne jest jedną z możliwości, skoro test ciążowy wyszedł negatywny, prawdopodobnie nie jest to przyczyna w tym przypadku. Testy ciążowe są zazwyczaj dość wiarygodne, jeśli są wykonane zgodnie z instrukcją i po odpowiednim czasie od potencjalnego zapłodnienia.

Zaburzenia cyklu mogą być też spowodowane przez stres, zmiany masy ciała, intensywny wysiłek fizyczny, zmiany w diecie, problemy hormonalne, a także przez inne schorzenia zdrowotne.

Jeśli zaburzenia cyklu się utrzymują, najlepiej będzie skonsultować się z lekarzem. Ginekolog może zlecić odpowiednie badania (np. badanie krwi, USG) i na podstawie szczegółowego wywiadu oraz wyników badań zasugerować dalsze kroki. Proszę pamiętać, że regularne wizyty u ginekologa są ważnym elementem dbania o zdrowie reprodukcyjne i ogólne samopoczucie.
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Trądzik w Warszawie Trądzik w Bielsku-Białej Trądzik w Krakowie Trądzik w Katowicach Trądzik w Częstochowie Trądzik w Dąbrowie Górniczej Trądzik w Gliwicach Trądzik w Poznaniu

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
5964
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
15641
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+139
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi
e-Recepta Przeziębienie e-Recepta Znajdź lek L4 L4