Jakimi chorobami można się zarazić przez kontakt z martwym ptakiem?

Mam pytanie odnośnie ptasiej grypy. Mój szczeniak znalazł zdechłego ptaka, którego coś rozjechało. Dodam, że wnętrzności i krew były na wierzchu, mało tego pies ciągał go w pysku i ocierał się sierścią o tego ptaka, po czym wskoczył mi do sypialni na łóżko i zaczął mnie lizać po nosie i ocierać się sierścią o moją twarz. Ja spałam po nocce, dopiero jak dowiedziałam się po fakcie, pogoniłam psa z łóżka. Czy jeżeli dotykałam w okolicach twarzy nosa i oczu, po czym jeszcze wyciągałam jego sierść ze swojego nosa, to jakie jest ryzyko zarażenia ptasią grypą? Co mogę stosować zapobiegawczo, ile dni powinnam się obserwować? Jakie jeszcze choroby można złapać od zdechłego ptaka? Czy powinnam panikować?

Nie ma ryzyka zakażenia ptasią grypą. W przypapadku wystąpienia niepokojących objawów proszę skontaktować się z lekarzem.
Ryzyko zakażenia jest niskie. W przypadku wystąpienia objawów np. gorączka, kaszel trzeba skonsultować się z lekarzem.

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
2806
Pytań zadanych
przez pacjentów
7007
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

80
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi