Niewielka rana na nosie - czy konieczny jest zastrzyk przeciwtężcowy?

Czy w przypadku urazu nosa (upadek na ziemię) powinnam się zgłosić po zastrzyk przeciwtężcowy? Ranka jest mała, choć dość głęboka, powstała przy uderzeniu twarzą o ziemię. Oczyściłam ją wodą z mydłem w niedługim czasie po upadku.
Proszę się skontaktować ze swoim lekarzem rodzinnym, tam jest informacja kiedy była Pani szczepiona.
Jeśli ostatnia dawka szczepienia podstawowego lub przypominającego była podana mniej niż 5 lat temu, to ryzyko zakażenia jest niskie i nie ma potrzeby podawania szczepionki. W przeciwnym razie proszę zastosować szczepionkę.
Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online.
Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Nasi specjaliści Jak to działa?
2406
Pytań zadanych
przez pacjentów
5903
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

74
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi