Cyberseks. Uważa się, że może ułatwiać ludziom odkrywanie swojej seksualności w bezpieczny i prywatny sposób, unikając zagrożeń takich jak: choroby przenoszone drogą płciową, niechciana ciąża czy przemoc seksualna. Staje się też alternatywą w momencie oddalenia od partnera. - Może jednak prowadzić również do zagrożeń takich jak uzależnienie, szantaż za pomocą przesyłanych materiałów, a nawet przestępstwa seksualne - zwraca uwagę terapeuta uzależnień Marek Marzel i wylicza wiele kosztów uzależnienia od cyberseksu w codziennym życiu.
Cyberseks to forma zaspokajania popędu seksualnego poprzez wzajemne pobudzanie dwóch lub więcej osób za pomocą “wirtualnych stosunków” obecnie głównie za pośrednictwem smartfonów, a także komputerów, konsol i tabletów podłączonych do sieci.
Cyberseks może przybierać wiele form, w tym erotycznej rozmowy synchronicznej, polegającej na wspólnym i naprzemiennym opisywaniu stosunku seksualnego, wysyłaniu nagranych przez siebie dźwięków, zdjęć lub obrazów, udziału w wirtualnych grach seksualnych i zdalnym sterowaniu urządzeniami erotycznymi. Często dochodzi również do masturbacji w trakcie internetowej interakcji - tłumaczy psycholog Marek Marzel.
To często zachowania zastępcze, do tych realizowanych w świecie rzeczywistym. Prowadzą do podniecenia seksualnego, a nierzadko do orgazmu. Może się również wytworzyć bliskość emocjonalna pomiędzy uczestnikami interakcji. Jak jednak zauważa nasz specjalista:
Cechami erotyki internetowej, której cyberseks jest częścią, są anonimowość, niewielkie koszty oraz atrakcyjny, łatwy dostęp. Właśnie te cechy znacząco ułatwiają uzależnianie się i podejmowanie kompulsywnych zachowań ryzykownych.
Objawy uzależnienia od cyberseksu są bardzo podobne do innych uzależnień, jak gry komputerowe, internet, czy hazard. Niektórzy badacze patrzą na to zjawisko jako na przejaw uzależnienia od internetu, natomiast inni na formę uzależnienia od seksu.
Jak objawia się uzależnienie od cyberseksu?
Osoby z uzależnieniem od cyberseksu mogą doświadczać takich objawów jak silne pragnienie korzystania z internetu w celach seksualnych, stawiając tę aktywność ponad innymi, które wcześniej powodowały satysfakcję. Mogą się pojawić trudności w wypełnianiu swoich obowiązków, np. związanych z pracą, szkołą i innymi zajęciami - wylicza terapeuta.
Niepokojące może być też uciekanie się do cyberseksu w celu złagodzenia stresu lub innych negatywnych emocji, a także jako forma nagradzania siebie.
Z czasem mogą wystąpić trudności w kontrolowaniu swojego czasu spędzanego przed komputerem lub smartfonem, ponieważ żeby osiągnąć oczekiwany poziom satysfakcji trzeba będzie poświęcić więcej czasu. Może to się również wiązać z poszukiwaniem silniej działających bodźców seksualnych - dodaje Marek Marzel.
Pojawienie się silnego uczucia niepokoju, depresji, złości lub rozdrażnienia, gdy osoba nie ma możliwości korzystania z Internetu w celach seksualnych może być również jednym z objawów.
Znamienne mogą być też konflikty z bliskimi oraz problemy w utrzymaniu satysfakcjonujących relacji z innymi. Również problemy w relacjach intymnych, w związku z podejmowaniem aktywności cyberseksualnej, oraz kontynuowanie tej aktywności mimo świadomości szkód może wskazywać na nałóg - przyznaje nasz ekspert.
Istnieją badania naukowe wskazujące, że uzależnienie od cyberseksu jest stosunkowo powszechnym problemem w społeczeństwie.
Badania pokazują, że od 2% do 8% regularnych użytkowników Internetu, szczególnie w grupie młodych dorosłych, korzysta z cyberseksu w sposób ryzykowny i szkodliwy - podkreśla psycholog.
Ponadto, chociaż uzależnienie od cyberseksu dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety, niektóre badania sugerują, że mężczyźni są bardziej narażeni na ten problem.
Z moich doświadczeń gabinetowych wynika, że często uzależnienie od cyberseksu współwystępuje z kompulsywną masturbacją oraz nadmiernym korzystaniem z pornografii - przyznaje.
W grupie ryzyka uzależnień są ponadto osoby, które doświadczają przewlekłego stresu, depresji, lęku, niskiej samooceny i innych problemów emocjonalnych.
Uzależnienie od cyberseksu może powodować wiele trudności w codziennym życiu, zarówno na poziomie osobistym, jak i społecznym. Psycholog wylicza negatywne skutki:
Nadmierne korzystanie z komputerów, tabletów i smartfonów w celach seksualnych może prowadzić do złego samopoczucia, bólów głowy, napięcia mięśni, a nawet zaburzeń snu. Częste korzystanie z internetu w celach seksualnych może prowadzić do nadmiernych wydatków na usługi seksualne online oraz na zakup odpowiednich gadżetów seksualnych.
I dodaje:
Uzależnienie od cyberseksu może powodować słabe wyniki w pracy lub szkole, prowadząc do spóźniania się, nieobecności, braku koncentracji i poważniejszych problemów z wydajnością. Szczególnie niebezpieczne może to być w wypadku nauki lub pracy zdalnej, ze względu na mniejszą kontrolę zewnętrzną.
Najbardziej destruktywny wpływ może mieć cyberseks na sferę emocjonalną i relacje interpersonalne.
Uzależnienie to może prowadzić do poczucia izolacji, samotności oraz trudności w tworzeniu i utrzymywaniu bliskich relacji z innymi. Również seks komputerowy może przyczynić się do spadku satysfakcji ze stosunków realnych, a nawet zmniejszyć potrzebę dążenia do zaspokojenia seksualnego bez pośrednictwa internetu. Występowanie bardzo silnych, lub częstych doświadczeń seksualnych w oderwaniu od emocjonalnej więzi z drugą osobą może wytworzyć schemat zachowań seksualnych nastawiony głównie na własne spełnienie i satysfakcję - zauważa Marek Marzel.
Wielość możliwości na kontakty seksualne w internecie może również utrudniać zaangażowanie się w jedną znajomość w świecie realnym. Ponadto kontakty cyberseksualne występujące poza związkiem mogą powodować kłótnie w relacjach, a nawet doprowadzać do ich rozpadu.
Wiele osób występowanie tego typu kontaktów ocenia w kategoriach zdrady przez partnera, mimo braku kontaktu fizycznego - zwraca uwagę nasz ekspert.
Satysfakcja seksualna dostarczana przez kontakty cyberseksualne zmniejsza się i żeby ją utrzymać na poprzednim poziomie potrzebne jest większe zaangażowanie.
W celu zwiększenia stymulacji osoba może sięgać po wyobrażanie sobie i opisywanie bardziej oderwanych od życia codziennego praktyk seksualnych, mających nierzadko formę dewiacyjną. Istnieje ryzyko przenoszenia tych praktyk później do życia codziennego, żeby zwiększyć swoje pobudzenie i satysfakcję seksualną - przyznaje terapeuta.
Ponadto niektóre działania związane z cyberseksem, takie jak angażowanie się w kontakty z osobami nieletnimi oraz dystrybucja nielegalnych treści seksualnych, mogą prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych, w tym kary więzienia.
Osoby uzależnione od cyberseksu mogą szukać pomocy u psychologów, terapeutów uzależnień, psychiatrów i w ośrodkach leczenia uzależnień.
Terapia uzależnień może pomóc ludziom zrozumieć przyczyny i konsekwencje uzależnienia oraz nauczyć się pokonywać trudności emocjonalne spowodowane uzależnieniem od cyberseksu i kompulsywnych zachowań. Terapia indywidualna może pomóc przezwyciężyć konkretne problemy emocjonalne oraz skupić się na indywidualnych potrzebach i celach leczenia. Terapia grupowa pozwala pacjentom na interakcję z innymi, którzy mają podobne problemy, co pomaga im lepiej zrozumieć swoje uzależnienie i budować pozytywne relacje z innymi - wyjaśnia Marek Marzel.
Grupy wsparcia dla osób uzależnionych od cyberseksu mogą pomóc danej osobie w procesie zdrowienia i dalszej walce z uzależnieniem. Dołączenie do grupy wsparcia pozwala na podzielenie się swoimi doświadczeniami i otrzymanie wsparcie od innych, którzy doświadczają podobnych problemów.
Istnieją również organizacje i grupy wsparcia oparte o program 12 kroków, takie jak Anonimowi Seksoholicy (Sexaholics Anonymous i Sex Addicts Anonymous), które oferują wsparcie i pomoc osobom uzależnionym od kompulsywnych zachowań seksualnych i pożądania.
Rodzina i przyjaciele mogą stanowić ważne wsparcie dla osób uzależnionych. Dobra komunikacja i wsparcie emocjonalne mogą pomóc w radzeniu sobie z uzależnieniem i innymi problemami życiowymi - podpowiada psycholog.
Do najczęściej stosowanych podejść terapeutycznych i metod pracy w leczeniu uzależnienia od cyberseksu należą terapia poznawczo-behawioralna, terapia psychodynamiczna, terapia humanistyczna oraz dialog motywujący:
Celem leczenia jest pomoc pacjentowi w zmniejszeniu częstotliwości i intensywności zachowań niepożądanych oraz rozwijaniu zdrowych relacji interpersonalnych. Osobom uzależnionym pomaga nauka strategii radzenia sobie z trudnymi emocjami i pokonywania impulsów do angażowania się w szkodliwe zachowania - zauważa nasz ekspert.
Techniki relaksacyjne, takie jak mindfulness, mogą być również stosowane w leczeniu, aby pomóc pacjentom uświadomić sobie swoje myśli i uczucia oraz pomóc im radzić sobie z nimi.
Terapeuta pomaga pacjentowi zrozumieć, jakie emocje i potrzeby są przyczyną szkodliwych zachowań, jakie konflikty emocjonalne i traumy są przyczyną uzależnienia oraz jakie mechanizmy obronne są stosowane, aby uniknąć trudnych emocji. Pomóc może zidentyfikowanie niezdrowych wzorców interpersonalnych i pracować nad rozwojem zdrowych relacji z innymi - tłumaczy psycholog.
Zastosowanie dialogu motywującego pomaga zwiększyć motywację do zmiany, uświadomić sobie konsekwencje uzależnienia i wypracować konkretny plan działania, co może pomóc w procesie leczenia uzależnienia od cyberseksu.
Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!