2020-12-07

Cykliczne bóle głowy u 12-latka

Mój 12-letni wnuk od ponad 4,5 roku ma cykliczne bóle głowy. Pojawiały się późnym popołudniem lub wieczorem ok. 20-22 co 7, 10, 14 dni, kilka razy były 1 miesięczne przerwy. Boli zawsze czoło. Od 2 miesięcy bóle pojawiają się rano. Często towarzyszy im ból brzucha (pośrodku w okolicy pępka), który zazwyczaj poprzedza nieco ból głowy. Czasem są nudności, ale tylko kilka razy zdarzyły się wymioty, które przyniosły ulgę. Wydaje się, że ostatnio bóle są słabsze lub dziecko jest starsze i znosi je lepiej. Teraz nie jest to ból szczególnie dokuczliwy, często obywa się bez leku, nieraz podany jest lek przeciwbólowy, ale zawsze jest sen. Zasypia przy tym bardzo szybko. Wcześniej, jeśli ból występował wieczorem, raczej nie wybudzał ze snu i po przespanej nocy było wszystko w porządku. Jeśli sen był po południu, to po 2-3 godzinach snu ból trwał nadal i ustępował dopiero po przespanej nocy. Obecnie przy rannych bólach też jest sen, ale ból ustępuje po 2-3 godzinach snu i do końca dnia wnuk funkcjonuje bardzo dobrze. Schemat jest zawsze ten sam, pojawia się ból głowy lub brzucha i głowy jednocześnie, jest sen, a potem jest wszystko w porządku. Jest wtedy bardzo głodny. Ogólnie ma bardzo duży apetyt, nie jest otyły, ale trochę puszysty. Między bólami jest bardzo aktywny, gra w piłkę, jeździ na rowerze, pływa, jest bardzo energiczny i hałaśliwy, wesoły, pewny siebie, dobrze się uczy. Wizyty u pediatrów i neurologów nie przyniosły diagnozy. Sugestie: bóle napięciowe, migrena. Rezonans głowy wykazał małą zmianę w obrębie móżdżku, jednak wg neurochirurgów (kilka różnych konsultacji) nie ma to związku z bólami głowy (brak ucisku, obraz jest stały - 4 badania). Bóle nie występują nigdy dzień po dniu. Alergia wykluczona w testach. W badaniach laboratoryjnych przeważnie lekko obniżone RDW-SD i podwyższone monocyty (norma 6, wynik, 8 -10). Wcześniej miał kłopoty ze skórą dłoni i stóp (diagnoza jako łagodne pęcherzowe oddzielanie naskórka), od dłuższego czasu bez problemu. Co może być przyczyną tych bólów? Co robić?

Szanowna Pani tekstu dużo, wiadomości istotnych mało, zacząłbym od wywiadu rodzinnego, chorób w rodzinie, nie zauważyłem wyniku badania krwi na poziom glukozy. To jest abcadło, nad badaniami uzupełniającymi trzeba się zastanowić po zebraniu wywiadu lekarskiego.
Istnieją specjalistyczne poradnie leczenia bólów głowy. Wielu neurologów zajmuje się tylko tym. Rozpoznanie, które postawił któryś z lekarzy - migrena, najpewniej jest rozpoznaniem właściwym. Istnieje szereg leków, które przyjmuje się zapobiegawczo, aby zmniejszyć częstotliwość napadów. Są też leki, które stosuje się, aby napad przerwać lub złagodzić jego natężenie. Migrena jest chorobą przewlekłą i nie da się jej wyleczyć. Proszę skontaktować się ze specjalistą.
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Alergia w Dąbrowie Górniczej Alergia w Warszawie Pediatra w Warszawie Alergia w Bielsku-Białej Alergia w Krakowie Alergia w Katowicach Alergia we Wrocławiu Alergia w Poznaniu

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
6201
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
16226
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+143
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4