Czy ginekomastia może wracać po wycięciu?

2 lata temu (2019 r.) miałem wycinaną znaczną część gruczołu sutkowego wskutek rozpoznania ginekomastii. Głównym powodem usunięcia był silny ból sutka. Teraz gdy mijają 2 lata od operacji (mam 21 lat) mam wrażenie, że problem wrócił. Dalej mam mocno obrzmiałe gruczoły sutkowe, bolące, estetycznie to wygląda fatalnie. W związku z tym mam kilka pytań. Czy Ginekomastia (której przyczyna jest nierozpoznana) może po znacznej redukcji gruczołu wrócić? Mocny ból gruczołów sutkowych mam od około 10 dni, czyli mniej więcej w trakcie bardzo gorących dni. Dużo się opalam. Mimo iż smaruję 50-tką sutki, to mnie bolą. Czy jest możliwe, że ten cały ból, który wrócił, to jest związany właśnie z ekspozycją sutków na słońce? Czy opalanie ma jakiś udział w tej sprawie, w intensyfikacji bólu? Czy jest możliwe całkowite usunięcie gruczołu sutkowego? Czy to prawda, że wtedy klatka się zapada, że jest dziura? Czy da się ostatecznie usunąć problem związany z przerostem gruczołów, by ten ostatecznie nigdy nie wrócił? Obecnie stosuję maść na obrzmiałe, bolesne, powiększone sutki - czy jest to zasadne? Jak można łagodzić opuchliznę tych okolic? Czy może unikać słońca? Czy mając 21 lat jest możliwe, że Ginekomastia jakoś wchłonie się? Jak zapobiec temu problemowi?

Brak odpowiedzi

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online.
Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Nasi specjaliści Jak to działa?
2412
Pytań zadanych
przez pacjentów
5941
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

74
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi