Szczepienia przeciw rotawirusom i pneumokokom. Czy w wieku 40 lat mają sens?

Mam 40 lat i nie mam książeczki szczepień. 1. Chciałbym się zaszczepić przeciw rotawirusom. Czy w tym wieku jest sens i czy nie ma przeciwwskazań jeżeli byłem już na to zaszczepiony w dzieciństwie a o tym nie wiem? 2. Chciałbym się zaszczepić przeciw pneumokokom. Czy w tym wieku jest sens i czy nie ma przeciwwskazań jeżeli byłem już na to zaszczepiony w dzieciństwie a o tym nie wiem?
Nie szczepi się dorosłych przeciwko rotawirusom, natomiast szczepienie przeciwko pneumokokom u dorosłych wykonuje się tym dorosłym, którzy są w grupie dużego ryzyka zachorowania na inwazyjne zakażenie pneumokokowe. Pozdrawiam serdecznie!
Nie ma możliwości, żeby był Pan szczepiony przeciwko rotawirusom i pneumokokom w dzieciństwie, bowiem szczepienia te wprowadzono na świecie dopiero w XXI wieku. Na rotawirusy szczepi się wyłącznie niemowlęta, natomiast może się Pan zaszczepić przeciwko pneumokokom - zwłaszcza, jeśli należy Pan do którejś grupy ryzyka.
nie zaleca się szczepienia dorosłych

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
3563
Pytań zadanych
przez pacjentów
8530
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

99
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi