Gastrografin

Nazwa Produktu Leczniczego
Gastrografin
Nazwa powszechnie stosowana
Meglumini amidotrizoas + Natrii amidotrizoas
Postać farmaceutyczna
Roztwór doustny i doodbytniczy
Substancja czynna
Meglumini amidotrizoas 660 mg/ml + Natrii amidotrizoas 100 mg/ml
Podmiot odpowiedzialny
Bayer Pharma AG
Konsultacja z e-receptą Konsultacja z Receptą Konsultacja z e-receptą

Gastrografin - podstawowe informacje o leku:

Gastrografin jest środkiem kontrastowym stosowanym wyłącznie do celów diagnostycznych w badaniach radiologicznych, w tym tomografii komputerowej układu pokarmowego. Lek występuje w postaci roztworu do picia lub do wlewu doodbytniczego. Jego zadaniem jest ułatwienie obrazowania zwężenia, nieszczelności, rozdęcia okrężnicy, obecności ciał obcych, nowotworów itp. Gastrografin jest często wykorzystywany, gdy wlew barytu lub papka barytowa nie może zostać zastosowana. W niektórych przypadkach, lek ten jest podawany w połączeniu z barytem, aby zwiększyć skuteczność diagnostyczną. Ponadto, Gastrografin może być używany w leczeniu niedrożności jelita spowodowanej smółką.

Jego działanie ułatwia rozróżnienie jelit od sąsiadujących struktur anatomicznych oraz pozwala na ocenę kształtu trzustki.

Wskazania do stosowania:

Gastografin jest środkiem diagnostycznym stosowanym w radiologicznym badaniu przewodu pokarmowego (także w skojarzeniu z siarczanem baru). Produkt może być podawany doustnie lub we wlewie doodbytniczym, zwłaszcza gdy użycie siarczanu baru jest nieskuteczne, niekorzystne lub przeciwwskazane, np.:

  • podejrzenie niewykrywalnej radiologicznie perforacji lub nieszczelności zespolenia przełyku i (lub) innego odcinka przewodu pokarmowego, zagrażająca perforacja (wrzód, uchyłek), stan po resekcji żołądka lub jelit (niebezpieczeństwo perforacji lub rozejścia się zespolenia);  
  • podejrzenie częściowego lub całkowitego zwężenia, niedrożności jelita cienkiego, niedrożności pooperacyjnej, ostrego krwawienia; 
  • inne ostre stany, które mogą wymagać interwencji chirurgicznej;
  • ostre rozdęcie okrężnicy;
  • obrazowanie ciał obcych lub guzów przed endoskopią;
  • obrazowanie przetok w obrębie przewodu pokarmowego. 

Ponadto, Gastrografin można stosować w tych samych wskazaniach co siarczan baru, z wyjątkiem obrazowania zmian chorobowych błon śluzowych. Z uwagi na niewystarczające właściwości adhezyjne produktu Gastrografin, siarczan baru należy stosować w technice z pojedynczym lub podwójnym kontrastem. Skojarzone stosowanie produktu Gastrografin i siarczanu baru znacząco zwiększa skuteczność diagnostyczną, skraca czas trwania badania i usprawnia rutynowe badania przewodu pokarmowego. Produktu nie stosuje się do badania zapalenia jelit.

  • Leczenie niepowikłanej niedrożności smółkowej.
  • Tomografia komputerowa narządów jamy brzusznej. 

Ryzyko nieprawidłowego rozpoznania w badaniu tomografii komputerowej narządów jamy brzusznej jest znacznie zmniejszone, jeśli jelito jest zakontrastowane produktem Gastrografin, szczególnie w przypadku diagnostyki w obrębie miednicy mniejszej. Gastrografin umożliwia różnicowanie obrysów jelit w stosunku do sąsiadujących narządów oraz umożliwia ocenę zmian kształtu trzustki. 

Pliki do pobrania

Gastrografin  - ulotka (pdf) Pobierz separator download Gastrografin  - ChPL (Charakterystyka Produktu Leczniczego) Pobierz separator download

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Znajdź specjalistę w swojej okolicy

Miasto
search
search
Warszawa
Wrocław
Poznań
Kraków
Łódź
Katowice
Gdańsk
Szczecin
Opole
Rzeszów
Bydgoszcz
Lublin
Gorzów Wielkopolski
Białystok
Kielce
Olsztyn
Specjaliści
search
search
Schorzenia
search
search
Usługi
search
search
Powyższe informacje mają tylko i wyłącznie charakter poglądowy. Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 baza leków e-Recepta