1. Artykuły
 2. Drganie powiek. Co może oznaczać?

Drganie powiek. Co może oznaczać?

Drganie powiek to dosyć powszechne zjawisko. Zwykle nie wiążę się z poważnymi problemami zdrowotny, a przyczyny mogą być różne - zmęczenie, stres, nadmiar kofeiny, niedobór snu czy nadużywanie alkoholu. Jeśli jednak nie ustępuje samoistnie i towarzyszą mu inne niepokojące objawy - warto skonsultować się z lekarzem lub okulistą. 

Drganie powiek. Co może oznaczać? Drganie powiek. Co może oznaczać?
Spis treści
Drganie powiek. Wiele przyczyn - jeden objaw Drganie powiek. Jak mu zaradzić? Drganie powiek. Kiedy powinno zaniepokoić?

Drganie powiek. Wiele przyczyn - jeden objaw

 

Drganie powiek, zwane również myokymią, to dość powszechne zjawisko. Jest to łagodny i krótkotrwały objaw, który może dotyczyć wielu osób w różnym wieku, ale jest częstsze u dorosłych niż u dzieci. W starszym wieku drgania mogą występować z powodu zmian związanych z wiekiem w organizmie.

 

Niektóre osoby mogą doświadczać drgań powiek tylko raz lub sporadycznie, podczas gdy inne osoby mogą mieć tendencję do ich występowania częściej.

 

Drganie powiek może być wywołane różnymi czynnikami, takimi jak:

 

 • zmęczenie,
 • stres,
 • nadmierna konsumpcja kofeiny,
 • niedobór snu
 • nadużywanie alkoholu.

 

Drganie powiek zazwyczaj nie wiąże się z poważnymi skutkami zdrowotnymi ani nie prowadzi do trwałych zmian w zdrowiu oczu lub skóry. Zazwyczaj jest też krótkotrwałe i samoistnie ustępuje po pewnym czasie, gdy ustąpią przyczyny wywołujące.

 

W większości przypadków drganie powiek jest jednak przejściowym zjawiskiem i nie wymaga specjalistycznego leczenia.

 

arrow Oczopląs. Przyczyny, objawy i leczenie
arrow Podrażnienie oka. Jak możemy sobie pomóc w warunkach domowych?

Drganie powiek. Jak mu zaradzić?

 

Drganie powiek zazwyczaj ustępuje samoistnie po ustąpieniu przyczyn wywołujących. Niemniej jednak, jeśli jest uciążliwe lub trwa dłużej niż kilka dni, istnieją pewne kroki, które możesz podjąć, aby sobie z nim poradzić:

 

 1. Odpoczynek i redukcja stresu.

 

Drganie powiek może być spowodowane zmęczeniem i stresem. Odpoczynek, dobrze zbilansowana dieta i techniki relaksacyjne, takie jak joga czy medytacja, mogą pomóc w złagodzeniu objawów.

 

 1. Spanie.

 

Upewnij się, że masz odpowiednią ilość snu. Niedobór snu może zwiększać podatność na drganie powiek.

 

 1. Unikanie kofeiny i alkoholu.

 

Ogranicz spożycie kofeiny i alkoholu, które mogą wpływać na układ nerwowy i mięśnie.

 

 1. Magnes, wapń, potas, witaminy z grupy B - suplementacja.

 

Jeśli drganie jest uciążliwe, a inne środki nie pomagają, warto zwrócić uwagę na niedobory makroelementów i witamin w diecie. Można rozważyć suplementację produktami dostępnymi bez recepty. Przed użyciem jakiegokolwiek leku skonsultuj się z farmaceutą lub lekarzem.

 

 1. Unikanie czynników wyzwalających.

 

Staraj się unikać czynników wyzwalających drgania powiek, takich jak:

 

 • ostre światło,
 • dym tytoniowy,
 • długotrwałe korzystanie z komputera.

 

 1. Okulary lub soczewki kontaktowe.

 

Jeśli masz wady wzroku, upewnij się, że masz odpowiednie okulary lub soczewki kontaktowe, aby uniknąć nadmiernego wysiłku mięśni oczu.

 

 1. Konsultacja lekarska.

 

Jeśli drganie powiek nie ustępuje po kilku tygodniach lub jest bardzo uciążliwe, warto skonsultować się z lekarzem lub okulistą. Mogą zlecić odpowiednie badania, aby wykluczyć ewentualne poważniejsze przyczyny.

 

Drganie powiek. Kiedy powinno zaniepokoić?

 

Istnieją sytuacje, w których drganie powiek może być powodem do zaniepokojenia i konieczności skonsultowania się z lekarzem lub okulistą.

 

 1. Długość trwania.

 

 Jeśli drganie powiek utrzymuje się przez dłuższy czas, tj. przez więcej niż kilka tygodni, warto to skonsultować z lekarzem. Długotrwałe drganie powiek może być objawem innych problemów zdrowotnych.

 

 1. Nasilenie objawów.

 

 Jeśli drganie jest bardzo uciążliwe, nasilone i wpływa na codzienne funkcjonowanie, może to wymagać konsultacji z lekarzem.

 

 1. Drganie innych mięśni.

 

Jeśli oprócz drgania powiek zauważysz drgania lub skurcze innych mięśni w ciele, może to być objawem poważniejszego problemu neurologicznego i wymaga dokładnej oceny medycznej.

 

 1. Zaburzenia widzenia.

 

Jeśli drganie powiek towarzyszy zaburzeniom widzenia, bólom oczu, zawroty głowy lub innym niepokojącym objawom, konieczna jest konsultacja z lekarzem lub okulistą.

 

 1. Historia medyczna.

 

Jeśli masz historię chorób neurologicznych lub innych problemów zdrowotnych, warto omówić drganie powiek z lekarzem.

 

 1. Drganie jednej powieki.

 

Jeśli drganie dotyczy tylko jednej powieki i nie występuje symetrycznie po obu stronach twarzy, może to być oznaką problemu układu nerwowego.

 

W większości przypadków drganie powiek jest objawem łagodnym i samoistnie ustępuje po pewnym czasie. Jednak jeśli masz powody do zaniepokojenia lub jeśli objawy drgania powiek są uciążliwe lub trwają dłużej niż oczekiwano, zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub okulistą, którzy mogą przeprowadzić ocenę i wykluczyć ewentualne poważniejsze problemy zdrowotne.

 

Profesjonalna opinia medyczna pomoże ustalić przyczynę drgań i zalecić odpowiednie leczenie lub postępowanie.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy powinnam udać się gdzieś z tym wcześniej?
Zarówno dziś jak i trzy dni temu miałam problem z widzeniem jednym okiem (na oko prawe nie widzę od urodzenia - zanik nerwu). Problem polegał na tym, że obraz stał się jakby ciemniejszy, przytłumiony - jak po wpatrywaniu się w jasne światło, a do tego w polu widzenia pojawiła się długa...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Pilna stacjonarna wizyta u okulisty.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Zalecana konsultacja okulistyczna stacjonarna w trybie pilnym (a w przypadku ponownego pojawienia się objawów-Izba Przyjęć )
Czy bez jakichkolwiek innych większych objawów jest to możliwe?
Od około tygodnia w lewym oku czuje takie jakby drganie, trochę tak jakby pod powieką coś mi pulsowało. Nie trwa to bez przerwy, ale codziennie zdarza się taki epizod lub nawet kilka razy dziennie. Czasem boli mnie głowa po tej stronie. Oko też czasem szczypie lub robi się czerwone, ale kiedyś...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u okulisty.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u okulisty.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta okulistyczna.
Gdzie szukać pomocy przy moim bólu oczu?
Mężczyzna 26 lat. Mam problem z bólem oczu, od roku bolą mnie oczy jakbym miał naświetlone oraz często mrugam. Nie mogę funkcjonować, nic nie widzę. Leczyłem się na depresje i jest już lepiej, ale oczy nadal bolą. Bylem w szpitalu psych. 10 razy i żadnej poprawy jeśli chodzi o ból....
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana stała opieka okulistyczna, a dodatkowo - z dotychczasową dokumentacją medyczną proszę zgłosić się na konsultację neurologiczną.
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Jeżeli jest wykluczona przyczyna okulistyczna i neurologiczna objawy moga pochodzić z somatyzacji także wskazana jest modyfikacja leczenia psychiatrycznego.
Czy taka niedopasowana soczewka nie będzie obciążająca dla zdrowego oka? Czy nie będzie pogarszać mojego widzenia w tym oku?
Posiadam dużą różnicę wady wzroku pomiędzy jednym a drugim okiem. Na lewym oku mam astygmatyzm (+3.0 sfera i -2,25 cylinder), na oko prawe - widzę idealnie i nie posiadam wady. Lekarz okulista zapisał mi jednak na prawe oko okulary z soczewką +0.75 sfera i -0.5 cylinder tłumacząc, że to za...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z okulistą prowadzącym.
Ile może trwać powrót ostrości wzroku po tego typu zabiegu?
Moje pytanie dotyczy rekonwalescencji czy też po prostu powrotu lepszej ostrości wzroku w oku, ponieważ miałem robione cyklofotokoagulacje laserem diodowym ze względu na jaskrę. Faktem jest, że na szczęście jaskra została wykryta szybko, gdyż moja wada miała do tego usposobienie, więc regularnie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana kontrolna wizyta u lekarza prowadzącego leczenie.
Czy powinienem się jeszcze gdzieś udać, stosować okulary z przyciemniającymi szkłami itp?
Doskwiera mi duża liczba mroczków przed oczami, dodatkowo mam astygmatyzm. Okulista stwierdził, że to zmętnienie ciała szklistego i nigdzie dalej mnie nie skierował. Przepisał mi tylko jakieś tabletki, które może pomogą, jak będę je brał 6 miesięcy. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z okulistą prowadzącym leczenie.
Tomasz Andrzej Szczęsny
onkolog, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Uzupelniajaco konsultacja u Swojego lekarza POZ w celu wykonania podstawowych badan powinna potwierdzić trafność zaleconego leczenia.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Jeśli nie ma poprawy , wskazana ponowna konsultacja z okulistą.
Czy te mroczki przed oczami mogą być powiązane, z pozostałymi objawiamy, czy do 2 osobne problemy?
Od pewnego czasu doskwierają mi zawroty oraz bóle głowy. Czuję się słabo - czuję ciężar na głowie, jakby ktoś położył mi coś ciężkiego. Mam problem, aby utrzymać głowę uniesioną,  głowa mi opada i oczy mi się zamykają - mam problem, aby utrzymać je otwarte....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u neurologa.
Jaka może być przyczyna mojego problemu?
Mam problem od dokładnie roku czasu - mianowicie chodzi o oczy, powieki i oczodoły. Z dnia na dzień opadły mi oczodoły i zrobiły się jakieś dziwne wory do tego obrzydliwe zmarszczki. Robiłem oczywiście badania z krwi i nic nie wykazało poza cholesterolem, miałem też 3 wizyty u...
Tomasz Andrzej Szczęsny
onkolog, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Zalecana wizyta stacjonarna u lekarza rodzinnego lub internisty by rozpocząć proces diagnostyczny
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Kontrolna stacjonarna wizyta lekarska.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecam wizytę stacjonarną u lekarza rodzinnego.
Na czym może polegać problem?
Jestem dalekowidzem. Kiedy wkładam okulary korekcyjne, moje oczy są bardzo wrażliwe na światło. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u okulisty.
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Niezbędne jest badanie okulistyczne w gabinecie - zalecam wizytę u okulisty
Czy mam możliwość dostać się do zawodowej służby wojskowej?
Staram się do zawodowej służby wojskowej i nadwzroczność z niedowidzeniem +1,25 oko prawe i brak widzenia obuocznego. Byłem prywatnie u okulisty i stwierdził, że owszem mam tę wadę, ale mogę nosić okulary i zmieniło się rozporządzenie, że brak widzenia obuocznego jest Z/N czy mam jakąś szanse?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Decyzję podejmie lekarz podczas badania kwalifikacyjnego.
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Decyzję podejmuje lekarz podczas komisji lekarskiej.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
O przyjęciu do służby decyduje komisja lekarska
Czy stanie się coś złego jeśli powiedzmy, to nie było 30 mm tylko 29,5?
Byłam u okulisty, wyrobił mi receptę na okulary, ale nie zmierzył mi odległości źrenic. Chciałam kupić okulary, a trzeba było podać tę odległość, znalazłam więc szablon jak dobrze to zmierzyć i wyszło mi 60 mm, czyli 30 na jedno i na drugie oko. Natomiast w aplikacji na telefon, która...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana kontrolna wizyta u okulisty, który przepisał okulary.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Zalecana kontrolna wizyta u okulisty, który przepisał okulary.
Czy w moim przypadku dostanę badania na kategorie B?
Mam ostrość wzroku prawego oka 0,6, a lewego 0,05 - w rozporządzeniu jest napisane obuoczna ostrość wzroku nie mniej niż 0,5. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Decyzję podejmie lekarz po przeprowadzonym badaniu.
Czy może błędnie dokonano mojej korekcji wzroku? 
Jestem dziesięć dni po laserowej korekcji wzroku metodą EBK (oko prawe-3.5,oko lewe 3,25). Niestety nie widzę tak ostro jak się tego spodziewałam. Mam kłopot równie do bliży oraz dali. Litery zlewają się, obraz jest niewyraźny. Na dużych powierzchniach nie widzę dostatecznie z daleka....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Kontrolna wizyta w ośrodku gdzie przeprowadzono zabieg.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Czasami potrzebny jest czas do stabilizacji ostrości wzroku po zabiegu. Konieczne wyjaśnienie z okulistą , który wykonywał zabieg.
Czy jest szansa, że taka opuchlizna zejdzie sama?
Od pięciu dni mam spuchniętą górną powiekę prawego oka. Rano, po nocy stan się nasila, później nieco ustępuje. Powieka jest delikatnie zaczerwieniona i lekko ją czuć, ale poza tym nie ma żadnych innych objawów (brak ewidentnego bólu, guzka, ropy czy innych zmian). Z...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u okulisty.
Czy objawy grypy mogą powodować pogorszenie ostrości widzenia?
Mam taki problem, że od kilku dni przechodzę ciężką grypę.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
stacjonarnie wizyta u lekarza rodzinnego
Ewgenij Mozgunow
lekarz rodzinny, anestezjolog, lekarz w trakcie specjalizacji, lekarz medycyny pracy
Umów wizytę
Witam, zapraszamy na poradę. Życzę dużo zdrowia, pozdrawiam serdecznie dr n med Ewgenij Mozgunow
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę