Czy problemy psychiczne mogą mieć wpływ na niską masę ciała?

Jestem kobietą, mam 21 lat. Ostatnio mocno zaczęłam się martwić o swoje zdrowie, ponieważ jestem bardzo chuda, mój współczynnik BMI wynosi 16,36. Robiłam sobie podstawowe badania krwi oraz moczu. Wyniki były w normie. Zastanawiam się, co jest przyczyną tak niskiej masy ciała i czy może być to spowodowane problemami psychicznymi. Moja kondycja psychiczna nie jest w najlepszej formie. Czuję się przemęczona, zestresowana oraz towarzyszy mi często uczucie lęku. Nie zawsze mam ochotę na spożywanie regularnych posiłków, ale zazwyczaj staram się to robić. W dodatku powiększam swoje porcje, a dalej nie tyję. Bardzo mi to przeszkadza i nie wiem gdzie szukać pomocy. Czy robić kolejne badania, a może iść do psychologa?

Pomocna może być konsultacja lekarska rozszerzona o badania laboratoryjne. Wpływ Pani zdrowia psychicznego na apetyt i masę ciała jest bardzo istotny, ale należy wykluczyć inne dodatkowe przyczyny niedoboru masy ciała.
Proszę zgłosić się do lekarza, który poszerzy diagnostykę w oparciu o wywiad lekarski i po zbadaniu Pani (w celu wykluczenia innej, niż psychiczna, przyczyny niedoboru masy ciała). Po wykluczeniu nieprawidłowości w badaniach proszę udać się do psychologa i dietetyka (można zwrócić się o pomoc do psychodietetyka), być może spożywane przez Panią posiłki, nawet, jeśli objętościowo są większe, to nie są dobrze zbilansowane pod względem wartości odżywczych. Dodatkowo może Pani skorzystać z pomocy trenera, który ułoży dla Pani indywidualny plan ćwiczeń sprzyjających przyrostowi masy mięśniowej.

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
2797
Pytań zadanych
przez pacjentów
6990
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

79
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi