Czy drobne zmiany w płucach mogą świadczyć o chorobie autoimmunologicznej?

Jestem młodą kobietą. W 2019 będąc w szpitalu na kilka dni wykryto u mnie przypadkiem przeciwciała przeciwjądrowe ANA w mianie 1:320. Zaniepokoiło mnie to, gdyż od kilku lat bolą mnie stawy co jakiś czas, najczęściej w sezonie zimowym. Byłam u reumatologa, który nie stwierdził żadnej choroby, gdyż oprócz ANA i stawów nic więcej się nie dzieje. Dostałam tylko skierowanie na kolejne ANA na za rok, czyli koniec 2020, i RTG płuc - dla pewności czy nic się nie dzieje. Wyszły wtedy drobne zrosty i pulmonolog zrobiła mi spirometrię i zleciła tomografię. Spirometria w normie, a wynik tomografii odebrałam niedawno i wyszły takie nieprawidłowości: Pojedyncze drobne zmiany włóknisto-bliznowate w częściach przypodstawnych obu płuc. Niewielkie zmiany bliznowate w szczytach obu płuc. Drobne, do 2 mm, zwapnienia w segmencie 4 płuca lewego podopłucnowo. I teraz nie wiem co robić. Czy taki wynik może oznaczać, że jednak choroba autoimmunologiczna się rozwija? Bóle stawów w tym sezonie są rzadkie i przeciwciała przeciwjadowe spadły do 1:80 miano, nie mam żadnych innych objawów takiej choroby i przez to często lekarze mnie zlewają. Chciałabym wiedzieć czy powinnam się martwić wynikiem tej tomografii. Czy jakieś jeszcze badania w tym kierunku zrobić? Dodam, że nie miałam żadnego zapalenia płuc, a przynajmniej o tym nie wiem. Miałam ewentualnie COVID w listopadzie, czyli ponad miesiąc przed badaniem, ale bardzo delikatnie przeszłam (miałam tylko bóle głowy i brak węchu).

Brak odpowiedzi

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online.
Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Nasi specjaliści Jak to działa?
1967
Pytań zadanych
przez pacjentów
5246
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

69
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi