2022-07-29

Co to jest brodawczak i czy należy go usunąć?

Moja mama od ponad 35 lat ma na głowie między włosami narośl o wielkości około 1 cm w postaci jakby grzybka. Wiadomo że przez cały ten okres urosło to do takiego rozmiaru. Narośl nie boli, nie swędzi, nie piecze i nic się z nią nie dzieje. Lekarz dermatolog podczas badania stwierdził, żeby mama się nie martwiła, że jest to rak skóry jednak nie złośliwy, nie dający przerzutów. Dodała, że to odmiana łagodna, jednak nie wiedziała dokładnie co to jest. Mama dostała skierowanie do chirurga onkologa by to usunąć, ale obawia się to usuwać, by po usunięciu coś nie zaczęło się dziać (ropienie, wrzodzenie itp.). Chirurg onkolog po zobaczeniu zmiany stwierdził, że to brodawczak i będziemy go usuwać. Czy dermatolog wie co mówi widząc zmianę poprzez dermatoskop, a następnie poprzez videodermatoskop? Czy usuwać tą zmianę czy zostawić jeżeli nic się z tym nie dzieje? I co to jest ten brodawczak? 

Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Chirurg w Katowicach Dermatolog w Katowicach Chirurg w Dąbrowie Górniczej Dermatolog w Warszawie Dermatolog w Dąbrowie Górniczej Dermatolog w Bielsku-Białej Chirurg w Bielsku-Białej Dermatolog w Krakowie

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
5516
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
14768
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+125
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Tabletka po Przeziębienie