2023-12-19

Opóźniona owulacja - czym może być spowodowana?

Zgłaszam się z zapytaniem, ponieważ niepokoi mnie brak miesiączki. Ostatnia miesiączka wystąpiła 23 listopada i trwała do 26 listopada, nie biorę tabletek antykoncepcyjnych. Z mojego kalendarza, z którego korzystam za każdym razem pokazuje kiedy pojawi się miesiączka i do tej pory trafiała się normalnie. Powinnam dostać 15 grudnia i do tej pory jej nie mam. W poniedziałek 11 grudnia i 12 grudnia bolał mnie strasznie brzuch na dole, aż nie mogłam się ruszyć, umówiłam się do ginekologa na wizytę, z badań wyszło, że wszystko jest w porządku i zaczęła się owulacja, tylko dlaczego tak późno, skoro miesiączkę miałam mieć 15 grudnia. Od niedzieli robię codziennie testy ciążowe i wychodzą negatywnie.

Zalecana konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Dzień dobry,

Opóźniona owulacja może być spowodowana wieloma czynnikami i czasami jest trudno wskazać jednoznaczną przyczynę. Do najczęstszych czynników, które mogą wpływać na opóźnienie owulacji, należą stres, zmiany masy ciała, intensywne ćwiczenia fizyczne, choroby, zaburzenia hormonalne, a także pewne leki. Zmiany w cyklu mogą również być naturalnymi wahaniami, które czasem występują bez wyraźnej przyczyny.

Jeśli owulacja wystąpiła później niż zwykle, to również termin spodziewanej miesiączki przesunie się odpowiednio do czasu owulacji. Miesiączka zazwyczaj występuje około 14 dni po owulacji, więc jeżeli owulacja miała miejsce później, również miesiączka pojawi się później niż zwykle.

Ból brzucha, który Pani opisuje, mógł być związany z owulacją (tzw. ból owulacyjny), choć zawsze warto taki objaw skonsultować z lekarzem, jak Pani to zrobiła. Negatywne wyniki testów ciążowych wskazują, że ciąża jest mało prawdopodobna, zwłaszcza jeśli testy zostały wykonane zgodnie z instrukcją.

Jednakże, jeżeli Pani cykl często jest nieregularny, lub jeśli te zmiany są dla Pani nowe i niepokojące, warto skonsultować się z ginekologiem. Lekarz może zasugerować wykonanie dodatkowych badań, takich jak pomiar stężenia hormonów czy ultrasonografia, aby upewnić się, że nie ma innych, ukrytych przyczyn nieregularnego cyklu.

Proszę również pamiętać, że dbanie o zdrowy styl życia, w tym odpowiednia dieta, regularna aktywność fizyczna, unikanie nadmiernego stresu oraz zapewnienie sobie odpowiedniej ilości snu, może pomóc w regulacji cyklu menstruacyjnego. Jednak każde niepokojące zmiany warto skonsultować z lekarzem, aby upewnić się, że nie wymagają one dodatkowej interwencji medycznej.
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Ginekolog w Warszawie Ginekolog w Dąbrowie Górniczej Ginekolog w Katowicach Ginekolog w Bielsku-Białej Ginekolog w Krakowie Ginekolog w Częstochowie Ginekolog w Gliwicach Ginekolog w Łodzi

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
5995
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
15695
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+141
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi
e-Recepta Przeziębienie e-Recepta Znajdź lek L4 L4