Zaparcia w ciąży - co można stosować?

Czy w ciąży na zaparcia można stosować nasiona chia? Jeśli tak to najlepiej w jakiej ilości. Próbowałam już wszystkiego jednak nic nie pomaga, łącznie ze zmianą diety i wypijaniem ok. 3 L wody.
Należy przede wszystkim unikać produktów "zapierających", czyli takich, które zmniejszają perystaltykę jelit i wydłużają czas pasażu jelitowego. Jeśli chodzi o nasiona chia - w umiarkowanych ilościach nie są przeciwwskazane. Trzeba pamiętać też, aby w diecie znalazła się odpowiednia ilość błonnika - należy spożywać produkty pełnoziarniste, owoce i warzywa. Jeśli nie jest to przeciwwskazane przez lekarza prowadzącego ciążę - zalecam umiarkowaną intensywność fizyczną, która również odgrywa istotne znaczenie m.in. w problemie z zaparciami.
Zalecam konsultację z lekarzem celem zebrania pełnego wywiadu lekarskiego, ustalenia czy faktycznie jest problem z zaparciami i ustalenia adekwatnego postępowania.
Pozdrawiam serdecznie!
Należy zebrać wywiad, ustalić indywidualną dietę, intensywność aktywności fizycznej, to na początek... .
Jest wiele skutecznych metod radzenia sobie z zaparciami u kobiet ciężarnych - błonnik 25-40 g na dobę np. w postaci otrębów zbożowych, suszone śliwki, kefir, maślanka, jogurt, siemię lniane, napary z rumianku, kopru włoskiego i mniszka lekarskiego etc. Produkty te nie są pewnie tak egzotyczne jak nasiona chia, ale ich skuteczność jest potwierdzona. Należy także pamiętać, że nasiona chia spożywane w dawce powyżej 50 g dziennie mogą powodować zaparcia. Doraźnie można również stosować czopki z gliceryny.
zalecam zastosowac Lactulozę
Dzień dobry,
W pierwszej kolejności proszę pamiętać, że zaparcia mogą niekorzystnie wpływać na przebieg ciąży. Poza adekwatnym nawodnieniem proszę stosować dietę z dużą ilością błonnika. Doraźnie może Pani zastosować preparaty doustne lub w postaci czopka doodbytniczego. Proszę jednak temat poruszyć przy najbliższej wizycie u lekarza prowadzącego ciążę lub zasięgnąć porady dietetyka.
Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online.
Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Nasi specjaliści Jak to działa?
2396
Pytań zadanych
przez pacjentów
5825
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

74
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi