Jakie badania zrobić po przejściu covid?
Czy po przebytym covidzie, nieszpitalnym, ale z wyraźnymi objawami i dodatnim testem, jest sens zrobienia badań, a jeżeli tak, to jakich?
Jeśli po przechorowaniu infekcji COVID-19 nie występują żadne dolegliwości nie ma konieczności wykonywania badań diagnostycznych. Oczywiście warto monitorować swój stan zdrowia i co jakiś czas wykonywać morfologię (najlepiej raz w roku) i RTG płuc (co 2 lata). W przypadku natomiast, jeśli po infekcji COVID-19 dolegliwości utrzymują się należy przeprowadzić diagnostykę pogłębioną. Oprócz badań opisanych powyżej należy wykonać EKG, echo serca i HRCT miąższu płuc (zamiast RTG).
Ponadto, zalecam zrobienie badań pod kątem obecności we krwi przeciwciał anty-SARS-CoV-2. Takie badania są wykonywane nieodpłatnie w ramach procedury oddawania osocza krwi ozdrowieńców, która trwa. ok 40 minut. Zachęcam w tym miejscu do oddania osocza. Oddać osocze można w najbliższym Centrum Krwiodawstwa. W ten sposób możliwe jest uratowanie życia drugiemu człowiekowi! Dla dawców przysługuje status tzw. "honorowych dawców krwi" i wszelkie korzyści z niego płynące. Kto może być dawcą osocza?
na stronach regionalnych centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa są napisane wymagania, tj.:
Wszystkie osoby, które:
1. Przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe, lub osoby, które przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (potwierdzone testami)
2. Są obecnie uznane za zdrowe, czyli minęło co najmniej:
· 28 dni od zakończenia objawów,
· u osób bezobjawowych 18 dni od zakończenia izolacji,
3. Spełniają podstawowe kryteria kwalifikacji dla dawców krwi określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2017r. w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi (Dz.U.2017 poz. 1741) Link do rozporządzenia . Czynniki dyskwalifikujące opisane są również w dziale "Kto nie może oddać krwi"
4. Są w wieku 18-65 lat,
5. Ważą min. 50 kg
6. W przypadku przeprowadzonej w przeszłości transfuzji oraz kobiet po przebytej ciąży wymagane będą dodatkowe badania wykonywane przez RCKiK.
Ponadto, ozdrowieńcom, którzy oddali osocze przysługuje szereg uprawnień i korzyści, m.in.: jak czytamy na rządowej witrynie : "Pomożesz innym, a sam zyskasz: dwa dni wolne od pracy, ulgę za transport kolejowy i transport miejski oraz pakiet konsultacji medycznej - kardiologa, neurologia, pulmonologa itp."
W niektórych krajach jako standard wykonuje się proste badania krwi, na podstawie których można ocenić proces leczenie "zdrowienia" pacjenta,
Należy zgłosić się na komutację lekarską. Nie ma rutynowego zestawu badań.