2022-03-30

Badanie moczu i posiew moczu - które jest ważniejsze dla ginekologa podczas ciąży?

Jestem w ciąży, mam wielokrotnie robione badanie moczu. W ogólnym badaniu wychodzą mi bakterie, natomiast robiłam badania mikrobiologiczne i wynik posiewu moczu wyszedł mi ujemny - co za tym idzie? Czy mój lekarz będzie zwracał bardziej uwagę na te badania ogólne moczu czy wynik z posiewu?

Najważniejsze są przede wszystkim objawy, które Pani towarzyszą. Wszelkie badania mają jedynie znaczenie pomocnicze. Jest możliwe uzyskanie nieprawidłowego wyniku badania ogólnego moczu przy prawidłowym wyniku posiewu, a sytuacja ta może wymagać zastosowania odpowiedniego leczenia i kontroli.
Lekarz prowadzący zinterpretuje badania moczu uwzględniając całość obrazu klinicznego, czyli fakt, że jest Pani w ciąży, ew. dolegliwości przez Panią zgłaszane i przeprowadzone badanie fizykalne.
Posiew moczu jest ważniejszy - ujemny posiew moczu nie upoważnia do rozpoznania bakteriurii i włączenia antybiotyku w ciąży
Posiew moczu jest ważniejszy - ujemny posiew moczu nie upoważnia do rozpoznania bakteriurii i włączenia antybiotyku w ciąży
Wyniki obu badań uzupełniają się wzajemnie. Należy interpretować je łącznie, biorąc pod uwagę objawy kliniczne.
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Ciąża w Warszawie Ciąża w Bielsku-Białej Ciąża w Krakowie Ciąża w Dąbrowie Górniczej Ciąża w Katowicach Ciąża w Gliwicach Ciąża w Częstochowie Ciąża w Gdańsku

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
5964
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
15636
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+139
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi
e-Recepta Przeziębienie e-Recepta Znajdź lek L4 L4