2023-12-01

Zabieg histeroskopii, a owulacja.

Czy jeśli współżyłam z narzeczonym 2 dni przed histeroskopią, a owulacja odbyła się na dzień po zabiegu — jest szansa na ciążę, czy zabieg to uniemożliwia?

Dzień dobry,

Histeroskopia jest zabiegiem diagnostycznym lub operacyjnym, który polega na wprowadzeniu do jamy macicy specjalnego instrumentu z kamerą, umożliwiającego ocenę wnętrza macicy. Zabieg ten sam w sobie nie uniemożliwia zajścia w ciążę, jednak ważne jest rozważenie kilku aspektów dotyczących czasu owulacji i potencjalnej możliwości zapłodnienia.

Jeżeli współżyli Państwo 2 dni przed zabiegiem, a owulacja nastąpiła dzień po histeroskopii, teoretycznie istnieje szansa na ciążę, ponieważ plemniki są w stanie przetrwać w drogach rodnych kobiety nawet do 5 dni, oczekując na owulację. Oznacza to, że jeśli doszło do uwolnienia komórki jajowej po zabiegu, istnieje możliwość, że mogła ona zostać zapłodniona przez plemniki obecne już w drogach rodnych.

Jednakże, ważne jest również uwzględnienie ogólnego stanu zdrowia, indywidualnych warunków oraz celu, dla którego wykonano histeroskopię. Niektóre procedury wykonywane podczas histeroskopii mogą wymagać odłożenia w czasie planowania ciąży, na przykład w przypadku leczenia określonych schorzeń macicy, co może mieć wpływ na zalecenia dotyczące starania się o dziecko.

W takiej sytuacji, najlepszym działaniem będzie skonsultowanie się z lekarzem ginekologiem, który przeprowadzał zabieg lub z lekarzem prowadzącym, aby uzyskać szczegółowe informacje dotyczące swojego przypadku. Lekarz może udzielić Pani konkretnych zaleceń dotyczących planowania ciąży po histeroskopii oraz ocenić, czy i kiedy najlepiej jest podejmować próby zajścia w ciążę.

Proszę pamiętać, że opieka medyczna i regularne konsultacje są kluczowe dla zachowania zdrowia reprodukcyjnego i planowania rodziny.

Pozdrawiam serdecznie,
dr n. med. Łukasz Blukacz
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Ciąża w Warszawie Ciąża w Bielsku-Białej Ginekolog w Warszawie Ciąża w Krakowie Ciąża w Dąbrowie Górniczej Ciąża w Gliwicach Ciąża w Częstochowie Ginekolog w Katowicach

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
6000
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
15723
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+141
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi
e-Recepta Przeziębienie e-Recepta Znajdź lek L4 L4