2023-12-06

Jeśli stosunek odbył się w środę, a w czwartek wieczorem odkleiłam 3 plaster i wystąpiło krwawienie, czy jest możliwe, że w tym dniu nie byłam zabezpieczona i jest możliwość zajścia w ciąże?

 Antykoncepcję stosuje od 7 lat. Wspomnę, iż nie dochodzi do erekcji w błonie, proszę o radę, gdyż mam wzmożony apetyt, ale w czasie krwawienia w przerwie 7-dniowej przechodziłam osłabienie organizmu - ból głowy dreszcze itp. Czy to ma na to, jakikolwiek wpływ? Obecnie jestem przy końcu 2, plastra trochę się obawiam, gdyż z partnerem uważany.

W przypadku obaw o skuteczność antykoncepcji należy stosować dodatkowe zabezpieczenie.
Dzień dobry, opisując sytuację, w której odkleiła się Pani plaster antykoncepcyjny w dniu następującym po stosunku, ważne jest zrozumienie, jak plaster antykoncepcyjny działa i jakie mogą być implikacje tego zdarzenia.

Plastry antykoncepcyjne uwalniają hormony przez skórę, aby zapobiec owulacji i zmienić środowisko w macicy, co utrudnia zajście w ciążę. Jeśli plaster został odklejony w regularnym cyklu jego zmiany, zgodnie z instrukcją stosowania (zazwyczaj plastry zmienia się raz w tygodniu przez trzy tygodnie, a następnie robi się tygodniową przerwę), to ochrona antykoncepcyjna powinna być zachowana.

Krwawienie, które wystąpiło po odklejeniu plastra, prawdopodobnie było krwawieniem z odstawienia, które jest normalnym zjawiskiem podczas tygodniowej przerwy w stosowaniu antykoncepcji hormonalnej. Jest to odpowiedź organizmu na spadek stężenia hormonów w czasie przerwy od plastra.

Jeśli plaster został użyty zgodnie z zaleceniami, ryzyko ciąży jest minimalne, nawet jeśli stosunek odbył się dzień przed rozpoczęciem przerwy. Ważne jest, aby upewnić się, że każdy nowy plaster jest naklejany zgodnie z planem, aby utrzymać ciągłość ochrony antykoncepcyjnej.

Wzmożony apetyt i objawy takie jak osłabienie, ból głowy czy dreszcze w czasie krwawienia z odstawienia mogą być spowodowane zmianami hormonalnymi w organizmie i nie muszą wskazywać na ciążę. Jednakże, jeśli ma Pani jakiekolwiek wątpliwości co do swojego stanu zdrowia lub skuteczności antykoncepcji, zalecam konsultację z lekarzem. Lekarz może zaproponować wykonanie testu ciążowego dla pewności oraz ocenić stan zdrowia, zwłaszcza jeśli objawy są nietypowe lub szczególnie uciążliwe.

Pamiętać proszę, że regularne konsultacje z lekarzem są ważne dla monitorowania skuteczności i tolerancji stosowanej metody antykoncepcyjnej, a także dla ogólnego zdrowia reprodukcyjnego.
Znajdź specjalistę w twojej okolicy
Ginekolog w Katowicach Ginekolog w Dąbrowie Górniczej Ginekolog w Krakowie Ginekolog w Bielsku-Białej Ginekolog w Warszawie Ginekolog w Gdańsku Ginekolog w Łodzi Ginekolog w Rzeszowie

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
5964
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
15637
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+139
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi
e-Recepta Przeziębienie e-Recepta Znajdź lek L4 L4