Czy leki przeciwdepresyjne można przyjmować gdy nie pojawiają się objawy i czuję się dobrze?

Kilka dni temu byłam u psychiatry, u którego zostały mi przepisane leki przeciwdepresyjne. Na wizycie podzieliłam się obawami o powrocie objawów, których doświadczałam poprzedniej jesieni i zimy. Były to objawy depresyjne, które mają tendencje do nawracania w tym okresie - tak stwierdził lekarz. Chodzę od 3 lat na terapię, a teraz chciałam się bardziej zabezpieczyć i wspomóc lekami na okres jesienno-zimowy. Objawy depresyjne mają u mnie charakter przewlekły, ponieważ już jako dziecko miałam myśli samobójcze, ale u psychiatry byłam pierwszy raz. Jednak problem jest taki, że aktualnie nie czuję się źle, mam motywację i czerpię radość z życia. Odczuwam lekkie problemy z lękiem oraz pamięcią. Czy jest sens przyjmowania leków, skoro dobrze się czuję? Czy skutki uboczne mogą tylko pogorszyć mi nastrój? Może powinnam umówić się jeszcze raz, aby to wyjaśnić z lekarzem? Co się stanie, jak nie zastosuję się do leczenia? Kolejna wizyta jest za 2 miesiące, na kontrolę przyjmowania leków. Czy można przyjmować leki przeciwdepresyjne profilaktycznie, w czasie remisji? Czy możliwe jest, że lekarz źle mnie zrozumiał? Głównie mówiłam o lęku przed powrotem objawów, a nie że w tym momencie ich doświadczam.

Jeżeli ma Pani wątpliwości - warto ponownie umówić wizytę u lekarza, żeby wyjaśnić wszystko to, co Panią niepokoi i podjąć decyzję dotyczącą farmakoterapii.
Jakiekolwiek deziformacje najlepiej wyjaśnić z lekarzem prowadzącym.
Proszę zgłosić się do lekarza prowadzącego - w razie utrudnionego kontaktu ze swoim lekarzem, zapraszam na konsultacje - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Psychiatra we Wrocławiu Depresja w Poznaniu Depresja w Dąbrowie Górniczej Psychiatra w Dąbrowie Górniczej Depresja w Gliwicach Depresja w Warszawie Psychiatra w Warszawie Depresja w Bielsku-Białej

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
4568
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
12306
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+114
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Psycholog Psycholog Zdrowie A-Z Zdrowie A-Z