Zaparcia w ciąży - co można stosować?

Czy w ciąży na zaparcia można stosować nasiona chia? Jeśli tak to najlepiej w jakiej ilości. Próbowałam już wszystkiego jednak nic nie pomaga, łącznie ze zmianą diety i wypijaniem ok. 3 L wody.
Należy przede wszystkim unikać produktów "zapierających", czyli takich, które zmniejszają perystaltykę jelit i wydłużają czas pasażu jelitowego. Jeśli chodzi o nasiona chia - w umiarkowanych ilościach nie są przeciwwskazane. Trzeba pamiętać też, aby w diecie znalazła się odpowiednia ilość błonnika - należy spożywać produkty pełnoziarniste, owoce i warzywa. Jeśli nie jest to przeciwwskazane przez lekarza prowadzącego ciążę - zalecam umiarkowaną intensywność fizyczną, która również odgrywa istotne znaczenie m.in. w problemie z zaparciami.
Zalecam konsultację z lekarzem celem zebrania pełnego wywiadu lekarskiego, ustalenia czy faktycznie jest problem z zaparciami i ustalenia adekwatnego postępowania.
Pozdrawiam serdecznie!
Należy zebrać wywiad, ustalić indywidualną dietę, intensywność aktywności fizycznej, to na początek... .
Jest wiele skutecznych metod radzenia sobie z zaparciami u kobiet ciężarnych - błonnik 25-40 g na dobę np. w postaci otrębów zbożowych, suszone śliwki, kefir, maślanka, jogurt, siemię lniane, napary z rumianku, kopru włoskiego i mniszka lekarskiego etc. Produkty te nie są pewnie tak egzotyczne jak nasiona chia, ale ich skuteczność jest potwierdzona. Należy także pamiętać, że nasiona chia spożywane w dawce powyżej 50 g dziennie mogą powodować zaparcia. Doraźnie można również stosować czopki z gliceryny.
zalecam zastosowac Lactulozę
Dzień dobry,
W pierwszej kolejności proszę pamiętać, że zaparcia mogą niekorzystnie wpływać na przebieg ciąży. Poza adekwatnym nawodnieniem proszę stosować dietę z dużą ilością błonnika. Doraźnie może Pani zastosować preparaty doustne lub w postaci czopka doodbytniczego. Proszę jednak temat poruszyć przy najbliższej wizycie u lekarza prowadzącego ciążę lub zasięgnąć porady dietetyka.

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
3563
Pytań zadanych
przez pacjentów
8530
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

99
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi