2024-01-06

Czy już na tym etapie warto stosować dodatkową ochronę typu prezerwatywa?

Czy jeśli zostały mi 3 tabletki do końca blistra tabletek antykoncepcyjnych jednoskładnikowych, a po tych tabletkach odstawiam całkiem antykoncepcję hormonalną to. Czy do momentu ostatniej tabletki skuteczność jest zachowana nawet jeśli kolejnego dnia nie przyjmę już kolejnej tabletki? Czy można pozwolić sobie na współżycie bez zabezpieczenia przy ostatnich 2/3 właśnie tabletkach, czy musi być zachowany jakiś okres? 

Dzień dobry,

Jeśli stosuje Pani tabletki antykoncepcyjne zgodnie z zaleceniami, skuteczność antykoncepcji jest zachowana do końca bieżącego cyklu, czyli do momentu przyjęcia ostatniej tabletki z blistra. Oznacza to, że teoretycznie, ochrona przed ciążą jest zapewniona do ostatniej tabletki w opakowaniu, nawet jeśli nie planuje Pani rozpocząć nowego opakowania po zakończeniu bieżącego cyklu.

Jednak, po zakończeniu przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, organizm zacznie stopniowo wracać do naturalnego cyklu, a skuteczność antykoncepcyjna nie będzie już zapewniona. Odpowiedź organizmu na zaprzestanie przyjmowania hormonów jest bardzo indywidualna i trudno przewidzieć, kiedy dokładnie owulacja i możliwość zajścia w ciążę ponownie się pojawią. U niektórych kobiet cykl wraca do normy niemal natychmiast, u innych może to zająć kilka tygodni lub miesięcy.

Z tego względu, jeśli planuje Pani zakończyć stosowanie antykoncepcji hormonalnej i nie chce Pani zajść w ciążę, zaleca się rozpoczęcie stosowania dodatkowych metod antykoncepcyjnych, takich jak prezerwatywy, już pod koniec cyklu przyjmowania tabletek. To zapewni dodatkową ochronę w okresie przejściowym, kiedy organizm dostosowuje się do zmian po zaprzestaniu przyjmowania hormonów.

W sytuacji, gdy ma Pani wątpliwości lub potrzebuje Pani bardziej spersonalizowanych zaleceń, zdecydowanie warto skonsultować się z ginekologiem. Lekarz może dostarczyć więcej informacji i pomóc w wyborze najodpowiedniejszej metody antykoncepcji po zaprzestaniu przyjmowania tabletek. Proszę pamiętać, że indywidualna konsultacja medyczna jest najlepszym sposobem na uzyskanie wiarygodnych i bezpiecznych informacji dotyczących zdrowia i antykoncepcji.
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Ginekolog w Warszawie Ginekolog w Dąbrowie Górniczej Ginekolog w Katowicach Ginekolog w Bielsku-Białej Ginekolog w Krakowie Ginekolog w Częstochowie Ginekolog w Gliwicach Ginekolog w Łodzi

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
6000
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
15723
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+141
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi
e-Recepta Przeziębienie e-Recepta Znajdź lek L4 L4