Czy drobne zmiany w płucach mogą świadczyć o chorobie autoimmunologicznej?

Jestem młodą kobietą. W 2019 będąc w szpitalu na kilka dni wykryto u mnie przypadkiem przeciwciała przeciwjądrowe ANA w mianie 1:320. Zaniepokoiło mnie to, gdyż od kilku lat bolą mnie stawy co jakiś czas, najczęściej w sezonie zimowym. Byłam u reumatologa, który nie stwierdził żadnej choroby, gdyż oprócz ANA i stawów nic więcej się nie dzieje. Dostałam tylko skierowanie na kolejne ANA na za rok, czyli koniec 2020, i RTG płuc - dla pewności czy nic się nie dzieje. Wyszły wtedy drobne zrosty i pulmonolog zrobiła mi spirometrię i zleciła tomografię. Spirometria w normie, a wynik tomografii odebrałam niedawno i wyszły takie nieprawidłowości: Pojedyncze drobne zmiany włóknisto-bliznowate w częściach przypodstawnych obu płuc. Niewielkie zmiany bliznowate w szczytach obu płuc. Drobne, do 2 mm, zwapnienia w segmencie 4 płuca lewego podopłucnowo. I teraz nie wiem co robić. Czy taki wynik może oznaczać, że jednak choroba autoimmunologiczna się rozwija? Bóle stawów w tym sezonie są rzadkie i przeciwciała przeciwjadowe spadły do 1:80 miano, nie mam żadnych innych objawów takiej choroby i przez to często lekarze mnie zlewają. Chciałabym wiedzieć czy powinnam się martwić wynikiem tej tomografii. Czy jakieś jeszcze badania w tym kierunku zrobić? Dodam, że nie miałam żadnego zapalenia płuc, a przynajmniej o tym nie wiem. Miałam ewentualnie COVID w listopadzie, czyli ponad miesiąc przed badaniem, ale bardzo delikatnie przeszłam (miałam tylko bóle głowy i brak węchu).

Brak odpowiedzi

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
2786
Pytań zadanych
przez pacjentów
6961
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

79
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi