1. Artykuły
 2. Migrena oczna – jak radzić sobie z silnym bólem głowy?

Migrena oczna – jak radzić sobie z silnym bólem głowy?

Migrena oczna bardzo często zwana migreną z aurą jest nieprzyjemnym i silnym rodzajem bólu głowy, który ciężko zdiagnozować. W trakcie migreny ocznej (siatkówkowej) mogą wystąpić przejściowe zaburzenia widzenia, a nawet chwilowa ślepota. Charakterystycznym symptomem migreny ocznej jest pojawienie się aury na około godzinę przed atakiem bólu. 

Migrena oczna – jak radzić sobie z silnym bólem głowy? Migrena oczna – jak radzić sobie z silnym bólem głowy?
Spis treści
Czym jest migrena? U kogo pojawia się migrena? Jakie są objawy migreny? Jak diagnozuje się migrenę oczną? Jak przebiega leczenie migreny? Jak zapobiegać nawrotom migreny?

Czym jest migrena?

 

Migrena jest silnym, nawracającym bólem głowy, który najczęściej występuje po jednej stronie. Bardzo często ból ten poprzedza aura, która może mieć charakter wzrokowy, czuciowy lub motoryczny.

 

Odczuwany ból jest umiarkowany do bardzo silnego, zlokalizowany po jednej stronie głowy w okolicy czołowej lub potylicznej. Po ok. 2 godzinach ból staje się najsilniejszy i może utrzymywać się od czterech godziny do nawet trzech dni.

 

Ból migrenowy nasila się z każdym ruchem głowy i uniemożliwia wykonywanie normalnych, codziennych czynności. W większości przypadków ból migrenowy występuje razem z wymiotami. Pacjent odczuwa wtedy jadłowstręt, natomiast bardzo ważne jest dbanie o odpowiednie nawodnienie organizmu. Ból migrenowy można opisać jako rozsadzający czaszkę od środka i dawniej sądzono, że odpowiada za niego wzrost ciśnienia wewnątrzczaszkowego.

 

W rzeczywistości migrena spowodowana jest nadmierną wrażliwością komórek nerwowych kory mózgowej, zwłaszcza w okolicach potylicy oraz zmianami w przepływie krwi przez naczynia krwionośne w mózgu. Zmiany napięć spowodowane są nadprodukcją serotoniny, która odpowiada za napięcie naczyń krwionośnych w mózgu. Występowanie migren może mieć podłoże genetyczne.

 

Migrena jest bardzo złożoną dolegliwością, dlatego wyróżnić można kilka jej rodzajów. W literaturze medycznej spotkać można pojęcie migreny podstawnej, migreny z aurą typową, migreny siatkówkowej oraz połowiczo-poraźnej. Wymieniana jest również sama aura bez bólu głowy.

 

Zdiagnozowanie konkretnego rodzaju migreny jest trudne, ponieważ symptomy są praktycznie takie same.

 

arrow Migrena a dieta. Co powinno znaleźć się na talerzu migrenowca?
arrow Kurze łapki. Nie musisz ich akceptować: domowe sposoby i zabiegi
arrow Uraz oka. Liczy się czas
arrow Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD). Jak je rozpoznać?
arrow Ślepota nocna. Kiedy wieczorem widzisz niewyraźnie
arrow Katarakta. Okulista o tym czy zaćma jest groźna i jak chronić oczy

U kogo pojawia się migrena?

 

Zdecydowanie częściej, aż w 75 proc. przypadków migrena występuje u kobiet między 30.- 40. rokiem życia. Wraz z wiekiem maleje liczba ataków.

 

Jakie są objawy migreny?

 

Migrena jest najczęściej wywołana czynnikami zewnętrznymi, może to być zbyt długa ekspozycja na duży hałas lub intensywne światło. Duża grupa osób doświadcza migreny, po wielu godzinach spędzonych przed monitorem lub ekranem telefonu. Atak migreny pojawia się, kiedy pacjent jest przytomny, czasami może wybudzać śpiącą osobę.

 

Objawy mogą różnić się u każdej osoby pod względem częstotliwości i nasilenia, jednak istnieje kilka wspólnych cech najczęściej opisywanych przez pacjentów:

 

 • światłowstręt,
 • nadwrażliwość na dźwięki,
 • mroczki, skaczące plamki, fale przed oczami,
 • zaburzenia widzenia oraz mowy,
 • zaburzenia równowagi, ataksja,
 • zawroty głowy, nudności,
 • osłabienie,
 • mrowienie kończyn,
 • afazja,
 • zanik widzenia w jednym oku.

 

Wyróżnić możemy również czynniki, które zdecydowanie przyczyniają się do powstania migren oraz zwiększają ich częstotliwość. Są nimi:

 

 • zmiany hormonalne, migrena często towarzyszy miesiączce,
 • niewłaściwa dieta,
 • złe oświetlenie,
 • niedobory snu,
 • przyjmowanie leków, szczególnie antykoncepcyjnych i rozszerzających naczynia krwionośne,
 • stres,
 • intensywne dźwięki oraz kolory.

 

Jak diagnozuje się migrenę oczną?

 

W celach diagnostycznych należy udać się do lekarza, który przeprowadzi wywiad i skieruje pacjenta na badanie okulistyczne lub neurologiczne do specjalisty. Badanie okulistyczne ma na celu wyeliminowanie nieprawidłowości w obrębie siatkówki, które mogą wywoływać ból głowy. Okulista wykona badanie dna oka, badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz badanie w lampie szczelinowej.

 

Neurolog zbierze wywiad i na jego podstawie zadecyduje o konieczności wykonania badań obrazowych. Najczęściej wykonuje się badanie tomografem komputerowym lub rezonans magnetyczny głowy. Badania obrazowe mają wykluczyć obecność guzów lub nowotworów.

 

Jak przebiega leczenie migreny?

 

Migrena jest chorobą przewlekłą, natomiast poznając czynniki, które ją wywołują, można ograniczyć częstotliwość ataków migrenowych. Najczęściej stosowane leki w walce z bólem migrenowym to niesteroidowe leki przeciwzapalne, paracetamol, eletryptan, zolmitryptan, sumatryptan. Zadziałają one najlepiej, jeśli zostaną przyjęte do 15 min od pojawienia się bólu. W terapii zapobiegającej epizodom migreny i mającej na celu zmniejszenie bólu stosuje się beta-blokery i trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne.

 

Pacjent podczas ataku migreny powinien zadbać o swój spokój, zalecane jest położenie się w zaciemnionym i cichym pomieszczeniu. Skuteczne mogą być relaksacyjne techniki oddechowe oraz aromaterapia.

 

Jak zapobiegać nawrotom migreny?

 

Duże znaczenie ma dbanie o higieniczny tryb życia, z odpowiednią ilością snu. Bardzo ważna jest również dieta i odpowiednie nawodnienie organizmu, ponieważ niewystarczająca ilość przyjmowanych płynów może przyczyniać się do bólów głowy.

 

Jeśli tylko jest to możliwe, unikajmy stresu oraz czynników, o których wiemy, że działają na nas drażliwie. Najczęściej są to zapachy, perfumy, wysokie, drażliwe dźwięki, ostre światło.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Cykliczne bóle głowy u 12-latka
Mój 12-letni wnuk od ponad 4,5 roku ma cykliczne bóle głowy. Pojawiały się późnym popołudniem lub wieczorem ok. 20-22 co 7, 10, 14 dni, kilka razy były 1 miesięczne przerwy. Boli zawsze czoło. Od 2 miesięcy bóle pojawiają się rano. Często towarzyszy im ból...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Istnieją specjalistyczne poradnie leczenia bólów głowy. Wielu neurologów zajmuje się tylko tym. Rozpoznanie, które postawił któryś z lekarzy - migrena, najpewniej jest rozpoznaniem właściwym. Istnieje szereg leków, które przyjmuje się zapobiegawczo, aby zmniejszyć częstotliwość napadów. Są też leki, które stosuje się, aby napad przerwać lub złagodzić jego natężenie. Migrena jest chorobą przewlekłą i nie da się jej wyleczyć. Proszę skontaktować się ze specjalistą.
Od czego zacząć diagnostykę jeżeli mam nudności, zawroty głowy, ucisk w głowie?
Jestem kobietą i mam 21 lat. Ostatnio często mam zawroty głowy, mroczki przed oczami, nudności, uderzenia gorąca. Nie wiem jak to dokładnie wyjaśnić ale czasami czuję się przez moment jakbym była we śnie i wtedy zapominam o przełykaniu śliny albo o oddychaniu. Jak długo na coś patrzę, to bolą...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Niezbędna będzie konsultacja neurologiczna, ale proszę w pierwszej kolejności udać się do lek. rodz./internisty, który po zebraniu dokładnym wywiadu, zbadaniu Pani zleci niezbędne badania lab.
Tomasz Szalewski
lekarz, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
W tym przypadku wykonanie niezbędnych badań oraz konsultacja neurologiczna.
Natalia Osika
lekarz, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Zalecam wizytę osobistą u lekarza rodzinnego celem dokładnego zebrania wywiadu oraz badania fizykalnego. Na tej podstawie lekarz zleci niezbędne badania dodatkowe oraz ewentualnie skieruje Panią na konsultację neurologiczną.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę