2023-12-11

Z czego może wynikać mój problem?

Mam 52 lata i chciałabym zasięgnąć porady. W roku 2015 (wtedy lat 44) zaczęły się u mnie dziwne problemy ginekologiczne. Nadmiernie, że nie mam partnera, a współżyje naprawdę sporadycznie. Otóż podczas jednego ze snów dostałam orgazmu i to by nie było nic niepokojącego ... Problem jest w tym, że kilkanaście godzin po takich snach i orgazmie zaczyna się dziwne mrowienie i klucie w macicy oraz odbycie. Dwa razy zdiagnozowano o mnie zapalenie przydatków (rok 2015) i przebywałam w szpitalu. Nikt mi nie uwierzył, że nie współżyje !! Rok później okazało się, że mam na jajniku guza. To był potworniak dojrzały. Jestem po operacji i usunięto mi jajnik. Oczywiście myślałam, że problem zniknął. Pojawił się partner, kilka miesięcy po operacji tym razem doszło do współżycia I oczywiście POWTÓRKA dolegliwości. Mrowienie, klucie itd. Uczęszczałam do ginekologa prywatnie, opisując problem, lecz w obecnej sytuacji nie stać mnie na wizyty prywatne. W roku 2017 lekarz przepisał mi tabletki antykoncepcyjne. Przyjmowałam je do r. 2021. Co prawda dolegliwości ustąpiły prawie całkowicie, piszę prawie, bo w ciągu tych lat stosowania leku miałam kilka snów, w których pojawił się orgazm, a tylko dwa zakończyły się dolegliwością ze strony macicy. Oczywiście, że współżycia odbywały się sporadycznie, ale już dlatego, że miałam uraz do zbliżeń, żeby nie wystąpiły te przykre dolegliwości, no i dlatego że podczas przyjmowania hormonów moja chęć na zbliżenia była zerowa. W tym roku 2023 dokładnie 8 go marca wystąpiła miesiączka (chyba po raz ostatni). Myślałam, że znów problem się skończył .. Niestety dolegliwości wraz z orgazmem wróciły. Jestem w totalnej rozpaczy, ponieważ wiem, że to okres menopauzy i zajście w ciążę jest niemal niemożliwe, a współżyć i tak nie MOGE !!!! Zaznaczę, że wszystkie badania: morfologia, badania ginekologiczne nawet kolonoskopia w 2016 r. wychodzą w normie.

Dzień dobry, opisane przez Panią dolegliwości i sytuacja są z pewnością trudne i wymagają kompleksowego podejścia diagnostycznego oraz terapeutycznego. Rozumiem Pani frustrację i niepokój związany z powracającymi problemami. Dolegliwości, które Pani opisuje - mrowienie i klucie w macicy oraz odbycie po orgazmie, mogą mieć różnorodne przyczyny, które nie muszą być wyłącznie związane z patologiami ginekologicznymi.

Fakt, że dolegliwości zmniejszyły się podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych, może wskazywać na hormonalne podłoże problemu. Tabletki antykoncepcyjne wpływają na równowagę hormonalną w organizmie, co może tłumaczyć zmniejszenie objawów. Jednakże, ponieważ problem powraca, istotne jest dalsze poszukiwanie przyczyny.

W Pani przypadku, w kontekście wieku i wchodzenia w okres menopauzy, zmiany hormonalne mogą dodatkowo wpływać na występowanie i intensywność dolegliwości. Menopauza jest okresem dużych zmian w gospodarce hormonalnej kobiety, co może prowadzić do różnych objawów, w tym tych o charakterze neuropatycznym.

Ponieważ badania ginekologiczne i kolonoskopia nie wykazały nieprawidłowości, warto rozważyć konsultację z innymi specjalistami, takimi jak neurolog czy endokrynolog, aby wykluczyć inne możliwe przyczyny, np. zaburzenia neurologiczne, które mogą prowadzić do odczuwania nietypowych dolegliwości w okolicy miednicy. Możliwe, że potrzebne będą bardziej szczegółowe badania, takie jak rezonans magnetyczny (MRI) miednicy, aby ocenić struktury nerwowe i tkankowe w tej okolicy. Rozważyć proszę jednak wcześniej szczegółowe badanie ginekologiczne z dokładną ultrasonografią narządów miednicy mniejszej.
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Menopauza we Wrocławiu Menopauza w Opolu Menopauza w Poznaniu Menopauza w Toruniu Menopauza w Gdańsku Menopauza w Rzeszowie Menopauza w Dąbrowie Górniczej Menopauza w Bydgoszczy

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
6000
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
15723
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+141
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi
e-Recepta Przeziębienie e-Recepta Znajdź lek L4 L4