2020-11-24

Jakie badania zrobić po przejściu covid?

Czy po przebytym covidzie, nieszpitalnym, ale z wyraźnymi objawami i dodatnim testem, jest sens zrobienia badań, a jeżeli tak, to jakich?
Jeśli po przechorowaniu infekcji COVID-19 nie występują żadne dolegliwości nie ma konieczności wykonywania badań diagnostycznych. Oczywiście warto monitorować swój stan zdrowia i co jakiś czas wykonywać morfologię (najlepiej raz w roku) i RTG płuc (co 2 lata). W przypadku natomiast, jeśli po infekcji COVID-19 dolegliwości utrzymują się należy przeprowadzić diagnostykę pogłębioną. Oprócz badań opisanych powyżej należy wykonać EKG, echo serca i HRCT miąższu płuc (zamiast RTG).
Ponadto, zalecam zrobienie badań pod kątem obecności we krwi przeciwciał anty-SARS-CoV-2. Takie badania są wykonywane nieodpłatnie w ramach procedury oddawania osocza krwi ozdrowieńców, która trwa. ok 40 minut. Zachęcam w tym miejscu do oddania osocza. Oddać osocze można w najbliższym Centrum Krwiodawstwa. W ten sposób możliwe jest uratowanie życia drugiemu człowiekowi! Dla dawców przysługuje status tzw. "honorowych dawców krwi" i wszelkie korzyści z niego płynące. Kto może być dawcą osocza?

na stronach regionalnych centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa są napisane wymagania, tj.:


Wszystkie osoby, które:

1. Przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe, lub osoby, które przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (potwierdzone testami)

2. Są obecnie uznane za zdrowe, czyli minęło co najmniej:

· 28 dni od zakończenia objawów,

· u osób bezobjawowych 18 dni od zakończenia izolacji,

3. Spełniają podstawowe kryteria kwalifikacji dla dawców krwi określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2017r. w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi (Dz.U.2017 poz. 1741) Link do rozporządzenia . Czynniki dyskwalifikujące opisane są również w dziale "Kto nie może oddać krwi"

4. Są w wieku 18-65 lat,

5. Ważą min. 50 kg

6. W przypadku przeprowadzonej w przeszłości transfuzji oraz kobiet po przebytej ciąży wymagane będą dodatkowe badania wykonywane przez RCKiK.

Ponadto, ozdrowieńcom, którzy oddali osocze przysługuje szereg uprawnień i korzyści, m.in.: jak czytamy na rządowej witrynie : "Pomożesz innym, a sam zyskasz: dwa dni wolne od pracy, ulgę za transport kolejowy i transport miejski oraz pakiet konsultacji medycznej - kardiologa, neurologia, pulmonologa itp."
W niektórych krajach jako standard wykonuje się proste badania krwi, na podstawie których można ocenić proces leczenie "zdrowienia" pacjenta,
Należy zgłosić się na komutację lekarską. Nie ma rutynowego zestawu badań.

Treści zawarte w Serwisie mają na celu polepszenie, a nie zastąpienie kontaktu pomiędzy Użytkownikiem Serwisu a lekarzem. Serwis ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej.  W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Chcesz zadać pytanie i otrzymać odpowiedź od kilku lekarzy?
Zadaj je przez poniższy formularz. Po zatwierdzeniu przez naszego moderatora pytanie zostanie opublikowane, a lekarze będą mogli na nie publicznie odpowiedzieć.
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Pytania i odpowiedzi
* Na podany adres e-mail otrzymasz powiadomienie o odpowiedziach na Twoje pytanie. Adres nie będzie widoczny publicznie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Potrzebujesz specjalistycznej porady, recepty, zwolnienia lekarskiego (L4) lub skierowania umów konsultację online. Konsultacja lekarska online w 15 minut bez wychodzenia z domu z Receptą na twój telefon.
Nasi specjaliści Jak to działa? Recepta online
Uzyskaj odpowiedzi
6111
Pytań zadanych
przez pacjentów
separator
16058
Odpowiedzi

udzielonych przez specjalistów

separator
+142
Lekarzy i specjalistów
udzielających odpowiedzi
e-Recepta Przeziębienie e-Recepta Znajdź lek L4 L4