CRP

Zdrowie A-Z

Białko C-reaktywne (CRP) to substancja produkowana przez wątrobę w odpowiedzi na stan zapalny w organizmie. Jego poziom we krwi wzrasta w przypadku infekcji, urazów, stanów zapalnych oraz chorób autoimmunologicznych. Test CRP jest często wykorzystywany jako marker zapalenia i służy do monitorowania odpowiedzi organizmu na leczenie, a także do diagnozowania różnych stanów chorobowych. Wysoki poziom CRP może wskazywać na ryzyko chorób serca, a jego regularne monitorowanie może pomóc w ocenie ryzyka sercowo-naczyniowego oraz w monitorowaniu skuteczności leczenia.

Najczęściej wyszukiwane schorzenia

Pytania i odpowiedzi lekarzy w temacie „CRP”.

Najnowsze pytania pacjentów
Nieprawidłowe wyniki badań GGTP i CRP - czy to zapalenie pęcherzyka żółciowego?
Witam. Mam 32 lata. Ostatnio miałam bóle brzucha, zaparcia, biegunki i omdlenia, więc zrobiłam morfologię, wszystkie wyniki wyszły dobrze, wątrobowe również,natomiast jedynie GGTP wyszło 48,a CRP 12.Czy to dużo? Czy to oznacza, że mam uszkodzoną wątrobę? Lekarz stwierdził, że mam...
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Diagnoza choroby stawiana jest na podstawie wywiadu, badania i ewentualnych badań dodatkowych takich jak badania laboratoryjne czy obrazowe. Jeśli lekarz, który Panią konsultował postawił takie rozpoznanie to bez powtórnej konsultacji nie mam możliwości podważać tej diagnozy. W razie wątpliwości proszę zasięgnąć konsultacji innego lekarza, który będzie miał możliwość Panią zbadać.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazane wykonanie usg jamy brzusznej. Natomiast do postawienia diagnozy niezbędny jest dokładny wywiad, badanie fizykalne i badania dodatkowe. Następnie - w razie potrzeby konsultacje specjalistyczne (np. gastrologiczna).
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Do interpretacji wyników morfologii krwi niezbędna jest znajomość wszystkich parametrów, a nie tylko wybiórczo przez Panią wskazanych. Celem postawienia diagnozy - choćby wstępnej, oraz zlecenia badań dodatkowych niezbędny jest również szczegółowy wywiad z pacjentem.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zapraszam na konsultacje, przeprowadzimy diagnostykę różnicową i wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Wysoki poziom CRP, jaka może być przyczyna?
Odebrałem wyniki badań na pokrzywkę, krew ,mocz i badania na panel oddechowy .Wyniki na panel oddechowy wszystko w normie, martwi mnie wynik CRP - 20.90 mg/l, mam się martwić?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Powyższy wynik CRP świadczy o stanie zapalnym w organizmie.
Często występujące czkawki u dziecka.
Mój 5,5 letni syn ma od prawie roku częste czkawki (od 5 do 10 dni w miesiącu) czasem po 2/3 razy w ciągu dnia. Najdłużej trwa 20 minut. Pod koniec stycznia miał z innego powodu robioną szczegółowa morfologię i crp, ale wszystkie badania są prawidłowe. Czy powinnam...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta pediatryczna.
Powiększone węzły chłonne u dziecka - do jakiego specjalisty się udać?
Moja córka (2 lata) prawie od zawsze ma powiększone i wyczuwalne węzły chlonne w pachwinach. Pediatra twierdzi, że nie jest to nic groźnego jednak mnie to ciagle męczy. Wyniki krwi są dobre (morfologia crp i ob w normach). Co to może być? Czy powinnam udać się do jakiegoś...
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana konsultacja z pediatrą- pod kątem chorób przebytych, ich przebiegu, powikłań oraz aktualnego stanu dziecka w spojrzeniu holistycznym .Jeśli to możliwe, to porównanie tych badań z wynikami poprzednimi.
Dawid Luwański
Umów wizytę
najpewniej dziecko musi byc zbadane przez pediatrę
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta kontrolna u innego pediatry.
Pokaż więcej pytań więcej
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4