Szczepienia przeciw rotawirusom i pneumokokom. Czy w wieku 40 lat mają sens?

Mam 40 lat i nie mam książeczki szczepień. 1. Chciałbym się zaszczepić przeciw rotawirusom. Czy w tym wieku jest sens i czy nie ma przeciwwskazań jeżeli byłem już na to zaszczepiony w dzieciństwie a o tym nie wiem? 2. Chciałbym się zaszczepić przeciw pneumokokom. Czy w tym wieku jest sens i czy nie ma przeciwwskazań jeżeli byłem już na to zaszczepiony w dzieciństwie a o tym nie wiem?
Nie szczepi się dorosłych przeciwko rotawirusom, natomiast szczepienie przeciwko pneumokokom u dorosłych wykonuje się tym dorosłym, którzy są w grupie dużego ryzyka zachorowania na inwazyjne zakażenie pneumokokowe. Pozdrawiam serdecznie!
Nie ma możliwości, żeby był Pan szczepiony przeciwko rotawirusom i pneumokokom w dzieciństwie, bowiem szczepienia te wprowadzono na świecie dopiero w XXI wieku. Na rotawirusy szczepi się wyłącznie niemowlęta, natomiast może się Pan zaszczepić przeciwko pneumokokom - zwłaszcza, jeśli należy Pan do którejś grupy ryzyka.
nie zaleca się szczepienia dorosłych
Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online.
Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Nasi specjaliści Jak to działa?
2396
Pytań zadanych
przez pacjentów
5825
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

74
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi