1. Artykuły
  2. Szczepienia w ciąży. Ginekolog mówi jakie wybrać

Szczepienia w ciąży. Ginekolog mówi jakie wybrać

Ciąża jest szczególnym okresem w życiu kobiety i zważywszy na to, zwrócić należy szczególną uwagę na ochronę zdrowia w jej trakcie. - Jedną z podstawowych metod zabezpieczenia się przed chorobami są szczepienia ochronne, które w ciąży nie tylko można wykonywać, ale niektóre zaleca się jako bardzo istotne - przekonuje ginekolog Łukasz Blukacz.

Szczepienia w ciąży. Ginekolog mówi jakie wybrać Szczepienia w ciąży. Ginekolog mówi jakie wybrać
Spis treści
Szczepienia w ciąży - przeciwwskazania Czy szczepienie jest bezpieczne dla ciąży? Wątpliwości omów z lekarzem Szczepienia zalecane dla kobiet w ciąży Błonica, tężec, krztusiec. Dlaczego warto się szczepić w ciąży? Szczepienia w ciąży przeciwko grypie i COVID-19 Dolegliwości po szczepieniu w ciąży

Szczepienia w ciąży - przeciwwskazania

 

Ginekolog Łukasz Blukacz przypomina, że każdorazowo do szczepienia powinien kwalifikować lekarz.

 

Nawet jeśli obecnie uprawnienia do podawania szczepionek rozszerzono na inne zawody medyczne, to w ciąży, z racji na jej charakter warto zasięgnąć opinii lekarza - podkreśla nasz ekspert.

 

Do podstawowych przeciwwskazań do szczepienia - nie tylko kobiet w ciąży - należy przede wszystkim aktualny stan zdrowia.

 

Odraczamy szczepienia ochronne u osób z aktywną infekcją. Niezwykle ważnym jest dokładnie zebrany wywiad medyczny z uwzględnieniem ewentualnych powikłań i działań niepożądanych uprzednio przyjmowanych szczepień i leków - wylicza.

arrow Toksoplazmoza. Może być niebezpieczna
arrow Stan przedrzucawkowy. Jedno z najpoważniejszych zagrożeń dla ciężarnych
arrow Nie każda ciąża kończy się porodem. Ginekolog wyjaśnia czym jest obumarcie płodu
arrow Ciąża pozamaciczna - objawy, przyczyny, zagrożenia i powikłania
arrow Jakie badania przed zajściem w ciążę?
arrow USG w ciąży. Czego mogą dowiedzieć się rodzice i lekarz?

Czy szczepienie jest bezpieczne dla ciąży? Wątpliwości omów z lekarzem

 

Nasz ekspert podkreśla, że szczepień w ciąży nie należy się obawiać.

 

Szczepienia ochronne nie stanowią zagrożenia dla rozwijającej się ciąży. Co więcej pozwalają na uniknięcie chorób zakaźnych, które niosą realne ryzyko niekorzystnego wpływu na przebieg ciąży - zauważa.

 

Choroby zakaźne zwiększają znacząco ryzyko obumarcia ciąży, poronienia, urodzenia martwego czy porodu przedwczesnego.

 

Łukasz Blukacz przyznaje, że temat szczepień ochronnych od pewnego czasu zaczął budzić wiele kontrowersji.

 

Choć wydawać by się mogło, że ponad stuletnia obecność tej metody profilaktyki chorób zakaźnych w medycynie na całym świecie powinna była rozwiać wątpliwości co do jej zasadności i bezpieczeństwa. Zważywszy na to rekomendacje dotyczące szczepień ciężarnych są skrupulatnie weryfikowane przez szereg niezależnych instytutów na całym świecie - zauważa.

 

Warto jednak wszelkie wątpliwości w zakresie szczepień ochronnych omówić z lekarzem prowadzącym ciążę, który pomoże zaplanować schemat profilaktyki chorób zakaźnych.

 

Szczepienia zalecane dla kobiet w ciąży

 

Aktualne rekomendacje w zakresie szczepień ochronnych opracowane są przez towarzystwa i instytuty zajmujące się problemem chorób zakaźnych i wakcynologii (wiedza o szczepieniach) zarówno w Polsce jak i poza jej granicami.

 

Rekomendacje te podlegają nieustannej weryfikacji w oparciu o dane populacyjne i epidemiologiczne. Efektem pracy tego sztabu specjalistów są tak zwane “kalendarze szczepień” podawane do publicznej wiadomości - wyjaśnia Łukasz Blukacz.

 

W okresie ciąży zaleca się szczepienie przeciwko grypie i COVID-19 oraz podanie dawki uzupełniającej szczepionki przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi.

 

Jeśli istnieje ku temu zasadność, w ciąży podawać można też inne szczepienia profilaktyczne. Zasadność ta pojawia się w szczególności gdy należy uzupełnić szczepienia ochronne u osób planujących podróż do krajów o zwiększonym ryzyku zachorowań na dane choroby, bądź celem uzupełnienia profilaktyki obowiązującej w danym kraju - dodaje.

 

Aktualnie w ciąży nie zaleca się jedynie podawania szczepionek z żywymi drobnoustrojami, czyli szczepionki przeciwko odrze, śwince i różyczce (MMR) i szczepionki przeciw ospie wietrznej.

 

Błonica, tężec, krztusiec. Dlaczego warto się szczepić w ciąży?

 

Zapytaliśmy naszego eksperta, które szczepienia poleca swoim pacjentkom i dlaczego. Lekarz odpowiada:

 

Zdecydowanie rozważyć należy uzupełnienie szczepienia przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi w trzecim trymestrze ciąży. Tężec jest jedną z niewielu chorób, którą cechuje bardzo wysoka śmiertelność i co roku z jej powodu na świecie umiera około 250 000 osób z czego około 80% to noworodku. W Polsce tężec jest mimo wszystko chorobą rzadką, będącą przyczyną do kilkudziesięciu zgonów rocznie.

 

Jak zauważa Łukasz Blukacz, szczepionka ta pozwala również zredukować znacząco ryzyko wystąpienia u nowo narodzonego dziecka krztuśca oraz błonicy, które są powszechniejszymi niż tężec chorobami zakaźnymi.

 

Obie te choroby przebiegają z zajęciem dróg oddechowych, a u małych dzieci niosą znaczne ryzyko zgonu nawet pomimo zastosowania antybiotykoterapii. W pediatrycznym kalendarzu szczepień szczepienia te pojawiają się, ale podanie dawki szczepionki ciężarnej matce pozwala na zmniejszenie ryzyka infekcji w okresie pomiędzy porodem, a podaniem dawki szczepienia ochronnego dziecku - dopowiada.

 

Szczepienia w ciąży przeciwko grypie i COVID-19

 

Zdaniem naszego eksperta, kolejnymi ważnymi szczepieniami w ciąży są te skierowane przeciwko wirusowym infekcjom górnych dróg oddechowych, a więc przeciwko grypie i COVID-19.

 

Obie te choroby przebiegać mogą z wysoką gorączką i niewydolnością oddechową mogącymi mieć istotny i bardzo niekorzystny wpływ na przebieg ciąży. Dane statystyczne wyraźnie wskazują na zwiększone ryzyko poronienia, obumarcia wewnątrzmacicznego, urodzenia martwego dziecka czy porodu przedwczesnego u kobiet, które w ciąży chorowały na COVID-19 - podkreśla lekarz.

 

Dolegliwości po szczepieniu w ciąży

 

Lekarz uspokaja kobiety w ciąży: nie należy się spodziewać innych odczynów poszczepiennych czy objawów niepożądanych niż przy podaniu szczepień ochronnych w innych okresach życia.

 

Dolegliwości te mogą być różne przy różnych szczepieniach, choć do najczęściej zgłaszanych należy ból w miejscu wkłucia, uczucie osłabienia i stany podgorączkowe w dniu po podaniu szczepionki. Objawy te występować mogą częściej po szczepionkach przeciwko grypie i COVID-19 niż po szczepieniu przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi, ale z reguły nie są nasilone i ustępują samoistnie bez konieczności dodatkowego leczenia - wylicza.

 

Ważne jest jednak aby zgłosić ich wystąpienie lekarzowi prowadzącemu ciążę oraz lekarzowi, który szczepienie wykonywał.

Łukasz Blukacz ginekolog - położnik 5.00 / 163 opinie artykuły 23 artykuły więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Absolwent Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Jest w trakcie specjalizacji z zakresu ginekologii i położnictwa.

Zatrudniony w Samodzielnym Publicznym Centralnym Szpitalu Klinicznym w Katowicach. Zajmuje się leczeniem takich schorzeń jak: niepłodność, patologie ciąży czy zespół policystycznych jajników.

Uczestnik licznych kursów i staży z zakresu kosmetologii lekarskiej, medycyny estetycznej oraz diagnostyki ultrasonograficznej ginekologiczno-położniczej. Więcej informacji zapraszam na stronę placówki Centrum Medycznego Severux

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Jaka jest szansa na zajście w ciążę w czasie owulacji?
Odbyłem stosunek z partnerką. W tym dniu najprawdopodobniej partnerka miała owulację. Po stosunku okazało się, ze prezerwatywa ześlizgnęła się, a wytrysk nastąpił poza prezerwatywą, w pochwie. W ciągu dwóch godzin po odbyciu stosunku zorganizowaliśmy tabletkę dzień po. W internecie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W ciągu 2 godzin od stosunku skuteczność antykoncepcji awaryjnej jest wysoka.
Dlaczego zrobili mi łyżeczkowanie, skoro się oczyszczałam sama?
Zacznę od tego, że byłam w 11 tygodniu ciąży, i miałam delikatne brązowe upławy. Pojechałam do szpitala I okazało się, że moje maleństwo nie żyje od 8 tygodnia i 5 dnia. Nie robiliśmy badań z jakiego powodu. Miałam łyżeczkowanie, chociaż rano przed łyżeczkowaniem sama poroniłam, podczas usg....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Czy coś może zaszkodzić dziecku?
Jestem w 32 tygodniu ciąży i wypiłam dziś łyka soku wiśniowego, po czym zorientowałam się, że jest zepsuty, sfermentowany. 
Ewgenij Mozgunow
lekarz rodzinny, anestezjolog
Umów wizytę
Witam, raczej nie powinno to zaszkodzić z uwagi na ilość spożytego soku. Jednak jeżeli Pani będzie obserwować objawy niestrawności należy zwrócić się po poradę do lekarza rodzinnego. Życzę dużo zdrowia i pozdrawiam serdecznie dr n med Ewgenij Mozgunow
Polina Eismont
pedagog specjalny
Umów wizytę
Witam, raczej nie powinno to zaszkodzić z uwagi na ilość spożytego soku. Jednak jeżeli Pani będzie obserwować objawy niestrawności należy zwrócić się po poradę do lekarza rodzinnego. Życzę dużo zdrowia i pozdrawiam serdecznie dr n med Ewgenij Mozgunow
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W przypadku wystąpienia objawów zatrucia należy skontaktować się z lekarzem.
Co robić, by zajść w ciążę? Co warto przyjmować?
Od kilku miesięcy nie mogę zajść w ciąże. Owulacja niby potwierdzona, ale testy owulacyjne ujemne i brak śluzu płodnego. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Czy jest to normalne, że mam tak szybko rozejście?
Jestem w 28 TC i mam rozejście łonowe na 7 mm - czy jest się czym martwić? Potwierdzone rozejście na USG.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja ginekologiem prowadzącym ciążę.
Czy mam jakąś szanse na kolejną ciążę?
Jestem po kardiomiopatii połogowej. Mam 38 lat. Niedawno poroniłam w 8 tygodniu.
Ewgenij Mozgunow
lekarz rodzinny, anestezjolog
Umów wizytę
Witam, niestety Pani nie przybliżyła swoje inne objawy, dolegliwości, historię choroby. Myślę że szerszy wywiad pozwolił by bardziej precyzyjne ocenić Pani szansę na zajście w ciąże. Życzę dużo zdrowia i pozdrawiam serdecznie dr n med Ewgenij Mozgunow
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym, który w razie potrzeby zleci inne konsultacje.
Czy to możliwe, że jestem w ciąży?
Dwa dni temu zrobiłam test ciążowy - wyszły dwie kreski tylko, że ta druga była dość blada. 4 dni brzuch mnie boli, a dziś wieczorem okres dostałam. 
Ewgenij Mozgunow
lekarz rodzinny, anestezjolog
Umów wizytę
Witam, plecam powtórzyć za killka dni/tydzień test ciążowy, w przypadku wątpliwości zalecane jest wykonanie badania Beta HCG (markeru ciąży) lub badania USG za 2-3 tygodnia. Życzę dużo zdrowia i pozdrawiam serdecznie dr n med Ewgenij Mozgunow
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
należy się zglosic do ginekologa na badanie oraz konsultacje.
Jak wysoka jest szansa na zajście w ciążę?
Czy jeśli dziś doktor na usg potwierdził, że owulacja była to czy dziś lub jutro jest jeszcze szansa zajść w ciążę?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Czy łożysko przy porodzie będzie czarne tak jak w przypadku zwykłych papierosów?
Z powodu nieregularnych miesiączek dowiedziałam się późno o ciąży, bo dopiero w 12 tygodniu. Do tej pory paliłam podgrzewacze tytoniu tzw. IQOS. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Histeroskopia - pytania do specjalisty.
 Mam za 2 tyg zabieg „histeroskopia diagnostyczna”, nie mogę zajść w ciąże i nie wiadomo z jakich przyczyn. Czy jeśli by wyszło coś nie tak np. przegroda macicy bądź inne rzeczy to, czy przy tym zabiegu to można usunąć, czy trzeba, powtórz zabieg histeroskopii, ale...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy w tej sprawie skonsultować się w ośrodku gdzie będzie przeprowadzane badanie.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
O tym zadecyduje lekarz, który przeprowadzi zabieg.
Czy jest szans, że mogę być w ciąży?
Od ponad roku staramy się z mężem o dziecko, niestety bezskutecznie. Ostatnie cykle mam w miarę regularne - 33 dni. Natomiast tym razem plamienie (zawsze zwiastujące miesiączkę) pojawiło się w 29 dniu, po czym krwawienie miesięczne nie nastąpiło. Bardzo mnie to zdziwiło. Po kilku dniach zaczęły...
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Nalezy się zglosic do lek. prowadzącego.
Czy jest szansa na zajście w ciążę, czy może moje dolegliwości kumulują się i są bardzo niewielkie szanse?
Mam 26 lat (wzrost 163, waga 55), posiadam niedoczynność tarczycy, Hashimoto, PCOS i jestem nosicielem HPV (jeden z najbardziej onkogennych typów). Prowadzę zdrowy tryb życia, nie palę i nie piję oraz cierpię na hirsutyzm (owłosienie wokół brodawek, pojedyncze włosy na brodzie,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym lub zmiana ginekologa.
Jakie jest ryzyko, że zaszłam w ciążę?
Przyjmuję tabletki antykoncepcyjne codziennie bez tygodniowej przerwy. W środę miało miejsce współżycie o 19. W środę (kilka godzin po współżyciu) wzięłam tabletkę, natomiast w czwartek na dzień po współżyciu, zapomniałam przyjąć tabletki. Wzięłam dopiero kolejną...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Skuteczność antykoncepcji jest w tym cyklu obniżona.
Czy jest szansa na urodzenie zdrowego dziecka?
2 razy Bratowa poroniła, ostatnio serce przestało bić, ciąża rozwija się do jakiegoś tygodnia później już nie. U obu rodziców nie ma przeciwwskazań, by starać się o dziecko. Nie wiemy, co może być nie tak.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym. Dla bratowej.
Czy jeśli długość szyjki macicy wynosi 29mm to źle?
Jestem w drugiej ciąży. Z tamtą ciążą wszystko w porządku. Zero komplikacji. Poród siłami natury. Dzisiaj jestem w 20 tygodniu ciąży, wczoraj miała USG połówkowe. Co oznacza, że łożysko jest 0.5 cm od ujścia i czy to tez źle?
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
proszę się zglosic do lekarza ginekologa
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym ciążę.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazane omówienie tego wyniku z ginekologiem prowadzącym.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Tabletka po Przeziębienie