1. Artykuły
  2. Antykoncepcja 40+. Jaką metodę wybrać?

Antykoncepcja 40+. Jaką metodę wybrać?

Czy po 40-tym roku życia dalej należy stosować antykoncepcję? Jaka metoda antykoncepcji jest odpowiednia dla kobiety w okresie premenopauzy?

Antykoncepcja 40+. Jaką metodę wybrać? Antykoncepcja 40+. Jaką metodę wybrać?
Spis treści
Ryzyko zajścia w ciążę po 40-tce Rekomendowana jest antykoncepcja hormonalna Spirala hormonalna Krążek dopochwowy Pierścień dopochwowy Plastry antykoncepcyjne Niehormonalne metody antykoncepcyjne Prezerwatywa męska Wkładki wewnątrzmaciczne Środki plemnikobójcze

Ryzyko zajścia w ciążę po 40-tce

 

Choć po czterdziestce zmniejsza się płodność kobiety, to istnieje realne ryzyko zajścia w ciążę. Zbliżająca się menopauza wpływa na libido, stąd wiele kobiet rozważa odstawienie pigułek czy usunięcie wkładki wewnątrzmacicznej.

 

Mimo zachodzących w organizmie zmian hormonalnych kobieta może być płodna aż do 55 roku życia, a w ciążę można zajść nawet po dwóch latach od ustania miesiączki.

 

arrow Prezerwatywa. Ginekolog o skuteczności i częstych błędach przy zakładaniu
arrow Implant czy wkładka? Porównanie długoterminowych metod antykoncepcyjnych
arrow Naturalna antykoncepcja. Kiedy warto ją stosować?
arrow Stosunek przerywany. Co o tej formie antykoncepcji myśli ginekolog?
arrow Nowoczesne metody antykoncepcji. Jaką wybrać? Ginekolog odpowiada
arrow Tabletki antykoncepcyjne. Stosowanie. Najczęściej popełniane błędy.

Rekomendowana jest antykoncepcja hormonalna


Znalezienie i wybór odpowiedniej metody antykoncepcji nie jest łatwym zadaniem. Po czterdziestce większość kobiet zastanawia się nad zbliżającym się okresem premenopauzalnym. Nie ma szczególnie zalecanej antykoncepcji po 40 roku życia. To nie wiek ma znaczenie, a stan zdrowia kobiety. Po 40-tce kobiety bez problemu mogą stosować antykoncepcję hormonalną, ale dotyczy to pań zdrowych, które nie palą papierosów.

 

Wywiad ginekologiczny

 

Bardzo ważny jest skrupulatny wywiad lekarza ginekologa z pacjentką, gdyż możejej grozić  udar, zawał czy choroba zakrzepowo-zatorowa. Również większość chorób przewlekłych jest przeciwwskazaniem do antykoncepcji hormonalnej. Dlatego wybór metody antykoncepcyjnej powinien być dostosowany do stanu zdrowia kobiety, jej wagi i faktu, czy kobieta pali papierosy.

 

Zalety tabletek antykoncepcyjnych

 

Tabletka antykoncepcyjna nie tylko chroni przed ciążą, ale łagodzi również dolegliwości związane z pierwszymi objawami przekwitania, takie jak:

 

 

Jeśli nie ma przeciwwskazań kobieta może stosować większość tabletek antykoncepcyjnych, jednak najczęściej są to tabletki o niskich dawkach estradiolu. Stosuje się:


 

  • preparaty dwuskładnikowe, które zawierają dwa hormony - estrogen i progesteron
  • preparaty jednoskładnikowe, zawierające w swoim składzie tylko progesteron

 

Spirala hormonalna

 

Kobiety lubiące wygodę wybierają spiralę hormonalną, która umieszczana jest w jamie macicy. Ta metoda zawiera jeden hormon - progesteron, który zagęszcza śluz szyjkowy tak, że nie mogą się przez niego przedostać plemniki. Spirala jest odpowiednią i wygodną opcja dla aktywnych kobiet, ponieważ ta metoda antykoncepcyjna nie wymaga regularnego pamiętania o zażyciu tabletek.

 

Krążek dopochwowy

 

Kolejnym rozwiązaniem jest krążek dopochwowy, przeznaczony dla kobiet nie mogących zażywać doustnych środków hormonalnych. Zawiera dwa rodzaje hormonów: estrogen i progestagen. Wygodny bo tak jak w przypadku spirali nie obliguje kobiety do pamiętania o codziennej dawce hormonów i co ważne oszczędza wątrobę.

 

Pierścień dopochwowy

 

Pierścień dopochwowy ma kształt koła, jest bezwonny, bezbarwny i jednorazowego użytku. Jeden krążek wystarcza na jeden miesiąc zabezpieczenia. Umieszczony w pochwie, stopniowo uwalnia zawarte w sobie hormony, co hamuje proces jajeczkowania. Uniemożliwia zagnieżdżenie się komórki jajowej w macicy. Gdy pierścień przebywa w pochwie, cyklicznie uwalnia się taka dawka hormonów, która skutecznie zabezpiecza przed niechcianą ciążą.

 

Plastry antykoncepcyjne

 

Niektóre kobiety decydują się na plastry antykoncepcyjne, Zawierają one dwa syntetyczne hormony – etynyloestradiol i norelgestromin, które są odpowiednikami żeńskich hormonów płciowych (estrogenu i progesteronu). Hormony są uwalniane z plastra stopniowo (proces zajmuje około 7 dni), a przenikając przez skórę przedostają się do krwiobiegu.
 

Niehormonalne metody antykoncepcyjne

 

Antykoncepcja mechaniczna na pewno ma swoich zwolenników, ale niestety nie daje tak dużej pewności jak tabletki czy plastry antykoncepcyjne. Dla kobiet które ze względów zdrowotnych nie mogą zażywać hormonów, antykoncepcja niehormonalna jest dobrym rozwiązaniem. 

 

Prezerwatywa męska

 

Prezerwatywa to popularna mechaniczna metoda antykoncepcyjna. Ważne jest, by pamiętać, że to jest produkt jednorazowego użytku. Warto również przed założeniem prezerwatywy sprawdzić datę ważności i upewnić się, czy jest w idealnym stanie.

 

Wkładki wewnątrzmaciczne

 

Dużą popularnością cieszą się wkładki domaciczne, zawierające jony miedzi, które również mają działanie plemnikobójcze. Wykonane ze stali nierdzewnej stanowią zabezpieczenie na 5 lat.

 

Środki plemnikobójcze

 

Popularne również są chemiczne środki, które zawierają aktywne substancje plemnikobójcze, które uszkadzają plemniki, sprawiając, że stają się niezdolne do przemieszczania.

 

Dobór odpowiedniej metody antykoncepcyjnej skonsultuj z lekarzem ginekologiem. Możesz skorzystać z opcji wizyty online bez wychodzenia z domu. Tabletka dzień po na konsultacji lekarskiej online.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online

Wypełnij formularz i przejdź do konsultacji lekarskiej online z wystawieniem recepty na tabletkę dzień po.

Tabletka dzień po — eRecepta w 5 minut / 59zł

pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
Lekarz po zapoznaniu się z danymi każdorazowo decyduje o zasadności wystawienia recepty.
Najnowsze pytania pacjentów
Czy od razu rozpocząć nowe opakowanie antykoncepcji bez przerwy?
Pierwszy raz od 3 lat zapomniałam o zażyciu tabletki antykoncepcyjnej. Jestem w trzecim tygodniu cyklu. Przed chwilą przyszło mi powiadomienie przypominające o zażywaniu tych tabletek i właśnie sobie uświadomiłam, że takowej tabletki wczoraj nie zażyłam, więc połknęłam dwie na raz, tak jak to...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Przyjmować tabletki stosując przerwę.
Czy to plamienie to coś niepokojącego? 
Niedługo kończę 46 lat. W zeszłym roku w październiku po raz pierwszy miałam plamienie w środku cyklu i powtórzyło się to w marcu i teraz w sierpniu. Dodam, że zdarzyło się, że dostałam okres tydzień przed terminem albo 9 dni po terminie. 
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Wskazana wizyta stacjonarna w gabinecie ginekologa.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u ginekologa.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Proszę zgłosić się na kontrolną wizytę do ginekologa, który po zebraniu dokładnego wywiadu i zbadaniu Pani wdroży odpowiednie postępowanie, zarówno w zakresie diagnostyki jak i leczenia.
Wpływ oleju lnianego na antykoncepcję.
Czy picie oleju lnianego ma wpływ na działanie wkładki wewnątrzmacicznej hormonalnej?
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
W razie wątpliwości co do stosowania suplementów/różnorodnych preparatów dostępnych bez recepty w połączeniu ze stałą terapią-warto konsultować się z lekarzem ginekologiem prowadzącym leczenie.
Czy mogą być to skutki uboczne nowej antykoncepcji?
Od 3 lat przyjmowałam antykoncepcyjne. Przy wykupieniu recepty dostałam nową antykoncepcję, jako zamiennik, ponieważ moja nie była dostępna. Dwa dni po przyjęciu straciłam przytomność, później stany depresyjne omdlenia bóle głowy i "fale” gorąca. Badania wszystkie w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy skonsultować się z ginekologiem prowadzącym, który przepisał antykoncepcję.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana konsultacja u lek. ginekologa prowadzącego leczenie, a dodatkowo-z dokumentacją medyczną (badania, karta z SOR, informacja od ginekologa itp.) proszę zgłosić się do lekarza rodzinnego, który ukierunkuje ew. dalszą diagnostykę.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Wskazana konsultacja w gabinecie u prowadzącego lekarza ginekologa.
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym
Krążek antykoncepcyjny, a ciąża.
Czy mogę zajść w ciążę podczas 7-dniowej przerwy od stosowania krążka antykoncepcyjnego?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Jest to mało prawdopodobne. Należy w tej sprawie skonsultować się z lekarzem ginekologiem prowadzącym, który przepisał antykoncepcję.
Czy to normalne, że jak przyklejam plastry te dwuskładnikowe estrogen z progesteronem, to pojawia się bardzo złe samopoczucie, potworne migreny, rozdrażnienie, problem z koncentracją podwyższone ciśnienie?
Miałam założona na 5 lat wkładkę hormonalną i od roku stosowałam plastry antykoncepcyjne, ponieważ miałam masę objawów menopauzowych, ledwo zipałam, nie mogłam spać, pociłam się w nocy, miałam migreny, rozdrażnienie itd. W maju ginekolog usunęła mi po 5 latach wkładkę hormonalną i zapisała...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja ginekologiczna.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Niezbędna wizyta stacjonarna u ginekologa; jeśli lekarz prowadzący niedostępny-z posiadaną dokumentacją medyczną, stosowanymi obecnie preparatami i historią dotychczasowego leczenia-proszę zgłosić się do innego lekarza ginekologa na konsultację.
Jest to normalne, że nastąpił taki spadek estradiolu i progesteronu?
Czy przyjmowanie antykoncepcji hormonalnej od dwóch miesięcy może spowodować spadek estradiolu i progesteronu dwukrotnie poniżej normy?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy skonsultować się z ginekologiem prowadzącym, który przepisał antykoncepcję.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Oceny może dokonać lekarz, który włączył dany preparat i zna pacjentkę i jej wyniki badań.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Wskazana konsultacja stacjonarna u prowadzącego lekarza ginekologa.
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecam wizytę u ginekologa prowadzącego
Czy w moim przypadku, może lepsze byłyby tabletki jednoskładnikowe od dwuskładnikowych (obecnych)?
Moje pytanie dotyczy leku antykoncepcyjnego, który obecnie przyjmuje czwarty miesiąc, bolą mnie przy nim łydki, mam duże wąchania nastroju i od pięciu nocy nie mogę w nocy spać. Mam 48 lat biorę również leki na nadciśnienie, tachykardię, Hashimoto, astmę. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy konsultować się z lekarzem prowadzącym leczenie.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana wizyta kontrolna u lekarza, który prowadzi terapię antykoncepcyjną.
Czy mogę tak po prostu przerwać stosowanie plastrów?
Stosuję plastry antykoncepcyjne pierwszy miesiąc. W sobotę powinnam przykleić 3 plaster, ale bardzo źle się przez nie czuje. Bóle i zawroty głowy, nudności, wzmożony apetyt i senność. Boli mnie ramie, na którym jest przyklejony plaster. Dolegliwości są bardzo uciążliwe w codziennym...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja u ginekologa prowadzącego, który przepisał antykoncepcję.
Odstawienie antykoncepcji i zanik okresu.
Co może być spowodowane tym, że pół roku po odstawieniu antykoncepcji okres był regularny co 29-31 dni, a po tym pół roku zanikł? Miałam dostać okres 3 dni temu i nic. Ciąże wykluczam. Mam 21 lat.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u ginekologa prowadzącego.
Tabletki antykoncepcyjne, a biegunka.
Czy gdy przyjęłam tabletkę antykoncepcyjną, a 10/15 min po jej przyjęciu wystąpiło jednorazowe jakby biegunkowe wypróżnienie to czy należy przyjąć niezwłocznie kolejną tabletkę z blistra ? Zaznaczam, że dzień wcześniej doszło do współżycia i obawiam się, że ta sytuacja może...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Nie należy przyjmować dodatkowej tabletki.
Czy mogłabym tabletki wykupić i zacząć stosować w dowolnym momencie z jednoczesnym zachowaniem dodatkowej antykoncepcji przez 7 dni?
W lutym nie wykupiłam recepty na antykoncepcję, okazało się, że recepta nadal jest aktywna do 2025 roku i chciałabym ją wykupić i nadal stosować antykoncepcję hormonalną pomimo przerwy, którą miałam (2 miesiące). 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Nie. Tabletki należy zacząć przyjmować od pierwszego dnia krwawienia.
Czy po włożeniu nowego ringu muszę stosować dodatkowe zabezpieczenie?
Stosuje antykoncepcję w postaci krążka dopochwowego. Ostatnio wyjęłam go z opóźnieniem pięciu dni i od razu włożyłam nowy ring. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z ginekologiem, który przepisał antykoncepcję.
Czy jeżeli nakleję plaster w dzień kiedy bym brała nową tabletkę, to czy dalej jestem chroniona, czy muszę odczekać jakiś czas przed stosunkiem?
Zmieniam właśnie tabletki antykoncepcyjne na plastry, jestem w trakcie 7-dniowej przerwy. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy skonsultować się z lekarzem, który przepisał antykoncepcję.
Jaka antykoncepcja będzie odpowiednia?
Jaką można stosować antykoncepcje przy hiperprolaktynemi gruczolaku przysadki mózgowej.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy w tej sprawie skonsultować się z lekarzem prowadzącym leczenie.
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecam konsultacje z lekarzem prowadzącym
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Pokaż wszystkie artykuły arrow
Lekarz online czeka na Ciebie
Recepta tabletka dzień po
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę