Czy problemy psychiczne mogą mieć wpływ na niską masę ciała?

Jestem kobietą, mam 21 lat. Ostatnio mocno zaczęłam się martwić o swoje zdrowie, ponieważ jestem bardzo chuda, mój współczynnik BMI wynosi 16,36. Robiłam sobie podstawowe badania krwi oraz moczu. Wyniki były w normie. Zastanawiam się, co jest przyczyną tak niskiej masy ciała i czy może być to spowodowane problemami psychicznymi. Moja kondycja psychiczna nie jest w najlepszej formie. Czuję się przemęczona, zestresowana oraz towarzyszy mi często uczucie lęku. Nie zawsze mam ochotę na spożywanie regularnych posiłków, ale zazwyczaj staram się to robić. W dodatku powiększam swoje porcje, a dalej nie tyję. Bardzo mi to przeszkadza i nie wiem gdzie szukać pomocy. Czy robić kolejne badania, a może iść do psychologa?

Pomocna może być konsultacja lekarska rozszerzona o badania laboratoryjne. Wpływ Pani zdrowia psychicznego na apetyt i masę ciała jest bardzo istotny, ale należy wykluczyć inne dodatkowe przyczyny niedoboru masy ciała.
Proszę zgłosić się do lekarza, który poszerzy diagnostykę w oparciu o wywiad lekarski i po zbadaniu Pani (w celu wykluczenia innej, niż psychiczna, przyczyny niedoboru masy ciała). Po wykluczeniu nieprawidłowości w badaniach proszę udać się do psychologa i dietetyka (można zwrócić się o pomoc do psychodietetyka), być może spożywane przez Panią posiłki, nawet, jeśli objętościowo są większe, to nie są dobrze zbilansowane pod względem wartości odżywczych. Dodatkowo może Pani skorzystać z pomocy trenera, który ułoży dla Pani indywidualny plan ćwiczeń sprzyjających przyrostowi masy mięśniowej.
Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online.
Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Nasi specjaliści Jak to działa?
1799
Pytań zadanych
przez pacjentów
5082
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

67
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi