2023-11-18

Czy łożysko przy porodzie będzie czarne tak jak w przypadku zwykłych papierosów?

Z powodu nieregularnych miesiączek dowiedziałam się późno o ciąży, bo dopiero w 12 tygodniu. Do tej pory paliłam podgrzewacze tytoniu tzw. IQOS. 

Dzień dobry,

Przede wszystkim gratuluję ciąży i życzę dużo zdrowia. Dowiedzenie się o ciąży w 12 tygodniu i fakt, że do tej pory paliła Pani podgrzewacze tytoniu, jak IQOS, może rodzić wiele pytań i obaw dotyczących wpływu palenia na rozwijające się dziecko.

Podgrzewacze tytoniu, mimo że są czasami reklamowane jako mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy, nadal dostarczają nikotynę oraz inne substancje chemiczne, które mogą mieć negatywny wpływ na ciążę i rozwój płodu. Nikotyna jest substancją silnie uzależniającą i szkodliwą, która może przyczyniać się do wielu komplikacji ciążowych, takich jak przedwczesny poród, mniejsza masa urodzeniowa dziecka czy problemy z łożyskiem.

Najlepszą decyzją, jaką może Pani podjąć dla zdrowia swojego i dziecka, jest rzucenie palenia jak najszybciej. Rozumiem, że może to być trudne, ale istnieje wiele dostępnych zasobów i programów wsparcia, które mogą Pani w tym pomóc. Warto porozmawiać o tym z lekarzem prowadzącym ciążę, który może doradzić skuteczne metody rzucania palenia i ewentualnie skierować do specjalisty lub na odpowiednie warsztaty.

Pamiętać proszę, że rzucenie palenia w dowolnym momencie ciąży przynosi korzyści zdrowotne zarówno dla Pani, jak i dla dziecka. Jest to jeden z najważniejszych kroków, jaki może Pani podjąć, aby zapewnić dziecku najlepszy start w życie.

Pozdrawiam serdecznie i życzę dużo siły w podejmowaniu zdrowych decyzji,
dr n. med. Łukasz Blukacz
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Ciąża w Warszawie Ciąża w Bielsku-Białej Ciąża w Krakowie Ciąża w Dąbrowie Górniczej Ciąża w Katowicach Ciąża w Gliwicach Ciąża w Częstochowie Ciąża w Gdańsku

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
5964
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
15637
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+139
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi
e-Recepta Przeziębienie e-Recepta Znajdź lek L4 L4