2023-11-21

Współżycie, a cytologia.

Czy u osoby, która nie współżyła, konieczna jest cytologia?

Witam, zgodnie z wytycznymi - raczej tak. Komórki śluzówki mogą ulec zmianam chorobowym, co wykrywa ww badanie. Ww zmiany mogą być indukowane wirusami (np Herpes) lub innymi czynnikami. Życzę dużo zdrowia i pozdrawiam serdecznie dr n med Ewgenij Mozgunow
Dzień dobry,

Cytologia jest badaniem przesiewowym służącym do wykrywania zmian przedrakowych i raka szyjki macicy. Zalecana jest dla wszystkich kobiet, które rozpoczęły życie seksualne, ze względu na związek między infekcją wirusem HPV (wirusem brodawczaka ludzkiego) a ryzykiem rozwoju raka szyjki macicy. Jednakże, nawet u osób, które nie współżyły, wykonanie cytologii może być zalecane w określonych sytuacjach klinicznych lub jako część regularnych badań ginekologicznych po osiągnięciu określonego wieku.

Chociaż ryzyko raka szyjki macicy jest znacznie niższe u osób, które nie współżyły, cytologia może być czasami zalecana przez lekarza z różnych powodów, w tym w ramach oceny ogólnego stanu zdrowia narządów płciowych.

Zasady dotyczące profilaktyki i badań przesiewowych mogą się różnić w zależności od kraju, wytycznych medycznych oraz indywidualnej oceny stanu zdrowia pacjentki przez lekarza. W Polsce zaleca się rozpoczęcie wykonywania cytologii w wieku 25 lat i kontynuowanie badań nie rzadziej niż co 3 lata, jeśli wyniki są normalne, niezależnie od aktywności seksualnej.

Jeśli ma Pani wątpliwości dotyczące konieczności wykonania cytologii lub innych badań ginekologicznych, najlepiej jest skonsultować się z lekarzem ginekologiem, który może udzielić spersonalizowanych zaleceń i porad.

Pozdrawiam serdecznie,
dr n. med. Łukasz Blukacz
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Ginekolog w Katowicach Ginekolog w Dąbrowie Górniczej Ginekolog w Krakowie Ginekolog w Bielsku-Białej Ginekolog w Warszawie Ginekolog w Gdańsku Ginekolog w Rzeszowie Ginekolog w Łodzi

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
5964
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
15641
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+139
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi
e-Recepta Przeziębienie e-Recepta Znajdź lek L4 L4