zasięgnij wsparcia psychiatry albo psychologa online
Zespół stresu pourazowego pojawia się w skutek silnego emocjonalnie doświadczenia, które odciska piętno na psychice człowieka. Objawy występują zazwyczaj po bardzo stresujących doświadczeniach oraz takich, które zagrażały życiu własnemu lub bliskich osób.
Objawy zespołu stresu pourazowego to m.in. nawracające wspomnienia i odtwarzanie wydarzenia w pamięci, a także objawy fizyczne w postaci bólów głowy, paniki, strachu oraz depresji. W związku z tymi symptomami może pojawić się też problem z nadużywaniem alkoholu czy środków przeciwbólowych. Właśnie dlatego tak ważne jest skonsultowanie problemu ze specjalistą.
Znajdź odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.
W przypadku objawów psychicznych, wspomnienia podtrzymują wysoki poziom adrenaliny, co doprowadza do napięcia oraz innych symptomów doświadczanych w ciele. Przyczyną może być też odtwarzanie wydarzeń, co jest sposobem na pogodzenie się z rzeczywistością.
Taką osobę warto zachęcić przede wszystkim do skorzystania z psychoterapii. Dodatkowo trzeba zapewnić jej wsparcie, np. w formie rozmowy.
Choć zdarza się to zdecydowanie rzadziej, to zespół stresu pourazowego może ujawnić się również po latach od zdarzenia.
Dzięki zastosowaniu leków, do normalnego funkcjonowania wraca więcej niż 50 proc. osób. W przypadku terapii, jest to nawet około 70 proc. pacjentów, dlatego warto łączyć ze sobą te metody.
Tak, PTSD pojawia się również u małych dzieci i także wymaga odpowiedniego leczenia z pomocą specjalisty.