skontroluj stan znamion z dermatologiem przez Internet
Znamiona barwnikowe, czyli pieprzyki, to powszechne zmiany zbudowane z melanocytów, tj. barwnikowych komórek skóry. Zdarza się jednak, że znamię może przerodzić się w nowotwór skóry. W grupie ryzyka są zwłaszcza osoby z jasnymi lub rudymi włosami, z jasną karnacją, a także z piegami lub dużą liczbą znamion na skórze.
Badaniem, dzięki któremu można kontrolować znamiona jest dermatoskopia. Ważna jest również samoobserwacja pacjenta i sprawdzanie, czy na ciele nie pojawiają się nowe, szybko powiększające się zmiany skórne. W takiej sytuacji trzeba jak najszybciej skorzystać z konsultacji lekarskiej.
Skonsultuj swój stan z lekarzem online:
Znajdź odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.
Najlepszą ochroną przez zezłośliwieniem znamion jest dbanie o odpowiednie zabezpieczenie przed promieniami słonecznymi. Trzeba więc stosować filtry przeciwsłoneczne, unikać bezpośredniego kontaktu z promieniami latem w godzinach od 10 do 15, a także nie korzystać z solariów.
Nowotwór skóry jakim jest czerniak częściej dotyka kobiet i jest to ogółem 1,9 proc. zachorowań. U mężczyzn odsetek ten wynosi natomiast 1,7 proc. zachorowań.
Znamię błękitne ma niebieski kolor i jest zazwyczaj wrodzone. Ma też łagodny charakter.
To dermatolog po badaniu dermatoskopem ocenia, czy znamię należy usunąć, czy nie. Nie ma jednak zaleceń co do profilaktycznego ich usuwania, o ile nie znajdują się w drażnionych często miejscach, np. w okolicy pachwin.
Przeciętny Polak ma średnio około 20 znamion, przy czym osoby pracujące na słońcu mają ich więcej.