2024-01-25

Czy należy obniżyć TSH przed staraniem się o dziecko?

Jestem po 30-stce. Będę chciała się starać o dziecko. Zrobiłam podstawowe badania i TSH - niby w normie, ale słyszałam, że i tak powinno być mniejsza. Czy to prawda? I co w takiej sytuacji powinnam zrobić - starać się i w momencie zapłodnienia zgłosić się do endokrynologa z aktualnymi wynikami badań i wtedy obniżać TSH? Czy dopiero jeśli przez kilka miesięcy nie uda mi się zajść w ciąże? Mogę poczekać z tym obniżaniem TSH by w razie czego nie faszerować się niepotrzebnie hormonami czy jednak jest to konieczne przed ciążą? 

W tej sprawie należy konsultować się z ginekologiem prowadzącym.
Dzień dobry,

TSH (hormon stymulujący tarczycę) jest ważnym wskaźnikiem funkcjonowania tarczycy, a jego prawidłowy poziom jest istotny zarówno dla ogólnego stanu zdrowia, jak i dla płodności. Prawidłowy poziom TSH dla ogólnej populacji różni się od poziomu, który jest zalecany dla kobiet planujących ciążę lub będących w ciąży.

Dla kobiet planujących ciążę lub będących w ciąży, wielu endokrynologów zaleca utrzymanie poziomu TSH w niższym zakresie normy, często poniżej 2,5 mIU/L, szczególnie w pierwszym trymestrze ciąży. Jest to spowodowane tym, że wczesna ciąża stawia wyższe wymagania wobec tarczycy, a niewystarczająca funkcja tarczycy może negatywnie wpłynąć na rozwój płodu oraz przebieg ciąży.

Jeśli Pani TSH jest w granicach normy, ale zbliża się do wyższej granicy, warto przedyskutować tę kwestię z lekarzem endokrynologiem. Lekarz może zalecić bardziej szczegółowe badania funkcji tarczycy, takie jak poziomy wolnego T3 i wolnego T4, a także przeciwciała antytarczycowe, które mogą dostarczyć więcej informacji o stanie tarczycy.

Przed podjęciem prób zajścia w ciążę warto skonsultować się z lekarzem endokrynologiem. Lekarz może ocenić Pani wyniki, zalecić ewentualne badania i, jeśli będzie to konieczne, zaproponować leczenie.
Jeśli zdecyduje się Pani na starać o dziecko, ważne jest, aby monitorować Pani stan zdrowia i funkcję tarczycy. W przypadku zajścia w ciążę, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, aby dostosować ewentualne leczenie.
Decyzja o rozpoczęciu leczenia powinna być podjęta indywidualnie, na podstawie Pani ogólnego stanu zdrowia, poziomu TSH oraz innych czynników. Nie wszystkie kobiety z poziomem TSH w górnej granicy normy wymagają leczenia, ale monitoring i ewentualna korekta poziomu TSH może być zalecana w zależności od indywidualnej sytuacji.
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Endokrynolog w Katowicach Endokrynolog w Warszawie Endokrynolog w Krakowie Endokrynolog w Bielsku-Białej Endokrynolog w Dąbrowie Górniczej Endokrynolog w Gliwicach Endokrynolog w Częstochowie Endokrynolog we Wrocławiu

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
6000
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
15723
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+141
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi
e-Recepta Przeziębienie e-Recepta Znajdź lek L4 L4