Genotropin 12

Nazwa Produktu Leczniczego
Genotropin 12
Nazwa powszechnie stosowana
Somatropinum
Postać farmaceutyczna
Proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań
Substancja czynna
Somatropinum 12 mg (36 j.m.)
Podmiot odpowiedzialny
Pfizer Europe MA EEIG
Konsultacja z e-receptą Konsultacja z Receptą Konsultacja z e-receptą

Genotropin 12 - podstawowe informacje o leku:

Genotropin to lek zawierający somatropinę, czyli ludzki hormon wzrostu, który jest produkowany w komórkach bakterii Escherichia coli za pomocą technologii rekombinacji DNA. Hormon ten jest niezbędny do prawidłowego wzrostu dzieci, a u dorosłych z niedoborem hormonu wzrostu somatropina zmniejsza masę tkanki tłuszczowej i zwiększa masę mięśni. Genotropin jest stosowany w leczeniu zaburzeń wzrostu u dzieci, takich jak niedostateczne wydzielanie hormonu wzrostu, zaburzenia wzrostu związane z zespołem Turnera, przewlekłą niewydolnością nerek, u niskich dzieci, które urodziły się ze zbyt małą masą ciała w stosunku do wieku ciążowego oraz w zespole Pradera-Williego, w celu usprawnienia procesu wzrostu i poprawy budowy ciała. U osób dorosłych Genotropin stosuje się jako terapię zastępczą u osób ze znacznym niedoborem hormonu wzrostu. Leczenie można rozpocząć zarówno w wieku dorosłym, jak i kontynuować leczenie rozpoczęte w wieku dziecięcym. Po zakończeniu wzrostu należy zbadać ilości hormonu wzrostu, a w przypadku stwierdzenia występowania ciężkiego niedoboru hormonu wzrostu, lekarz może zalecić kontynuację leczenia Genotropin.

Wskazania do stosowania:

Dzieci
Zaburzenia wzrostu związane z niewystarczającym wydzielaniem hormonu wzrostu i zaburzenia wzrostu związane z zespołem Turnera lub przewlekłą niewydolnością nerek.

Zaburzenia wzrostu (obecny wzrost < -2,5 SD i wzrost standaryzowany wzrostem rodziców < -1 SD) u dzieci z opóźnieniem wzrastania wewnątrzmacicznego (SGA), z masą i (lub) długością urodzeniową poniżej -2 SD, które nie odrobiły niedoboru wzrostu (HV SD <0 w ciągu ostatniego roku) do wieku 4 lat lub później.

Zespół Pradera-Williego w celu zwiększenia wzrostu i poprawy budowy ciała (zmniejszenie masy tkanki tłuszczowej). Rozpoznanie zespołu Pradera-Williego powinno być potwierdzone przez odpowiednie badania genetyczne.

Dorośli
Terapia zastępcza u osób dorosłych z wyraźnym niedoborem hormonu wzrostu.
Ciężki niedobór hormonu wzrostu w wieku dorosłym definiuje się na podstawie stwierdzonej patologii podwzgórzowo-przysadkowej i stwierdzonego niedoboru co najmniej jednego hormonu przysadkowego innego niż prolaktyna. U pacjentów z tym zaburzeniem należy wykonać jeden dynamiczny test diagnostyczny w celu rozpoznania lub wykluczenia niedoboru hormonu wzrostu. U pacjentów z izolowanym niedoborem GH o początku w wieku dziecięcym (brak objawów choroby podwzgórzowo- przysadkowej i bez radioterapii czaszki w wywiadzie) zaleca się przeprowadzenie dwóch testów dynamicznych, z wyjątkiem chorych z niskim stężeniem IGF-I (<2 SD), u których można rozważyć wykonanie tylko jednego testu. Należy ściśle przestrzegać kryteriów oceny wyniku testu dynamicznego.

Pliki do pobrania

Genotropin 12  - ulotka (pdf) Pobierz separator download Genotropin 12  - ChPL (Charakterystyka Produktu Leczniczego) Pobierz separator download

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Znajdź specjalistę w swojej okolicy

Miasto
search
search
Warszawa
Wrocław
Poznań
Kraków
Łódź
Katowice
Gdańsk
Szczecin
Opole
Rzeszów
Bydgoszcz
Lublin
Gorzów Wielkopolski
Białystok
Kielce
Olsztyn
Specjaliści
search
search
Schorzenia
search
search
Usługi
search
search
Powyższe informacje mają tylko i wyłącznie charakter poglądowy. Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 baza leków e-Recepta