Czy ginekomastia może wracać po wycięciu?

2 lata temu (2019 r.) miałem wycinaną znaczną część gruczołu sutkowego wskutek rozpoznania ginekomastii. Głównym powodem usunięcia był silny ból sutka. Teraz gdy mijają 2 lata od operacji (mam 21 lat) mam wrażenie, że problem wrócił. Dalej mam mocno obrzmiałe gruczoły sutkowe, bolące, estetycznie to wygląda fatalnie. W związku z tym mam kilka pytań. Czy Ginekomastia (której przyczyna jest nierozpoznana) może po znacznej redukcji gruczołu wrócić? Mocny ból gruczołów sutkowych mam od około 10 dni, czyli mniej więcej w trakcie bardzo gorących dni. Dużo się opalam. Mimo iż smaruję 50-tką sutki, to mnie bolą. Czy jest możliwe, że ten cały ból, który wrócił, to jest związany właśnie z ekspozycją sutków na słońce? Czy opalanie ma jakiś udział w tej sprawie, w intensyfikacji bólu? Czy jest możliwe całkowite usunięcie gruczołu sutkowego? Czy to prawda, że wtedy klatka się zapada, że jest dziura? Czy da się ostatecznie usunąć problem związany z przerostem gruczołów, by ten ostatecznie nigdy nie wrócił? Obecnie stosuję maść na obrzmiałe, bolesne, powiększone sutki - czy jest to zasadne? Jak można łagodzić opuchliznę tych okolic? Czy może unikać słońca? Czy mając 21 lat jest możliwe, że Ginekomastia jakoś wchłonie się? Jak zapobiec temu problemowi?

Brak odpowiedzi

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
3588
Pytań zadanych
przez pacjentów
8553
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

100
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi