1. Artykuły
 2. Zmarszczki. Mogą świadczyć o problemach zdrowotnych

Zmarszczki. Mogą świadczyć o problemach zdrowotnych

Zmarszczki w większości przypadków są naturalnym objawem starzenia się skóry. Ale wpływ na to w jakim tempie i nasileniu powstają ma wiele czynników - styl życia, dieta, palenie papierosów, ekspozycja na słońce. Choć więc nie można ich całkowicie uniknąć, istnieją domowe sposoby, które mogą pomóc w ich minimalizacji i opóźnieniu. Warto też wiedzieć, w jakich sytuacjach mogą wskazywać na problemy zdrowotne i wymagają konsultacji z dermatologiem. 

Zmarszczki. Mogą świadczyć o problemach zdrowotnych Zmarszczki. Mogą świadczyć o problemach zdrowotnych
Spis treści
Zmarszczki. Rodzaje zmarszczek Patenty na zmarszczki. Jak zmniejszyć ich widoczność? Zmarszczki. Kiedy są powodem do niepokoju?

Zmarszczki. Rodzaje zmarszczek

 

Zmarszczki to linie lub fałdy, które pojawiają się na powierzchni skóry w miarę jej starzenia się. Są to naturalne objawy procesu starzenia, który wpływa na skórę w wyniku wielu czynników. Istnieją różne rodzaje zmarszczek, a ich pojawienie się może być wynikiem zarówno procesów wewnętrznych, jak i czynników zewnętrznych.

 

Oto kilka rodzajów zmarszczek, z uwagi na przyczyny ich powstawania:

 

 • zmarszczki mimiczne - wynikające z powtarzania tych samych mimicznych ruchów twarzy przez wiele lat, takich jak zmarszczki na czole, zmarszczki wokół oczu (kurze łapki) i bruzdy nosowo-wargowe. Te zmarszczki są często widoczne, gdy osoba mruga, uśmiecha się lub marszczy czoło,
 • zmarszczki grawitacyjne - pojawiają się w wyniku działania grawitacji i utraty elastyczności skóry. Są to fałdy i zwiotczenia, które mogą prowadzić do opadania skóry na twarzy i ciele,
 • zmarszczki słoneczne - wywołane są długotrwałym narażeniem skóry na promieniowanie UV słoneczne. Te zmarszczki często pojawiają się na twarzy, dekolcie i rękach i mogą być związane z uszkodzeniem DNA skóry oraz ryzykiem raka skóry,
 • zmarszczki spowodowane utratą wody - są bardziej widoczne w warunkach suchego powietrza lub u osób z odwodnieniem.
arrow Pękająca skóra na dłoniach. Jak jej zaradzić?
arrow Brodawki (kurzajki). Czym są i jak się ich pozbyć?
arrow Świerzb. Kiedy skóra bardzo swędzi i jest zaczerwieniona
arrow Potówki. Jak pielęgnować skórę niemowląt? Ważne wskazówki
arrow Podrażnienie skóry. Przede wszystkim nie drap!
arrow Stopa atlety. Grzybica międzypalcowa to problem nie tylko sportowców

Patenty na zmarszczki. Jak zmniejszyć ich widoczność?

 

Zmarszczki są naturalnym objawem starzenia się skóry, i choć nie można ich całkowicie uniknąć, istnieją domowe sposoby, które mogą pomóc w ich minimalizacji i opóźnieniu procesu starzenia.

 

Poniżej kilka domowych sposobów na zmniejszenie widoczności zmarszczek:

 

 1. Nawilżanie.

 

Regularne nawilżanie skóry pomaga zachować jej elastyczność i redukuje widoczność zmarszczek. Stosuj nawilżacze na bazie kwasu hialuronowego lub gliceryny, które pomagają utrzymać wilgoć w skórze.

 

 1. Ochrona przed słońcem.

 

Ekspozycja na promieniowanie UV słoneczne przyspiesza proces starzenia skóry. Stosuj krem przeciwsłoneczny o wysokim SPF każdego dnia, nawet w pochmurne dni.

 

 1. Dieta bogata w antyoksydanty.

 

Żywność bogata w antyoksydanty, takie jak owoce, warzywa, orzechy i ryby, może pomóc w ochronie skóry przed uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki.

 

 1. Unikanie palenia papierosów.

 

Palenie papierosów jest jednym z głównych czynników przyspieszających proces starzenia się skóry i powstawania zmarszczek. Rzucenie palenia może pomóc w poprawie ogólnego stanu skóry.

 

 1. Higiena snu.

 

Sen jest ważny dla regeneracji skóry. Staraj się spać wystarczająco długo, a także na odpowiedniej poduszce, aby unikać zmarszczek nazywanych "zmarszczkami snu".

 

 1. Masaż twarzy.

 

Delikatny masaż twarzy może pomóc w poprawieniu krążenia krwi i elastyczności skóry. Stosuj krem lub olejek do masażu, a następnie masuj twarz kolistymi ruchami.

 

 1. Ćwiczenia na twarz.

 

Istnieją specjalne ćwiczenia na twarz, które pomagają wzmocnić mięśnie i utrzymać elastyczność skóry.

 

 1. Naturalne maseczki.

 

Niektóre naturalne produkty, takie jak miód, jogurt, awokado czy olej kokosowy, mogą być używane do przygotowywania maseczek na twarz, które pomagają nawilżyć skórę i dostarczyć jej składników odżywczych.

 

 1. Suplementy diety.

 

Suplementy zawierające składniki takie jak kolagen, witaminy C i E, oraz kwas hialuronowy mogą pomóc w utrzymaniu zdrowej skóry.

 

 1. Unikanie stresu.

 

Długotrwały stres może przyspieszyć proces starzenia się skóry. Praktyki relaksacyjne, takie jak joga czy medytacja, mogą pomóc w zarządzaniu stresem.

 

Pamiętaj, że efekty tych domowych sposobów mogą być subtelne, a zmarszczki nie znikną całkowicie. Jeśli masz duże problemy z widocznością zmarszczek lub jesteś zaniepokojony ich wyglądem, skonsultuj się z dermatologiem lub lekarzem medycyny estetycznej, którzy mogą zalecić bardziej zaawansowane metody leczenia.

 

Zmarszczki. Kiedy są powodem do niepokoju?

 

Zmarszczki są zazwyczaj nie są powodem do niepokoju. Jednak istnieją pewne sytuacje, w których ich pojawienie się może być związane z problemami zdrowotnymi i wymagają konsultacji z lekarzem:

 

 • nagle pojawiające się zmarszczki - jeśli pojawiły się nagle i bardzo szybko, to może być oznaką stanu zapalnego skóry, alergii lub innego problemu dermatologicznego. W takim przypadku warto skonsultować się z dermatologiem,
 • zmarszczki w młodym wieku - jeśli bardzo młoda osoba (w wieku 20-30 lat) ma bardzo wyraźne i wcześnie pojawiające się zmarszczki, może to być objawem choroby genetycznej lub problemu zdrowotnego. Warto zasięgnąć porady lekarza,
 • zmarszczki wokół oczu, zwane "kurzymi łapkami", mogą być wynikiem ekspresji mimicznej, ale w niektórych przypadkach mogą być również związane z problemami zdrowotnymi oczu. Jeśli zmarszczki te są powiązane z problemami ze wzrokiem, warto skonsultować się z okulistą,
 • zmarszczki w obszarach nietypowych - zmarszczki, które pojawiają się w nietypowych miejscach, takich jak skóra wewnętrznej strony dłoni lub podeszwy stóp, mogą być wynikiem stanów chorobowych. Warto skonsultować się z lekarzem w przypadku nietypowych zmian na skórze,
 • zmiany w skórze towarzyszące innym objawom - jeśli zmarszczki towarzyszą innym objawom, takim jak swędzenie, zaczerwienienie, ból, łuszczenie się skóry lub owrzodzenia, może to być oznaką stanu zapalnego lub choroby skóry. Dermatolog może przeprowadzić dokładne badanie i diagnozę.

 

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub obawy dotyczące zmian na skórze, zawsze warto skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć ewentualne problemy zdrowotne i otrzymać odpowiednie porady dotyczące pielęgnacji skóry.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy tak powinno być, czy to nietrafiona diagnoza?
Miałem wysypkę na ciele, dermatolog stwierdził ze świerzb, przepisał maść, jednak minął tydzień od zastosowania, wczoraj smarowałem się drugi raz, jak lekarz kazał, a poprawy nie widać, a wręcz mam wrażenie ze ciało swędzi mnie bardziej niż przed i wyskakują mi małe czerwone strasznie swędzące...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana kontrolna wizyta u dermatologa.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wizyta kontrolna u dermatologa prowadzącego leczenie.
Czy to nie za długo trwa?
Po podaniu kontrastu przy TK wystąpiła z opóźnieniem wysypka (plamy bordowe, bardzo swędzące na całym ciele). Trwa to już 4 dni mimo podawanych leków w szpitalu. Przy tym podawane są leki na zapalenie trzustki.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana wizyta stacjonarna u lekarza (proszę zabrać ze sobą pełną dokumentację medyczną).
Czy jest to możliwe, że przez 5 lat nie miała ona żadnych objawów i zaraziła się ode mnie na samym początku, a objawy wystąpiły dopiero teraz?
Mam 31 lat i 6 lat temu miałam kontakt z osobą chorą na kłykciny kończyste i sam zostałem zarażony. Po 5 latach moja partnerka (inna osoba) zauważyła u siebie zmiany na skórze i są to kłykciny. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy skonsultować się z lekarzem, który zdiagnozował u partnerki kłykciny kończyste.
Zastanawiam się, czy istnieje sposób by je przyciemniać lub dorównać do koloru skóry albo całkowicie się ich pozbyć.
Od 5 miesięcy mam lekkie blizny w postaci cienkich pasków, które nie są wypukłe ani pomarszczone wyglądają jak skóra, jedynym problemem jest to, że są białe i jaśniejsze od koloru mojej skóry. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u dermatologa.
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Ocena dermatologiczna oraz do rozważenia laserowy zabieg usunięcia blizny.
Co to może być?
Od pewnego czasu pod moją dolną wargą ust wyskakuje mi pęcherz/bąbel, który piecze, czasami znika i znów się po pewnym czasie pojawia. Przez to zanika mi trochę w tym miejscu czerwieni wargowej. 
zalecana wizyta stacjonarna z badaniem fizykalnym
Czy to może być rak skóry?
Mam 18 lat i od kilku lat mam pryszcza na prawym przedramieniu. Jest on koloru skóry, nie jest czerwony, nie ma rany ani nic. Zwykły pryszcz może o 3% ciemniejszy od skóry. Wygląda normalnie, jest niewielki - lekkie wypuklenie skóry. Boję się iść do dermatologa, mam lęki...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W sprawie zmiany na skórze zalecana wizyta stacjonarna u dermatologa.
Czy jest szansa, że taka opuchlizna zejdzie sama?
Od pięciu dni mam spuchniętą górną powiekę prawego oka. Rano, po nocy stan się nasila, później nieco ustępuje. Powieka jest delikatnie zaczerwieniona i lekko ją czuć, ale poza tym nie ma żadnych innych objawów (brak ewidentnego bólu, guzka, ropy czy innych zmian). Z...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u okulisty.
Co mogę zrobić by nie pojawiały się nowe zmiany?
Od ponad 3 lat (w podobnym momencie, co rozpoczęcie przyjmowania leków psychotropowych po przebytym epizodzie psychotycznym), borykam się z wirusem HPV - kłykciny kończyste w okolicach intymnych. Systematycznie laserowo usuwam objawy. Przeważnie po 2/3 miesiącach od zastosowania leczenia...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u dermatologa.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Przykro mi słyszeć o Pani trudnościach. Kłykciny kończyste, spowodowane przez niektóre typy wirusa HPV, przede wszystkim typy 6 i 11), mogą być wyzwaniem w leczeniu, szczególnie gdy występują nawroty. Leczenie laserowe, które Pani stosowała jest jedną z metod usuwania kłykcin. Ważne jest, aby kontynuować regularne wizyty u lekarza i śledzenie postępów w leczeniu. Lekarz może również zasugerować inne metody leczenia, takie jak kremy na receptę, które mogą być stosowane lokalnie. Ponieważ wspomniała Pani o anemii i przyjmowaniu leków psychotropowych, warto upewnić się, że ogólny stan zdrowia jest monitorowany i że wszelkie dodatkowe schorzenia są odpowiednio leczone. Stan układu odpornościowego ma duży wpływ na zdolność organizmu do zwalczania wirusa HPV. Niektóre leki psychotropowe mogą mieć wpływ na układ odpornościowy. Warto porozmawiać z lekarzem prowadzącym o Pani lekach i ich potencjalnym wpływie na nawroty kłykcin. Zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna, unikanie palenia tytoniu i nadużywania alkoholu - wszystko to może przyczynić się do wzmocnienia układu odpornościowego i ogólnego stanu zdrowia. Choć kłykciny są wirusem przenoszonym drogą płciową, higiena osobista może pomóc ograniczyć ich rozprzestrzenianie się. Na przykład, unikanie wspólnego używania ręczników czy bielizny może być rozsądnym środkiem ostrożności. Ważne jest, aby rozmawiać z partnerem o stanie zdrowia i potencjalnym ryzyku zarażenia. Partner również może rozważyć konsultację z lekarzem, nawet jeśli nie ma widocznych zmian, ponieważ HPV może być przenoszony bezobjawowo. Regularne wizyty u lekarza, w tym badania kontrolne, mogą pomóc wczesne wykrycie i leczenie wszelkich zmian skórnych lub innych komplikacji. Wykonanie szczepień ochronnych było dobrym krokiem, aczkolwiek starszego typu szczepionki nie zapewniają ochrony przed typami 6 i 11 wirusa HPV, przez co nie zapobiegają powstawaniu kłykcin. Rozumiem, że sytuacja ta może być dla Pani stresująca i przytłaczająca. Nie jest Pani sama w tej sytuacji, a świadomość i regularne monitorowanie stanu zdrowia to kluczowe elementy zarządzania tą kondycją. Zachęcam do otwartej komunikacji z lekarzami i poszukiwania wsparcia, gdy jest to potrzebne. Proszę pamiętać, że regularne kontrole i ścisła współpraca z zespołem medycznym są najlepszą drogą do utrzymania zdrowia i jakości życia.
Czym mogą być spowodowane moje objawy?
Mam 33 lata a będąc w wieku szkolnym, ukazywały się u mnie omdlenia oraz bóle w klatce piersiowej. Po czasie leczyłem się na depresję ciężką spowodowaną nerwicą lękowa, od tamtej pory minęło 5 lat i nigdy nie robiłem poważniejszych badan, lecz od niedawna zaczęła się u mnie mocna utrata...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień, Psycholog diagnosta dorosłych, Psycholog dzieci i młodzieży
Umów wizytę
Witam, zalecam wizytę u lekarza POZ - wspomniane przez Pana wskazania są najprawdopodobniej efektem przeciążenia organizmu spowodowanego pracą fizyczną. Zalecany jest odpoczynek celem regeneracji organizmu i nabrania sił. Pozdrawiam, Tomasz Matjas
Czego objawem może być rumień na skórze wokół czerwonego punktu? 
Być może jest to właśnie ugryzienia owada. Kształt okrągły co kojarzy mi się z boreliozą, ale kleszczy w zimie bym się nie spodziewał.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Chciałbym się dowiedzieć czy jest to coś do leczenia, czy też nie.
Od jakiegoś czasu w pachwinach mam miejsca, gdzie skóra jest dużo cieńsza i delikatna i jest koloru różowego, co widać na tle normalne skóry.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Stacjonarna wizyta dermatologiczna.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, zmiany w obrębie skóry, takie jak opisane przez Pana cieńsza, delikatna skóra o różowym kolorze, mogą być spowodowane różnymi czynnikami i zawsze warto je skonsultować z lekarzem, aby ocenić ich charakter i potrzebę leczenia. Mogą one być wynikiem podrażnienia, reakcji alergicznej, infekcji, zaburzeń dermatologicznych, czy też innych stanów zdrowotnych. W niektórych przypadkach, takie zmiany mogą być również objawem chorób skóry, takich jak łuszczyca czy infekcje bakteryjne lub grzybicze, które wymagają odpowiedniego leczenia. Wizyta u lekarza dermatologa lub ginekologa pozwoli na dokładną ocenę zmian skórnych, ich przyczyn oraz na zaplanowanie odpowiedniego postępowania. Lekarz może zaproponować badanie dermatoskopowe zmian skórnych, zalecić stosowanie określonych preparatów miejscowych lub, w zależności od diagnozy, inne formy leczenia. Ważne jest, aby nie bagatelizować żadnych zmian skórnych i nie stosować samodzielnie leków bez konsultacji z lekarzem, ponieważ nieodpowiednie leczenie może pogorszyć stan skóry lub maskować objawy, utrudniając postawienie prawidłowej diagnozy. Proszę pamiętać, aby dbać o higienę miejsc intymnych, używając łagodnych, niepodrażniających preparatów i unikać czynników, które mogą nasilać podrażnienia, takich jak ciasna odzież czy materiały, które mogą powodować uczulenie. Regularne wizyty kontrolne i dbałość o zdrowie skóry są ważne dla utrzymania dobrego stanu zdrowia.
Co to może być, muszę się zgłosić do lekarza?
Od dwóch dni mam problem z pojawianiem się czerwonych swędzących plam. Pierwszego dnia plamy robimy się duże, w nocy zmniejszały się i nadal są w mniejszej postaci głównie na nogach. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u dermatologa.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Oczywiście, konieczna wizyta stacjonarna u lekarza, najlepiej u dermatologa.
Do jakiego lekarza udać się - urolog lub dermatolog?
Od jakiegoś czasu pojawiła się na żołędziu plama. Nie odczuwam żadnego bólu bądź swędzenia. Od tygodnia stosuje maść oraz przemywam szarym mydłem, ale niestety poprawy nie widać. Co to może być?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Stacjonarna wizyta u dermatologa/wenerologa.
Czy tak częste nawroty problemu powinny być powodem do niepokoju?
Od dwóch miesięcy mam problem z miejscem intymnym a dokładnie skóra na penisie. Dwa miesiące temu zauważyłem biały duży nalot na skórze penisa oraz podbrzusza, następnie zrobiła mi się z tego rana, małe pęknięcia, byłem u dermatologa i zostały przepisane mi dwa leki. Ładnie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Kontrolna wizyta u dermatologa prowadzącego.
Czym mogą być takie zmiany skórne?
Chciałbym się zapytać, co to może być? U synka na brzuszku wyszły takie plamki czerwone łuszczące się, nie są symetryczne i swędzą oraz rozchodzą się po brzuchu.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wsakzana wizyta stacjonarna u pediatry lub dermatologa.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę