Znamiona, znane również jako pieprzyki lub znaki barwnikowe skóry, są to małe, okrągłe lub owalne plamy na skórze, które zawierają melanocytowe komórki barwnikowe. Mogą one występować pojedynczo lub grupować się w większe skupiska. Znamiona mogą mieć różne kolory (czarny, brązowy, czerwony, różowy) i mogą być wypukłe lub płaskie. Większość znamion jest bezpieczna, ale niektóre mogą być potencjalnie niebezpieczne, zwłaszcza jeśli zmieniają rozmiar, kształt, kolor, czy wyglądają niejednolicie.
Skonsultuj się z dermatologiem, który pomoże
Ci zrozumieć Twoje objawy i dostosuje
odpowiedni plan leczenia
Wybierz dogodną dla siebie lokalizację
(stacjonarnie lub online) i zarezerwuj
wybrany termin
Podczas konsultacji online lekarz przeprowadza wywiad mający na celu zrozumienie historii znamion pacjenta oraz ewentualnych obaw z nimi związanych. Pacjent może przesłać zdjęcia znamion do oceny przez lekarza, który może udzielić porad dotyczących monitorowania zmian, zalecić środki ostrożności przed słońcem oraz podjąć decyzję o dalszych krokach, takich jak skierowanie na badanie histopatologiczne lub wizytę osobistą w gabinecie celem bardziej szczegółowej oceny.
Podczas wizyty w gabinecie z powodu znamion lekarz przeprowadza dokładne badanie skóry, oceniając wielkość, kształt, kolor i ewentualne zmiany znamion. Może również przeprowadzić wywiad dotyczący osobistej lub rodzinnej historii chorób skóry oraz narażenia na promieniowanie słoneczne. W przypadku podejrzeń o nieprawidłowości lekarz może zlecić biopsję znamion do badania histopatologicznego.
Istnieje kilka rodzajów znamion, w tym znamiona barwnikowe, znamiona dysplastyczne, znamiona melanocytowe i inne rzadsze typy.
Diagnoza złośliwych znamion opiera się na badaniu fizycznym, obrazowaniu skóry (np. dermatoskopii) oraz czasami na biopsji skóry.
Nie, większość znamion nie wymaga usuwania, chyba że są podejrzane lub stanowią zagrożenie dla zdrowia.
Osoby z dużą liczbą znamion, osobami o jasnej skórze lub z historią raka skóry powinny regularnie sprawdzać swoje znamiona i odwiedzać dermatologa co roku lub zgodnie z zaleceniami lekarza.
Tak, niektóre rodzaje znamion mogą mieć podłoże genetyczne i być dziedziczone.
Usuwanie znamion może odbywać się za pomocą chirurgii, krioterapii (zamrażanie), elektrokoagulacji (spalanie prądem), laseroterapii i innych metod.
Ochrona przed nadmiernym nasłonecznieniem, unikanie opalania w solarium oraz regularne stosowanie kremów z filtrem SPF może pomóc w zapobieganiu powstawaniu nowych znamion.