Czy po 40-tym roku życia dalej należy stosować antykoncepcję? Jaka metoda antykoncepcji jest odpowiednia dla kobiety w okresie premenopauzy?
Choć po czterdziestce zmniejsza się płodność kobiety, to istnieje realne ryzyko zajścia w ciążę. Zbliżająca się menopauza wpływa na libido, stąd wiele kobiet rozważa odstawienie pigułek czy usunięcie wkładki wewnątrzmacicznej.
Mimo zachodzących w organizmie zmian hormonalnych kobieta może być płodna aż do 55 roku życia, a w ciążę można zajść nawet po dwóch latach od ustania miesiączki.
Znalezienie i wybór odpowiedniej metody antykoncepcji nie jest łatwym zadaniem. Po czterdziestce większość kobiet zastanawia się nad zbliżającym się okresem premenopauzalnym. Nie ma szczególnie zalecanej antykoncepcji po 40 roku życia. To nie wiek ma znaczenie, a stan zdrowia kobiety. Po 40-tce kobiety bez problemu mogą stosować antykoncepcję hormonalną, ale dotyczy to pań zdrowych, które nie palą papierosów.
Wywiad ginekologiczny
Bardzo ważny jest skrupulatny wywiad lekarza ginekologa z pacjentką, gdyż możejej grozić udar, zawał czy choroba zakrzepowo-zatorowa. Również większość chorób przewlekłych jest przeciwwskazaniem do antykoncepcji hormonalnej. Dlatego wybór metody antykoncepcyjnej powinien być dostosowany do stanu zdrowia kobiety, jej wagi i faktu, czy kobieta pali papierosy.
Zalety tabletek antykoncepcyjnych
Tabletka antykoncepcyjna nie tylko chroni przed ciążą, ale łagodzi również dolegliwości związane z pierwszymi objawami przekwitania, takie jak:
Jeśli nie ma przeciwwskazań kobieta może stosować większość tabletek antykoncepcyjnych, jednak najczęściej są to tabletki o niskich dawkach estradiolu. Stosuje się:
Kobiety lubiące wygodę wybierają spiralę hormonalną, która umieszczana jest w jamie macicy. Ta metoda zawiera jeden hormon - progesteron, który zagęszcza śluz szyjkowy tak, że nie mogą się przez niego przedostać plemniki. Spirala jest odpowiednią i wygodną opcja dla aktywnych kobiet, ponieważ ta metoda antykoncepcyjna nie wymaga regularnego pamiętania o zażyciu tabletek.
Kolejnym rozwiązaniem jest krążek dopochwowy, przeznaczony dla kobiet nie mogących zażywać doustnych środków hormonalnych. Zawiera dwa rodzaje hormonów: estrogen i progestagen. Wygodny bo tak jak w przypadku spirali nie obliguje kobiety do pamiętania o codziennej dawce hormonów i co ważne oszczędza wątrobę.
Pierścień dopochwowy ma kształt koła, jest bezwonny, bezbarwny i jednorazowego użytku. Jeden krążek wystarcza na jeden miesiąc zabezpieczenia. Umieszczony w pochwie, stopniowo uwalnia zawarte w sobie hormony, co hamuje proces jajeczkowania. Uniemożliwia zagnieżdżenie się komórki jajowej w macicy. Gdy pierścień przebywa w pochwie, cyklicznie uwalnia się taka dawka hormonów, która skutecznie zabezpiecza przed niechcianą ciążą.
Niektóre kobiety decydują się na plastry antykoncepcyjne, Zawierają one dwa syntetyczne hormony – etynyloestradiol i norelgestromin, które są odpowiednikami żeńskich hormonów płciowych (estrogenu i progesteronu). Hormony są uwalniane z plastra stopniowo (proces zajmuje około 7 dni), a przenikając przez skórę przedostają się do krwiobiegu.
Antykoncepcja mechaniczna na pewno ma swoich zwolenników, ale niestety nie daje tak dużej pewności jak tabletki czy plastry antykoncepcyjne. Dla kobiet które ze względów zdrowotnych nie mogą zażywać hormonów, antykoncepcja niehormonalna jest dobrym rozwiązaniem.
Prezerwatywa to popularna mechaniczna metoda antykoncepcyjna. Ważne jest, by pamiętać, że to jest produkt jednorazowego użytku. Warto również przed założeniem prezerwatywy sprawdzić datę ważności i upewnić się, czy jest w idealnym stanie.
Dużą popularnością cieszą się wkładki domaciczne, zawierające jony miedzi, które również mają działanie plemnikobójcze. Wykonane ze stali nierdzewnej stanowią zabezpieczenie na 5 lat.
Popularne również są chemiczne środki, które zawierają aktywne substancje plemnikobójcze, które uszkadzają plemniki, sprawiając, że stają się niezdolne do przemieszczania.
Dobór odpowiedniej metody antykoncepcyjnej skonsultuj z lekarzem ginekologiem. Możesz skorzystać z opcji wizyty online bez wychodzenia z domu. Tabletka dzień po na konsultacji lekarskiej online.
Wypełnij formularz i przejdź do konsultacji lekarskiej online z wystawieniem recepty na tabletkę dzień po.
Tabletka dzień po — eRecepta w 5 minut / 59zł
Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!