Powikłania po przyjęciu równocześnie żelaza i wapna

Pomyłkowo przyjęłam równocześnie żelazo (Tardyferon) i kapsułkę musującego wapna? Wyczytałam że nie powinno się tego łączyć. Czy mam się obawiać jakiś powikłań?
Nie, jednorazowe przyjęcie razem tych leków nie spowoduje żadnych powikłań.
Nie ma się czego obawiać.
Nie spowoduje to niekorzystnych następstw zdrowotnych.
Nie.
Proszę się nie martwić, nic się nie stalo
Nie powinno być żadnych powikłań.
prosze się nie obawiać
jeżeli jedne raz Pani przyjęła, to nie powinno nic się stać
Żelaza i wapnia nie powinno się przyjmować razem, ponieważ konkurują one ze sobą o wchłanianie w jelitach, w związku z czym żelazo gorzej się wchłonie. Dla uzyskania najlepszych efektów suplementacji należy rozgraniczyć ją czasowo. Warto również zadbać o te składniki z diety - żelazo - mięso, podroby, jaja, a źródła roślinne to soczewica, tofu, soja, pestki dyni, przy czym warto łączyć je z witaminą C - papryka, brokuły, ziemniaki, cebula, kiwi. Wapń - nabiał, a źródła roślinne to fortyfikowane napoje roślinne i tofu, warzywa krzyżowe, mak. Na diecie roślinnej również należy pamiętać by (tam gdzie to możliwe) nie łączyć źródeł wapnia oraz żelaza.
Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online.
Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Nasi specjaliści Jak to działa?
1117
Pytań zadanych
przez pacjentów
4047
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

59
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi